Euroopa Meistrivõistlused mälumängus toimuvad tänavu Eestis

Euroopa meistrivõistlustel teeb kaasa üle paarisaja mälumänguri Eestist, Soomest, Belgiast, Suurbritanniast, Norrast ja Hollandist. Umbes pooled võitlejad on Eestist, arvukalt osavõtjaid ? umbes poolsada ? tuleb Tallinna Suurbritanniast.

Peakorraldaja sõnul kogunevad Tallinna iga riigi tipud, kaasa arvatud tänavuse MMi kolm esimest. Samas tuleb osalema ka neid, kel pole lootust kõrgematele kohtadele jõuda, kuid kes tunnevad lõbu kaasalöömisest.

Arko Oleski sõnul ei ole nii suurt rahvusvahelist mälumänguvõistlust varem Eestis toimunud. “Oleme küll kaasa löönud MMil, kuid see toimus nii, et samadele küsimustele vastati igas riigis eraldi. EMile tulevad aga kõik Tallinna,” ütles peakorraldaja.

Eesti osales EMil esmakordselt alles mullu detsembris. Oleski sõnul saadi korraldusõigus tänu sellele, et eestlaste tegevus Rahvusvahelises Mälumänguliidus (IQA) on olnud aktiivne ja mälumängukultuur arenenud.

Euroopa meistrid selgitatakse neljal mälumängualal: individuaalmäng, paarismäng, võistkondlik mäng ja koondiste võistlus.

Kõige erilisem on Oleski hinnangul üksikmäng : seda peetakse turniirisüsteemis, nii et oma osa on ka õnnel. Seda mängu juhib Mart Sander.

Paarismäng ja võistkondlik mäng ehk VIII Aare Sireli memoriaal on tüüpilised Eesti mälumängud ja mõeldud meie kilvakultuuri tutvustamiseks välismaalastele. Koondiste mäng koosneb 50 küsimusega Eesti stiilis eelvoorust, poolfinaalidest ja finaalist, mis viiakse läbi mõnes mõttes samamoodi kui omal ajal Kuldvillak. Mõlemas on vastamisi kaks võistkonda, kes valivad kordamööda teemasid.

Iga mängu taga on grupp küsimustekoostajaid – eestlaste paremik. Koondiste mängus on lisaks eestlastele küsimusi teinud veel Inglismaa ja Belgia mälumängurid. Küsimused on traditsiooniliselt igast valdkonnast, võib-olla kerge eestipärase mekiga. See tähendab, et rohkem on sporti ja ajalugu, vähem popkultuuri ja eluviiside küsimusi.

Kui just koondiste jõukatsumine välja arvata, pole Arko Olesk küsimusi näinud, sest tahab ka ise kaasa mängida. Kas selleks ka aega jääb, pole veel teada, sest suur osa organiseerimistegevusest on just selle mehe õlgadel.

“Suuremad ettevalmistused algasid juba maist, mina tegelen rohkem organisatsioonilise poolega ja asjade koordineerimisega, suhtlen ka välismaalastega,” ütles Olesk.

Peakorraldaja on ise mälumänguga tegelenud umbes üheksa aastat, neist aktiivsemalt viis viimast. Eelmisel aastal osales ta Eesti koondise koosseisus eelmistel Euroopa Meistrivõistlustel Belgias, kus koondiste mängu poolfinaalis võõrustajatele kaotati. Individuaalselt jäi ta paremusjärjestuses umbes keskele, aga samuti Eestit esindatud Indrek Salis sai tookord 4. koha. MMil pole Olesk osalenud, sest ta on kogu aeg olnud selle Eesti-poolne korraldaja ja üks küsimuste koostajaist. Eesti on IQA üks asutajaliikmeid, Arko Olesk on Eesti esindaja selles organisatsioonis.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus