Elupäästjad said aurahad rinda

Siseminister Jüri Pihl ja päästeameti peadirektor Kalev Timberg andsid esmaspäeval, 25. veebruaril Tallinnas Salme kultuurikeskuses üle üheksa päästeteenistuse Hõberisti ja 30 medalit, 50 vaprat pälvisid elupäästja medali.

Jõgeva päästeosakonna Tabivere tugikomandos töötavad vanempäästjad  Tarmo Haidak, Toomas Haidak ja Einar Siim said Elupäästja III klassi medali uppuja päästmise eest.

Käesoleva aasta 12. jaanuari pärastlõunal sai häirekeskus telefonikõne, et Saadjärvel on umbes saja meetri kaugusel kaldast vajunud inimene läbi jää ja hüüab appi.

Kasutati jätkredeleid

Väljasõidukorralduse saanud Tabivere komando ruttas järve äärde ja asusid uppumisohus olevat meest päästma. Kuigi tugikomandol puudub reaalne pinnaltpääste varustust, otsustati kohe alustada inimese päästmist olemasolevaid vahendeid kasutades. Uppujani püüti jõuda kahe jätkredeli abil, kuid jääkate oli niivõrd õhuke, et murdus ka päästjate all ja nüüd oli jäises vees juba neli inimest.

Meeskonna ühiste pingutuste tulemusena suudeti tagasi jääle saada ning päästa tugevasti alajahtunud meesterahvas, keda meedikud asusid kohe turgutama.

“Päästjad tegutsesid professionaalselt. Tabivere komando meeste ennastsalgav tegu väärib seda enam tunnustamist, et kuigi tugikomandol pole pinnaltpäästmise varustust, säilitasid päästealaselt hästi koolitatud mehed rahu ja said inimelu päästmisega hakkama. Head meeskonnatööd näitab seegi, et sündmuskohale tulid ka valvekorrast vabad mehed, kes tagasid ohutust kaldalt. Nõnda päästeti kohalik mees, kes oli otsustanud alevi ja küla vahelise tee lühendamiseks astuda üle järvejää,” rääkis Lõuna-Eesti Päästekeskuse Jõgeva osakonna juhataja Jüri Alandi. Kaksikvennad Tarmo ja Toomas Haidak on töötanud päästeteenistuses kümme, Einar Siim aga veidi vähem aastaid.

Tunnustuse pälvis ka Eha Anslan

Elupäästja Medal annetatakse tunnustusena inimeste elu päästmisel ilmutatud vapruse ning kangelaslikkuse eest. Tunamullu pälvisid selle aumärgi Jõgeva keskkomando pritsimehed Gennadi Randoja ja Jaano Sulp, kes tõid Jõgeval Suurel tänaval juunikuu öösel kahekorruselisse majja tulevangi jäänud inimesed põlengukoldest välja. Aasta varem said Elupäästja Medali Tabivere tuletõrjujad-päästjad Marnet Mängli ja Maanus Siimsoo, seda Tabivere alevikus Pärna tänaval põlevast 8 korteriga elamust seitsme lapse ja kuue täiskasvanu tule- ja suitsuvangist väljatoomise ja vapruse eest. Tänu meeste kiirele ja oskuslikule tegutsemisele hoiti ära inimohvrid ja hoone hävimine.

Päästeteenistuse Medal on tunnustus keerukatel päästetöödel üles näidatud vapruse eest või teenete eest päästealal. Jõgeva Maavalitsuse tervisedenduse peaspetsialist Eha Anslan pälvis selle autasu aktiivse ja tõhusa panuse eest ennetustöö eestvedamisel Jõgevamaal. Eha Anslan on kuuel aastal korraldanud populaarset lastelaagrit “Kaitse end ja aita teist”.

“Kuigi Eha ei tööta päästeteenistuses, on ta hingelt päästja ja tunneb muret, et meil kõigil oleks turvaline elada. Ta on 14 aastat tagasi Jõgevamaal alguse saanud ja nüüdseks ka teistesse maakondadesse levinud projekti “Kaitse end ja aita teist” hing, tema õlgadel on olnud ka igasuviste lastelaagrite korraldamine. Noortega tehtava töö tulemuslikkust näitab seegi, et viimastel aastatel pole maakonnas laste süül traagilisi õnnetusi juhtunud,” nentis Lõuna-Eesti Päästekeskuse ennetustöö büroo juhtivspetsialist Tõnu Vare.

Viimased kümme aastat on ta olnud projekti “Kaitse end ja aita teist” päästeteenistuse poolne organisaator ja korraldaja, mille eest pälvis mullu novembris ÜRO lastefondi  UNICEF Eesti rahvuskomitee Sinilinnu aastapreemia.

Päästeteenistuse aumärgi pälvisid tänavu 89 eestimaalast, neist 23 esitas autasustamiseks Lõuna-Eesti Päästekeskus. Tunnustust jagatakse kaks korda aastas, veebruaris ja septembris. Aumärk antakse vapruse eest inimeste või vara päästmisel ja/või silmapaistvate teenete eest päästeala töödel või päästeala arendamisel.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus