Elistveres on looduslaagrite hooaeg

  

Juba viis aastat pakub Elistvere loomapark igal kevadel kooliõpilastele võimalust veeta nädalavahetusel üks ööpäev pargis, et saada mitmekesiseid teadmisi loodusest. Looduslaagri õpetajad tulevad kohale peamiselt Luua Metsanduskoolist ja Tartu Loodusmajast, teema vastu sügavat huvi tundvad noored aga koolidest üle vabariigi.

Raha looduskoolituse korraldamiseks saadakse Keskkonnainvesteeringute Keskuselt ehk KIKilt ja sel kevadel toimub mai- ja juunikuus kokku seitse laagrit.

Sellekevadised esimesed laagrilised võeti vastu 16. mail  — 20 õpilast Palamuse gümnaasiumist ja 10 Kambja põhikoolist.

“Laagrilised jõuavad meile tavaliselt reedesel päeval kell 15 ja laagri lõpetame laupäeval samal ajal, nii et üks ööpäev on seda aega, mil õpilased koolitust saavad ja loomapargiga põhjalikumalt tutvuvad. Tavaliselt käivad meil keskastme klassid, enamasti 5. – 7., aga on olnud ka gümnaasiumiõpilaste gruppe. Juhendamise-õpetamise osas on  ladus koostöö Luua Metsanduskooliga, kust õpetajaid tuleb igasse laagrisse mitu,” rääkis loomapargi perenaine Asta Sarv. 

Õppematerjali jagub

Mullast, selle koostisest ja elanikest räägib õpetaja Ell Tuvike, seeni, antud aastaajal puuseeni tutvustab Uuno Kask. “Hea õppematerjal selliste seente tundmaõppimiseks oli meil pikka aega omast käest võtta meie valdustest üle tee asuvas pargis, kus oli vanu mahalangenud puutüvesid. Nüüd on need kahjuks nii mädanenud, et sealt enam seeni ei leia,” kommenteeris Asta loomapargi võimalusi kõike oma käega katsuda ja oma silmaga näha. Siiski ei tule Elistveres  õppematerjalist puudu. Kui näiteks sõna saab Luua õpetaja Vello Keppart, kes on täiesti universaalne teadmisteallikas, leiab ta elusaid näiteid kõikjalt. Eriti populaarsed on tema juhendatavad linnulaulutunnid. Sulelisi õpitakse eristama laulu järgi, samuti saadakse teada, kus nad pesitseda eelistavad ja kuidas neid ka välimuse järgi ära tunda.

Evelin Saarva teemaks on metsakooslus, Aivo Tamm Tartu Loodusmajast tutvustab vee-elanikke ja -taimi, samuti putukaid.

“Õhtuti pannakse kõikvõimalike lülijalgsete kohalemeelitamiseks parki üles valge lina. Sinna maanduvad tegelased võetakse Aivo juhendamisel vaatluse alla ja tehakse nende isikud kindlaks,” kirjeldas loomapargi perenaine õhtusi “putuka- ja põrnikakinoseansse”.

Probleemid peavarjuga

Et noored loodusesõbrad ka ööseks Elistverre jäävad ja  et meie kliima igal aastaajal hästi mitmekesine ja üllatusterohke on, sai päritud sedagi, kust ja kuidas laagrilised süüa ja öömaja saavad. “Siin annab nüüd jälle valusalt tunda see probleem, et meil õppeklassi ei ole,” nentis Asta Sarv. “Õnneks on Tempos Grupp, kes õpilasi toitlustab, vastutulelik olnud ja lastel oma ruume lubanud kasutada, kui ilm ikka väga jahe või vihmane. Sooja toidu saavad laagrilised samale firmale kuuluvast kohvikust Karoliina ja mahuvad sinna seda ka sööma. Kui aga kohvikus mingi teine üritus sees on, nagu seekord juhtus, süüakse pikniku- ja telkimisplatsil. Ööd on ju veel telgis magamiseks külmad ja seetõttu lubas toitlustusfirma kõigil soovijail magamiskottides oma katuse alla kolida, aga see oli meil kõigil muidugi asjatu lootus, et selline seltskond telkimisvõimaluse kasutamata jätab,” naeris Asta. Loodusesõbrad istusid tema sõnul lõkke ääres poole ööni, seljakottidest kraamiti lagedale kaasa võetud grillimiskraam ja tegelikult saadi telkides sõba silmale vaid mõneks tunniks — varahommikuse linnulauluõppuseni.

Hädavajaliku õppeklassi suhtes oli aga loomapargi perenaine optimistlik: tulevane uus loomapargi haldaja RMK on juba astunud vajalikke samme, et pargi kõrval asuv endine kauplusehoone tõepoolest ära ostetud saaks, et sinna puudu olevad ruumid ehitada. 

Elistverre tahetakse tulla

 “On kujunenud välja lausa “püsikliendid”, kes kohe looduslaagri lõppedes uueks tulekuks plaane teevad ja aega kokku lepivad,” rääkis Asta Sarv. Ammused tuttavad on Palamuse õpilased, sageli sõidetakse jalgratastel kohale Torma koolist. Ka Põlva Ühisgümnaasium on tema sõnul juba vana sõber. Möödunud nädalavahetusel nautisidki Elistveres loodust ja kogusid teadmisi selle kooli 10. klassi õpilased.

“Looduslaagrilised on kõik alati äärmiselt toredad lapsed. Nendega siin juba distsipliiniprobleeme ei teki, sest õpetajad ei võtagi kaasa neid, kel looduse vastu tõsist huvi pole. Lapsed on kõik innu ja huviga õpitava juures. Ja hommikul tõustakse ju varavalges ja minnakse kastest märga ja jahedasse parki linnulaulu kuulama. Pole näha mitte ühtegi unist ega mossis nägu, kuigi magada on mahti saadud vaid mõni tund,” väljendas loomapargi perenaine oma sümpaatiat laagriliste suhtes.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus