Hekto film jäädvustas klubi tegemised

Film klubist Hekto on üks põhjalikumaid ja unikaalsemaid jõgevamaalaste jäädvustamisi Eesti Televisioonis.


Hiljuti kuuekümneaastaseks saanud Eesti Televisioon on jõgevamaalasi jäädvustanud nii lühireportaažides kui ka pikemates loometeostes. Üheks põhjalikumaks teležurnalistika käsitluseks võib pidada 1981. aastal stuudios Eesti Telefilm tehtud filmi “Rong peatub kaks minutit”, mille tegelased toonase Jõgeva noorteklubi Hekto liikmed ning nende eestvedaja Ants Paju.

Võõrastel pole asja

Filmi stsenarist on Rein Karemäe, režissöör Kaljo Kiisk, operaator Arvo Vilu. Filmimist, sellega kaasnenud emotsioone ja järelkajasid meenutas kunagine hektolane ja noorsootöötaja, praegune lasteaia “Rohutirts” õpetaja Ene Kund. Kultuurihuviline naine on telemeedias jäädvustatud ka 1994. aastal valminud saates “Koorikaja” Jõgeva kammerkoori liikmena.

Filmi klubist Hekto internetiavarustest ei leia, küll aga on mõnedki selle katkendid põimitud Mati Talviku koostatud saatesse “Ajaproov”. Näiteks võib kuulda Rein Karemäe kommentaare Jõgeva olustiku kohta: “Võõrastel on siia harva asja. Siin on oma elurütm. Siin teatakse teiste kohta kõike.”

Filmis istutavad Hekto liikmed metsas puid ja korjavad põllult kive, niidavad heina, spordivad, kohtuvad sõprusklubide noortega, maandavad pingeid lõõgastudes. Jäädvustatud on kahe toonase noore pulm.

“Näitlemine” agitrongis

Ene Kund meenutas, et tavaliselt palusid filmitegijad neil   kaameratest mitte välja teha, vaid teha oma igapäevaseid toimetusi. “Vahel ei tabanudki ära, kas filmimehed on kohal või mitte. Erandiks oli ehk komsomoli agitrongi filmimine. Tolleaaegseid löökehitisi, eesrindlasi ja muud ajastule omast propageeriv rong seisis Jõgeva raudteejaamas. On meeles, et mõndagi filmivõtet tehti seal mitu korda. Filmijad jagasid õpetusi, näiteks kästi rongist välja minna, siis jälle tagasi tulla.” 

Kundi mäletamist mööda võeti filmi ka lastekaitsepäeva tähistamine Kuremaal, kuhu Ants Paju oli lastele sõitmiseks hobused organiseerinud. “Hektolaste ülesandeks oli lastele kringleid jagada. Muide, meile õmmeldi klubi sümboolikaga särgid, mida filmis näha võib. Väga tugevasti toodi filmis välja Ants Paju tahtejõud, tema isiksus.”

Ene Kundi sõnul annab filmile “Rong peatub kaks minutit” omapära hektolaste filmimine nende igapäevastes töökohtades. Nii näiteks on täna ajalehe Vooremaa arvutigraafikuna töötav Sirje Pagi kaamerasse võetud omaaaegses arvutusjaamas.

“Töötasin toona rajooni komsomolikomitees. Olin tagasihoidliku loomuga ja kartsin, et kaameramehed ka minu juurde tulevad, aga seda siiski ei juhtunud,” tunnistas Ene Kund.

“Me ei teadnudki täpselt, mis filmi lõppvarianti sisse jääb. See selgus alles ühisel vaatamisel,” lisas ta.

Tema sõnul ei mõjunud kuulsad mehed Kaljo Kiisk ja Rein Karemäe jõgevalastele mitte staaridena, vaid sõbralike ja sümpaatsete inimestena, kes teevad oma tööd. “Küllap ei tekkinud alt üles vaatamise tunnet ka põhjusel, et tuntud isikud olid sageli külalisteks Hekto klubi kohumisõhtutel ja vestlused nendega toimusid ikka koduses ja hubases õhkkonnas,” vaatas lasteaiapedagoog enam kui kolmekümne aasta taha.

Hilinemisega “Koorikajasse”

Saates “Koorikaja” salvestati mitmete Eestimaa kooride esinemisi. Ene Kundi mäletab, et laulma kutsuti ka Jõgeva kammerkoor, keda toona juhatas Maret Oja.

“Teel Tallinna läks meie buss täpselt Adavere tuuliku juures katki. Siis polnud ju mobiiltelefone, aga bussijuhil õnnestus siiski kuskilt helistada ja asendusbuss tellida. Meil oli mõistagi lõbus, sest veetsime tuulikus süües ja juues aega. Samas venis ooteaeg pikaks ja pabistasime, sest teadsime, et telemajja peab täpselt jõudma ning selles suhtes ollakse seal väga nõudlikud.

Kui lõpuks kohale saabusime, tajusime algul suhtumist, et seal on tööpäev juba läbi ja mõnedki saate tegemiseks vajalikud inimesed juba koju läinud. Õhkkond oli üsna närviline ja meie ärevil. Omajagu aega kulus ka grimeerimisele. Laulma hakates ärevus kadus, saime julguse tagasi.

Esinemine õnnestus ja kui nüüd, kakskümmend üks aastat hiljem saadet internetist vaadata, võib veenduda, et koori toonast taset ei tarvitse häbeneda. Pealegi on kunagisi videosid praegu hea vaadata, sest siis olime ju kõik palju nooremad,” jagas muljeid staažikas koorilaulja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus