Gümnaasiumiharidus on väga vajalik

Millised eksamid tuleb põhikooli lõpetamiseks teha?
Rando:
Iga põhikoolilõpetaja peab tegema kirjalikud eksamid eesti keeles ning matemaatikas. Valikeksamina teen mina ajaloo, sest see on minu jaoks väga huvitav õppeaine. Olen ainus, kes  meie koolis ajaloo eksami valis. Ajalugu ei ole kerge aine ning kui selle edukalt sooritaksin, oleksin ülimalt õnnelik.
Helena: Valikeksamiks võtsin keemia, sest ma saan sellest aru ning see huvitab mind.

Kuidas oled juba eksamiteks valmistunud?
Rando: Eksamiteks olen juba terve selle õppeaasta õppinud. Iga päev on vaja midagi kõrva taha panna. Õpikutega jõutakse lõpule alles mai lõpupoole ning selle vähese ülejäänud ajaga ei jõua kõike korrata, kuna eesti keele ja matemaatika eksam hõlmab kogu põhikooli programmi. Ajaloo eksam tuleb ainult üheksanda klassi materjali põhjal, sest aine on mahukas. Vaeva tuleb kindlasti palju näha, selles seisneb edu!
Helena: Me oleme koolis sisuliselt materjali kordamise juures ning ma õpin suuremalt osalt seal. Et eksamid ära teha, peab kõvasti vaeva nägema. Nad võtavad ju kokku kõik, mis ma olen õppinud, ja näitavad, kui tark ma olen.

Millised on plaanid pärast põhikooli lõpetamist, kuhu tahad minna edasi õppima?
Helena:
Pärast põhikooli lõpetamist on plaanis minna gümnaasiumi. Tänapäeval ei saa ilma gümnaasiumihariduseta hakkama. Valisin Jõgeva Ühisgümnaasiumi, sest ma olen siin õppinud juba esimesest klassist peale, harjunud selle kooli õpetajatega ning tunnen end siin koduselt.
Rando: Plaanid viivad ikka edasi gümnaasiumi. Arvan, et pole mõtet minna kutsekooli, kui kindlaid tulevikuplaane pole. Edasi soovin õppida  kas Jõgeva Ühisgümnaasiumis  või Hugo Treffneri Gümnaasiumis (HTG) Tartus, kuid viimases pole veel katsete tulemused selgunud. Ma tahaksin mõlemasse kooli minna ja valida on keeruline. Lihtsamaks muutub see pärast katsete tulemuste selgumist.
Oma kooli tahan jääda sellepärast, et olen siin juba üheksa aastat õppinud ja mul pole koolile midagi ette heita. Õpetajad on ülimalt sõbralikud ning soovivad õpilastele kõige paremat. Minu arvates on see kõige olulisem. HTG valisin osaliselt sellepärast, et harjuda edasise õppimisega kaugemal, sest pärast gümnaasiumi lõpetamist on niikuinii vaja Jõgevalt ära minna. Jõgevamaal ei ole kõrgkoole, kuid minu eesmärk on kõrgharidus. Süda jääb ikka oma kodupaika.

Kas sinu valitud kooli saamiseks tuleb ka katsed sooritada ja millised need on?
Helena:
Jõgeva Ühisgümnaasiumis olid juba katsed ära. Need olid inglise keeles, eesti keeles ja matemaatikas. Kõik, kes üle 50 punkti said, võivad loota, et nad saavad sisse (on ainult kohtade arvu küsimus).
Rando: Jah on küll. Mõlemasse kooli oli vaja sisseastumiskatsed teha, kuid oma koolis sain ma neist vabaks, sest tunnistusel on hinneteks vaid «neljad»-«viied». Treffneris olid üldtestideks eesti keel ja matemaatika ning minu valitud kahe haru lisatestid. Esimeseks valikuks oli reaalharu, kus oli matemaatika ning füüsika test ning teiseks valikuks loodusharu, kus tuli teha keemia ja bioloogia test.
Kas sinu elus muutub midagi, kui põhikooli lõpetad?
Rando: Kindlasti muutub. Elu muutub palju iseseisvamaks. Gümnaasiumis on vaja rohkem iseseisvat tööd teha,  Seal sind nii palju ei sunnita, sest kohustuslik haridus on olemas. Ise on vaja  hakata ennast rohkem tegudele sundima. Ma usun, et saan sellega hakkama, aga lubada ka ei julge.
Helena: Põhjalikult ei muutu mu elus midagi, kuid väikesed muutused võivad ikka ette tulla (uued õpetajad, uued ained). Aga eks tulevik näitab, mis minust saab. Kõik on minu enda otsustada.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus