Eesti noortekoondis sai MM-il 10. koha

Möödunud nädalal Rootsis peetud U19 vanuseklassi saalihoki MM-võistlustel jõudis Eesti noortekoondis B-divisjoni finaali, kus jäädi alla Norra eakaaslastele. MM-il kokkuvõttes kümnenda koha saanud Eesti koondise resultatiivseim oli Jõgeva SK Tähe mängija Andreas Õun, kes valiti eestlastest ainsana ka teise divisjoni tähtede meeskonda.

Eelmisel MM-i kaheteistkümnenda kohaga lõpetanud Eesti noortekoondis sai Växjös alagrupiturniiril Norra järel ning Kanada ja Jaapani ees teise koha. Turniiri avamängus alistati Kanada 12:5 (6:2, 3:0, 3:3), seejärel kaotati aga Norrale 5:8 (3:1, 1:4, 1:3).

Möödunud neljapäeval peetud kohtumine 2015. aastal A-divisjonis kaheksanda koha saanud ja aste madalamale langenud Norraga algas eestlastele väga edukalt. Kohtumise avavärava viskas Sparta Team Automaailma mängija Egert Unga üheksandal mänguminutil, vähem kui minut hiljem kasvatas Andreas Õun eestlaste eduseisu juba kaheväravaliseks. Norralased suutsid seejärel küll Bendik Baero tabamusest vahet vähendada, kuid 13. minutil viis Andreas Õun Mathias Einamanni söödust Eesti taas kahe väravaga ette.

Teisel kolmandikul kaldus initsiatiiv aga norralaste poolele ning 32. minutiks oli Eesti koondis juba 3:4 kaotusseisus. Stenver Savi viskas 35. minutil eestlaste neljanda värava ning viigistas seisu, paar minutit hiljem viis Hannes Linnes aga Norra taas ette.

Adne Overengi kahe tabamuse järel kasvas norralaste eduseis 57. minutiks juba kolmele väravale, kuid kaks minutit enne kohtumise lõppu suutis Eesti Andreas Õuna väravast vahet taas vähendada. 5:7 kaotusseisus olles jätkati juba ilma väravavahita ehk kuue väljakumängijaga, kuid edu see enam ei toonud, hoopis norralased viskasid 40 sekundit enne kohtumise lõppu oma väljakupoolelt kaheksanda värava.

Alagrupiturniiri viimases kohtumises alistas Eesti reedel Jaapani kindlalt 12:1 (4:0, 2:1, 6:0). Jõgevalastest viskasid Heino Avi ja Andreas Õun võrdselt kaks väravat, kogu kohtumise väravat kaitsnud Karl Kalm tõrjus kaksteist jaapanlaste pealeviset.

Kui eestlaste alagrupi paremusjärjestus vastas meeskondade kohtadele maailma edetabelis, siis teises B-divisjoni alagrupis suutis kõrgema asetusega Saksamaad ja Ungarit üllatada eelmisel MM-il 14. koha saanud Austraalia.

Kõik kolm alagrupikohtumist võitnud austraallased osutasid eestlastele südi vastupanu ka laupäeval mängitud B-divisjoni poolfinaalis, mille Eesti võitis 7:4 (2:1, 2:2, 3:1).

Avakolmandiku võitis Eesti jõgevalaste Andreas Õuna ja Lauri-Robert Induse väravatest 2:1 ning eestlaste üheväravaline eduseis 5:4 oli tablool veel ka kolm minutit enne kohtumise lõppu. 58. minutil viis Joosep Perandi Andreas Õuna söödust siiski Eesti kahe väravaga ette ning 25 sekundit enne kohtumise lõppu tegi Mathias Einamann lõppseisuks 7:4.

B-divisjoni esikohamängus, kus võitjat ootas pääs A-divisjoni,  olid eestlased taas vastamisi Norraga, kes teises poolfinaalis alistas Saksamaa 9:6. Otsustava kohtumise võitis Norra 12:2 (4:1, 4:0, 4:1).

Egert Unga tabamuse järel oli seis kohtumise kümnendal minutil 1:1 viigis, seejärel viskasid norralased aga järjest üheksa väravat ning juhtisid 50. minutiks juba 10:1. Neli väravat viskas Norra meeskond seejuures arvulises vähemuses mängides. Eesti koondise viimase värava viskas Andreas Õun 56. minutil seisuks 2:10.

B-divisjoni kolmanda koha mängus alistas Saksamaa 9:3 Austraalia, järgnesid Ungari, Kanada, USA ja Jaapan.

Teise tugevusgrupi resultatiivsematena kogusid Felix Robillard (Kanada; 10+3) ja Marius Pedersen (Norra; 7+6) võrdselt 13 punkti. Liam Perry (Austraalia; 12+0), Nils Hofferbert (Saksamaa; 11+1) ja Andreas Õun (9+3) kogusid 12 punkti. Heino Avi teenis 7 (5+2), Mathias Einamann 5 (1+4) ja Lauri-Robert Indus 1 (1+0) punkti. Väravavaht Karl Kalm tegi kolmes kohtumises kokku 34 edukat tõrjet, tõrjeprotsendi (80,95) poolest oli ta B-divisjoni väravavahtidest paremuselt kolmas.

A-divisjoni finaalkohtumises alistas tiitlikaitsja Soome 7:4 Rootsi, pronksimängus oli Tšehhimaa 8:5 parem Šveitsist. Läti noortekoondis lõpetas MM-turniiri viienda kohaga, järgnesid Taani, Slovakkia ja Poola.