Hoidke lastel ka rannas silm peal

Enamik lapsi tahaks kuumadel suvepäevadel rannas viibides ainult vees ollagi. Paraku tuleb neid sealt aeg ajalt välja kutsuda, et neil külm ei hakkaks. Eriti veel olukorras, kus vesi on küll pealt piisavalt soe, kuid sügavamal üsna jahe. Niiviisi tekivadki krambid. Ja paljuke sellel pisikesel inimesel vaja on, et kramp teda kimbutama hakkaks. Kuidas krambi korral käituda ja mida laps ise saaks ette võtta, teavad ehk vähesed. Sellepärast ei tasu lapsi väga pikaks ajaks vette jätta, eriti veel sügava veega kohas.

Ujumisoskus pole samuti kõikidel hea, kuigi vaevalt et mõni teismeikka jõudma hakkav poiss või ka tüdruk tahaks tunnistada, et ega ta küll kuigi hästi ujuda oska. Asjatundjate hinnangul aga on laste ujumisoskusega üsna täbarad lood, hoolimata sellest, et ujumine on mingil ajal koolis lausa kohustuslik ja et uusi ujulaid kerkis majanduse õitseaegadel ohtrasti.

Ka ei ole koolides väga palju räägitud ohutusest ja sellestki, mida peaks tegema, kui näed, et sõber uppumisohtu satub. Paraku on nii, et taolisi teadmisi andvaid laagreid jääb aina vähemaks. Põhjus on lihtne – majanduslanguse ajal on kärbitud kõiki eelarveid ja osa üritusi jääb lihtsalt rahapuudusel ära.

Sellepärast on hea, et peale otsese päästmise hakkavad Euroopa Liidu uuest Kesk-Läänemere programmist (Central Baltic Interreg IVa) rahastatavas vabatahtlike mere- ja järvepääste alasesse Eesti-Soome ühisprojekti VOMARE (tuletatud ingliskeelsest väljendist ‘voluntary maritime rescue’ ehk vabatahtlik merepääste) kaasatud vabatahtlikud ka noori harima ja koolitama.

Meie põhjanaabrite kogemus näitab, et koolis peab lastele käima elementaarseid asju rääkimas mitu korda. Kes teiste aitamise ja päästmisega juba rohkem kokku puutunud, need saavad asjadest ka paremini aru. Ja oskavad ka vajadusel appi tulla. Mustvees eelmisel nädalal juhtunu näitab selgesti, et ühel hetkel võib seda abi väga hädasti vaja olla. Õnneks oli väljaõppinud noormees õigel ajal õiges kohas. Ja õnneks tuli keegi tark ja vapper poiss talle appi.

Et taolisi asju enam ei juhtuks, tulekski lastel veekogude ääres tõsiselt silm peal hoida.

7. juuli 2009

blog comments powered by Disqus