Geenivaramu diagnoosimisega ei tegele

Viimasel ajal on palju räägitud sellest, et ainuüksi ühe vereproovi põhjal saab naine juba vastuse, kas tal esineb rinna- ja munasarjavähi teket soodustav geenimutatsioon. Mida arvab sellest geenivaramu, vastab TÜ  Eesti Geenivaramu teabejuht Annely Allik:

Hetkel on Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu peamine eesmärk andmebaasi loomine, andmete kogumine kestab eeldatavasti 2010. aasta lõpuni, kui oleme kokku saanud 100 000 geeniproovi. Vaatamata sellele on käimas või juba lõppenud üle kümne erineva teadusprojekti, milles Eesti Geenivaramu on koostööpartner või on väljastanud andmeid uurimiseks. Andmebaasi kasvades lisandub ka uuringuid järjest rohkem. Nii on Geenivaramul täita tähtis roll Eesti teaduses ja loodetavasti on see alles algus.

2004. aastal väljastas Geenivaramu 400 geenidoonori DNA, uurimaks kõrgvererõhktõbe põdevate ja spetsiifilist ravi saanud geenidoonorite ravi tulemuslikkust.  2005. aastal väljastas Geenivaramu 1090 geenidoonori DNA  uuringu tarbeks, mille käigus võrreldi eestlaste geneetilist struktuuri teiste populatsioonidega Euroopast, Aafrikast, Hiinast ja Jaapanist, et leida, kui sarnased need geneetiliselt on. Saadud tulemusi saab kasutada HapMap projekti raames ja peaksid aitama kaasa seoste leidmisele geenide ja levinumate raskete haiguste vahel.

Koostöös Lätiga viidi läbi päriliku vähi ennetusmeetmete projekt, mille eesmärk oli luua efektiivne päriliku vähi sõeluuringu mudel, käivitada päriliku vähi konsultatsioonikabinetid ning seeläbi aidata kaasa suurenenud vähiriskiga perede haigestumisriski vähendamisele, rakendades diagnoosi- ning ravimeetodeid. Just selle Eesti Geenivaramust väljastatud andmetel põhineva teadusprojekti tulemusena töötati välja see konkreetne test.

Kui inimesel on kahtlus konkreetse geneetilise haiguse osas, soovitab Geenivaramu tal kohese vastuse saamiseks pöörduda arst-geneetiku konsultatsioonile, kus tehakse vajadusel DNA testid ning hinnatakse geneetilisi riske. Arst-geneetiku konsultatsioonile on võimalik pöörduda: Tartus Ülikooli Kliinikumi Ühendlabori meditsiinigeneetika osakond, Oru tn 3 (telefon 7422 183; e-mail geneetik@kliinikum.ee), – Tallinnas Lastehaigla, Tervise 28 (telefon 6977249 või 6977315).

blog comments powered by Disqus