Filmitegijate vaba vaim Palamusel

Palamuse on ikka Palamuse ? oma seletamatu auraga, mis meelitab filmitegijaid kohale. Asjaolu, et filmipäevad mullu ilma konkursita toimusid, oli siiski oma jälje jätnud: filme registreeriti vähem kui tavaliselt (25) ning need mahtusid ära ühele päevale. Traditsiooniliselt vaadati pärast filmiprogramme ka mullust Eesti parimat filmi, milleks oli seekord “Tühirand?,  ja Tallinnfilmi  programmi, mis sisaldas Priit Pärna loomingut.

Konkursifilme hinnati neljas kategoorias: anima-, eksperimentaal-, tõsielu- ja lühimängufilmid.  ?ürii koosseisus Helle Karis-Murdmaa, Jaak Lõhmus ja siinkirjutaja olid filmid juba varem üle vaadanud ja oma valikud teinud. Mida me siis nägime?

Eve Esteri filmid “Minu esimene pulm? ja “Tihemetsa poisid? olid lihtsad dokumentaaljutustused, mis eeskätt osalejatele ja tegijatele rõõmu pakkusid. Tõnu Aru “Doktorikraad? oli vaimukas mängufilm, mille peaosaline Hans Vaisma ka ise Palamusel kohal oli. Tuuli Korsari (Rakvere) “Üks Waldorfkool? andis ülevaate selle kooli olemusest ja oli pigem pikem telelugu nii oma ülesehituselt kui ka pildikeelelt. Marko Karja “Maitse asi? ? etüüd koera ponnistustest tühjast pudelist veel midagi maitsvat kätte saada ? meenutas pigem filmikooli semestritööd, samas aga oli see iseenesest kena asjake.

Animafilmipreemia jäeti koju

Ivar Taim Rakverest ja “Ooteruum?: seosed, ettekujutused ja isiklikud läbielamised moodustasid eksistentsiaalse maailmavalu ja tegelikkuse valge sümbioosi. Irina Ivanova “Transformis? ja “Revival? olid kaks väga erinevat joonisfilmi, mis oma vaimuka ja sügava lähenemisega andsid aimu noore filmitegija edasisest potentsiaalist. Palamuse filmitegijad, seekord noored ja lapsed, kes Urmas, Sülli Reet ja Nathan Ra Vaino juhendamise all joonisfilme teinud olid, üllatasid tõeliselt. Lühikesed lamenukkfilmid olid puändikad ja “Teadvustamise jõud? (autorid Tõnu Kaine, Keven Kask, Maiken Saveljev ja Greteliis Terve) pälvis ka parima animafilmi tiitli. Auhindadest rääkides ? traditsiooniliselt olid need tehtud kunstnik Ene Luik-Mudisti poolt ning seekord said võitjad kaunid tassid koos alusega.

Parima dokumentaalfilmi auhinna sai Katri Rannaste film “Imre?, mis jutustas erivajadusega noore teenistusest vabatahtlikuna Euroopas. ?ürii sõnul oli see linateos peajagu teistest üle. Ringo Ramuli “Raudtee? oli aprillisündmustest kantud ning oma vaba lähenemise ja eestlaste-venelaste tegelikest suhetest rääkiva sisuga parima mängufilmi auhinna vääriline. Vaieldamatult parima operaatoritöö auhinna sai Joosep Matjus filmiga “Suvine dokumentaal?, mille looduskaadrid panid ahhetama ja andsid tõelise filminaudingu.

Esmakordselt Martin Oja filmi “Rain terrain? vaadates sai siinkirjutajale kohe selgeks, et tegemist on megahea animafilmiga. Kahjuks vedas Palamusel tehnika alt ja publik nägi filmi must-valgena. Kuid leidus ka neid, kellele film just sellisena meeldis. ?ürii arvates oli tegemist maailmatasemel filmiga, mis järjekordselt tõestas, et meie filmitudengid jätkavad head tava olla animafilmi maailmas kõvad tegijad.

Ei pea pettuma

Kuna viimastel aastatel on tehnika arenenud ja filmitegijatel kasutada mitmeid erinevaid programme ja võimalusi filmide ?kirjutamiseks?, siis juhtus seekord Palamusel selline lugu, et kaks auhinda anti välja nii, et publik auhinnatud filme ei näinudki. Üks nägemata jäänud filmidest oli Kinoliidu vaba vaimu priisi pälvinud Jaan-Jürgen Klausi film “Erakpoeet Marko Kompus?, vaba lähenemisega väga mõnus film, nagu kinnitas ka Kinoliidu esindaja Erika Laansalu. Jaan-Jürgen oli aga silmnähtavalt õnnelik ja meenutas neid aegu, kui Palamuse rahvamaja oli veel remontimata ning tema ei söandanud ahju tagant välja tulla, kui tema nime enne filmi algust maha hõigati.

?ürii arvates jäi seekord kõige rohkem vajaka eksperimentaalfilme. Ka filmide üldarv oli kesine, ent Jaak Lõhmuse sõnul ei pea Palamusele tulles kunagi pettuma: alati on midagi, mis parimas mõttes üllatust pakub. Helle Karis-Murdmaa lisas, et auhindadest kipub puudu jääma, sest neid tahaks anda leidlikkuse, küpsuse, idee, stsenaariumi, re?ii jne eest. Igas filmis on midagi, mis on väärtuslik.

Järgmised filmipäevad toimuvad 15. ja 16. augustil 2008 Palamuse rahvamajas. Ja muide ? filme võib konkursiks juba praegu registreerida.

TIINA SÄÄLIK,
Th. Lutsu filmipäevade korraldustoimkonna liige

blog comments powered by Disqus