Enamusosanik tahab Elistvere Puhkeküla aasta lõpuks kasumisse viia

Tegevuskahjumist on küll lahti saadud, kuid puhaskasumit pole veel teenitud. Käesoleva aasta lõpuks tahetakse siiski kasumisse jõuda.

Tänavu aprillis jõuti oma tegevusega kasumisse, aga rahavoogudega ollakse veel miinustes, sest enne enamusosaluse ostmist oli OÜ Elistvere Puhkeküla võtnud endale pankade ees väga suured kohustused

Käive on aastaga kosunud

“Omandasime Elistvere Puhkekülas enamusosaluse möödunud aasta augustis-septembris. Siis oli augusti käibeks 150 000 krooni. Käesoleva aasta maikuu käive oli aga juba 550 000 krooni ehk ligi viis korda suurem. Oleme aastaga teinud ära suure töö, kuid pool tööd on veel ees,” märkis emafirma OÜ Reinu Toidukaubad juhataja Agur Lehis.

Tema sõnul oli Elistvere Puhkeküla pankrotiohus mitte ainult sellepärast, et ettevõtte majandusolukord oli halb, vaid ka sellepärast, et puudusid ideed edasiminekuks.

“Keegi ei teadnud, mida teha. Ja kui enamusosalust ei oleks maha müüdud, siis oleks firma kolinal põhja läinudki. Praegu teame aasta ette, kuhu tahame jõuda,” nentis Lehis.

Probleemiks tööjõud

Uus juhataja rääkis, et Elistveres ei ole kõige suuremaks probleemiks olnud mitte tootmisseadmed ja ruumid, sest need on praegu koormatud ainult ligi 60 protsendi ulatuses, vaid tööjõud.

Poole aasta pärast tahetakse ruumide ja seadmete koormamise osas jõuda siiski 80-90 protsendi piirimaile.

“Elistverre on väga raske saada häid töötajaid, seda nii kontori kui ka köögi poole pealt vaadates. Olemasolevat kaadrit tuli meil ümber õpetada ja efektiivsemalt tööle panna. Näiteks oli kokkade tööviljakus eelmise aasta augustis tunduvalt madalam kui praegu. Just ümberharjumine ongi inimestele kõige raskem olnud. Aga me olime ja oleme endale seadnud eesmärgiks tõsta ettevõttes nii rentaablust kui ka tööviljakust,” rääkis Agur Lehis.

Suveperioodil töötab Elistvere Puhkekülas vähem inimesi, kuna kooliõpilaste toitlustamist ei toimu. Praegu töötab ettevõttes 18 inimest, talvel anti aga tööd kuni 25 inimesele. Eelmise aasta augustiga võrreldes on töötajate arv suurenenud ligi viiendiku võrra.

“Ilmselt võtame lähiajal inimesi juurde, sest järgneva paari kuu jooksul oleme sunnitud väga palju tootearenduse ning käibe kasvatamisega tegelema. Me tahaksime detsembriks jõuda miljonikroonise käibeni. See on meile üsna raske ülesanne, kuid valikut ei ole,” rääkis OÜ Reinu Toidukaubad juhataja firma tulevikuplaanidest.

Tööd antakse rohkem kohalikele inimestele, kuid Elistverre käiakse tööle nii Maarjast kui ka Tabiverest. Kontoris töötab hetkel kaks inimest Tartust ja üks kohalik elanik.

OÜ Elistvere Puhkeküla üritab pakkuda tööd just kohalikele inimestele, kuid alati inimesi kohapealt ei leita. Antud teemal on räägitud isegi vallaametnikega ja pandud tööpakkumiskuulutusi valla lehte.

Põhirõhk pakendatud toodetele

OÜ Elistvere Puhkeküla enamusosalust ostes jõudsid emafirma juhid veendumusele, et koolide toitlustamise suund ennast ära ei tasu. Ka Tartu linnavalitsuses otsustati, et termostega kaugelt toidu toomine tuleb lõpetada ja koolide köögid peab korda tegema.

OÜ Elistvere Puhkeküla oli enne enamusosaluse müümist täitnud äriplaanist ainult 10 protsenti. Plaanitud miljoni kroonise kuukäibe asemel jõuti ainult üle 100 000 kroonise käibeni.

“Kuna OÜ Reinu Toidukaubad tegeles toiduainete tootmisega, siis võtsime ka Elistveres sama suuna ja seadsime eesmärgiks arendada siin välja väike toiduainetetööstuse ettevõte. Ja me oleme selle eesmägi ka saavutanud, sest kui enne enamusosaluse ostmist moodustas Elistvere Puhkeküla käibest 80 protsenti toitlustamine, siis praegu, kui koolid ei tööta, on toitlustamise osatähtsus langenud 15 protsendile. Koolide töötamise ajal oli see aga 30 protsenti,” võrdles Agur Lehis pragust olukorda varasemate aastatega.

Aina suurema osakaalu Elistvere Puhkeküla toodangust moodustavad praegu kooritud köögiviljad, salatid ja pakendatud toiduained.

Kulinaariatoodetest valmistatakse Elistveres sealiha-ja kanasülte, muid kulinaariatooteid tehakse Tartus emafirmas. Sealiha ostetakse mitmetelt tootjatelt, kuid üheks suuremaks tarnijaks on Rakvere Lihakombinaat, kust tuuakse seapäid, -jalgu ja muud tooret.

Väikeses mahus valmistatakse Elistveres ka pagaritooteid. Agur Lehise sõnul võiks neid isegi rohkem teha, kuid kõik jääb selle taha, et häid pagareid on Elistverre väga raske saada.

Enamik pagaritooteid turustatakse Jõgeva ja Tartu maakonnas, aga et OÜl Reinu Toidukaubad on välja arendatud vastav logistika, siis müüakse paljusid Elistveres valmistatud tooteid ka mujal Eestis läbi emafirma.

Peamiselt valmistatakse näksküpsiseid, näiteks soola- ja juustupulki, mida müüakse üle Eesti. Tellimuste alusel valmistatakse veel kringleid, torte ning teisi pagaritooteid.

“Toitlustame ka ettevõtete töötajaid, nemad ongi meie põhitellijad. Isegi oma sünnipäevaks tellisin ma tordi Elistverest ja jäin sellega väga rahule,? ütles firma juht. Kaubanduskettidele müüakse ka sulatatud ja maitsestatud kanakoibi, uudisena hakatakse tootma kanaliha marinaadis, millega tahetakse turule jõuda augustis alguses.

OÜ Elistvere Puhkeküla on üks vähestest ettevõtetest meie maakonnas, kellel on sügavkülmutatud kanaliha sulatamise luba. Selleks renoveeris emafirma Elistverre ka vastava ruumi. Külmutatud kanaliha ostetakse peamiselt Soomest ja Taanist.

Pakendatud valmistoit kogub populaarsust

Üsna hiljuti lõppes reklaamikampaania Elistveres toodetavatele valmispraadidele ja valmissuppidele, mida saab soojendada mikrolaineahjus. Sedalaadi tooted on Eestis suhteliselt uued.

Eestis üritati pakendatud valmistoite müüa juba neli-viis aastat tagasi, kuid tol ajal ei olnud eestlane veel valmis neid ostma. Praeguseks on aga sellistel toodetel juba rohkem turgu, sest üha enam hakatakse ka meil vaba aega hindama. Kõnealuste toodete turg ei suurene aga ilmselt plahvatuslikult, vaid ikkagi sammhaaval.

Agur Lehise sõnul peavad august ja september näitama, kuidas neid tooteid ostma hakatakse. Poes on supi hinnaks 18 ja prae hinnaks 25-28 krooni. Üks praevariant on kotlet kartuli ja kapsaga, teiseks hakklihakaste. Suppidest saab esialgu valida seljanka ja frikadellisupi vahel.

“Inimestele tuleb pakkuda nii traditsioonilisi tooteid kui ka midagi uut. Nii me ka teeme ja uuendame pidevalt oma toodete sortimenti,” kõneles Agur Lehis.

OÜ Reinu Toidukaubad kõige tuntum toode on Reinu Pizza. Aja jooksul on pizzatööstusest välja arendatud moodne toiduainetetööstus. Praegu moodustavad OÜ Reinu Toidukaubad sortimendist enamiku valmis- ja kulinaariatooted.

OÜ Reinu Toidukaubad ise poode ei oma, kuid ettevõte teeb väga tihedat koostööd Tartus Võru tänavas asuva pizzapoega, täpsemalt OÜga Ovexem. Samas teeb OÜ Reinu Todukaubad koostööd kõikide kauplusekettidega ja neile müüakse ka Elistveres toodetut.

Aastaga investeeriti 600 000 krooni

Aastaga on OÜ Reinu Toidukaubad investeerinud OÜsse Elistvere Puhkeküla kokku ligi 600 000 krooni.

Kuni käesoleva aasta aprillini oli firmal tervisekaitsetalitusest saadud ajutine tunnustamine, praeguseks omatakse aga juba püsivat tunnustamist.

Et kasvanud tootmismahtude tõttu ei vastanud olemasolev biopuhasti Elistveres enam nõuetele, renoveeris Reinu Toidukaubad tütarettevõtte jaoks selle omavahenditest.

Koolide toitlustamises ei ole aastaga midagi muutunud. Äsjalõppenud õppeaastal toitlustati Maarja Põhikooli, Tabivere Keskkooli ja Tartu Kroonuaia kooli õpilasi. Toitlustatakse ka mitmete ettevõtete töötajaid nii linnas kui ka maal.

“Hinnamuutustest on vaja kaks nädalat ette teatada, aga koolidele kirjutatakse hinnad väga pikaks ajaks, isegi kuni kaheks aastaks ette. Selle aja jooksul võib tooraine hind oluliselt tõusta, kuid koolidelt ei ole jäiga hinnapoliitika tõttu võimalik raha juurde küsida. Koolide toitlustamine annab küll ettevõttele käivet, kuid ei pruugi tihti kasumit tuua,” nentis Lehis.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus