Eile jõudis Jõgeval üheksa noorpaari abielusadamasse

  

Paljud pruudid ja peigmehed  soovivad oma abiellumist iseäranis pidulikuks muuta ja sellele toimingule ka usutavasti õnnetoovat salapära juurde anda. Jõgeva maavalitsuse rahvastikutoimingute talituse juhataja kohusetäitja Hilja Kivimets registreeris eile üheksa noorpaari, kes olid otsustanud abielluda 2008. aasta kaheksanda kuu kaheksandal päeval.

Kuumal abiellumispäeval said abikaasadeks ka Jõgeval elavad noored Tatjana ja Vitali.

Abielluda tuleb üks kord

“Kui rahvastikutoimingute talituses abiellumiseks aega kinni panemas käisime, sai kuupäev selleks võrdlemisi juhuslikult valitud. Kui meie vanemad aga ütlesid, et abiellume tänavu 8. augustil, tundsime hinges meeldivat ärevust.

Oleme juba kümme aastat tuttavad ja küllap oleme selle aja vältel teineteist põhjalikult tundma õppinud. Õnnelikuks abieluks on kõige olulisem vastastikune usaldus ja armastus. Mitmed peavad esmatähtsaks raha, kuid arvan, et raha üksi ei tee õnnelikuks,”  rääkis 23-aastane pruut Tatjana, kelle põhimõte on, et abielluda tuleb üks kord elus.

Tatjana ja Vitali pulmapäeva mahtusid ka mõned omalaadsed kombed. Näiteks tuli vene tavade kohaselt peigmehel pruut tema isakodust välja osta. Pulmapeo pidasid nad spordikeskuses Virtus. 

Rohkem pidulikke pulmi

Maavalitsuse rahvastikutoimingute talituse juhataja kt Hilja Kivimets registreeris reedel enamiku abielusid maavalitsuse hubases kaminasaalis ja ühe ka Jõgeva kultuurikeskuses. “Abielluda said kõik, kes oma soovist meile õigel ajal teada andsid.  2008. aasta 8. august kujunes abiellumiseks populaarseks päevaks. Nii palju maagilisust kui möödunud aasta 7. juulil selles päevas siiski polnud, sest numbrit 7 peetakse parasjagu “nõiduslikuks,” rääkis Kivimets.   “Enamasti abiellusid eile nooremad inimesed, kuid olid ka mõned keskealised,” lisas ta.

Pingeline tööpäev oli eile ka kogenud pulmavanemal Aimar Pihlakul. “Pulmapidu toimus Otepääl, kuid abiellusid noored, kelle kodupaigaks Kassinurme. Nagu ikka, viisin peo läbi koos muusik Villu Sinimetsaga ansamblist Vana Kallim. Filmimas oli aga Ellar Sügiste, keda pean oma ala tõeliseks professionaaliks. Mis puutub pulmadesse, siis nende arv on viimasel ajal  suurenenud. Tänavu suvel olen olnud pulmavanemaks juba kümnes pulmas,” ütles ta. 

Teatage oma soov varakult

Hilja Kivimets andis mõned soovitused ka tulevastele abiellujatele. “Mõned mõtlevad kõigepealt selle peale, kus pidada pulmapidu, keda kutsuda pulmavanemaks, pillimeesteks, fotograafiks. Elutähtsa päeva ametlikku asjaajamist tuleks alustada pereametniku juurest, et õigel ajal kirja panna abielu registreerimise kuupäev ja kellaaeg. Kui selle toiminguga hiljaks jääda, võib juhtuda, et mul on tööpäevad juba üksikasjalikult ette plaanitud ja  polegi võimalik registreerida abielu päeval, mil pruutpaar seda ise soovib. Tahan iga abielutseremoonia ajal selle peategelastele ja nende lähedastele ja sõpradele oma parima anda, see nõuab põhjalikkust ja pühendumist. Minu suurt töökoormust, mis hõlmab ka igapäevaseid asjaajamisi ja toiminguid, aitab mõneti leevenda see, et Jõgevamaal registreerivad abielusid  ka maavanem Aivar Kokk, vaimulikud Eenok Haamer, Markus Haamer, Urmas Oras ja teisedki kirikuõpetajad.

“Pruutidel ja peigmeestel on võimalik oma abiellumistseremooniat ilusamaks muuta. Mõttekas oleks tellida abiellumise juurde muusik päevakohaseid meloodiaid mängima. Väga kaunis komme on seegi, kui sõrmused panevad mehele ja naisele sõrme lapsed, kes on tänapäeval tihti sündinud juba abielueelse kooselu ajal,” ütles Kivimets.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus