Eesti lipu sünnilinnas peetakse Jõgevamaa laulu- ja tantsupidu

Ülehomme peetakse Põltsamaa lauluväljakul Jõgeva maakonna laulu- ja tantsupidu. Eesti lipu sünnilinnas toimuv pidu kannab pealkirja “Kolme koduvärviga” ning sellel lööb kaasa ligemale 1400 lauljat, tantsijat ja pillimängijat.


“Pidu tõotab tulla meeliülendav,” ütles suursündmuse peakorraldaja, Põltsamaa kultuurikeskuse direktor Janne Karu. “Sellel esitatavad laulud-tantsud kõnelevad kodukohast, kodusoojusest ja -armastusest, emakeelest, sinisest taevast, mustast mullast, võrsuvatest viljapeadest, aga muidugi ka Eesti lipust. Ettekandele tuleb suisa kolm Põltsamaalt pärit eesti kultuuri suurkuju Karl August Hermanni laulu. Segakooride repertuaari kuuluvatele lauludele “See kaunis maa” ja “Mis värvi on armastus” telliti aga selle peo puhuks päris uus seade.”

Karl August Hermann tuleb ise ka kuulama, kuidas tema laule lauldakse. Tõsi, ta viibib peol harrastusnäitleja Peeter Aruoja kehastuses. Kohal on ka Eesti sinimustvalge alglipu õmbleja, Põltsamaa kihelkonnakooli käsitööõpetaja Emilie Beermann (Krista Kõrgesaar). Need kaks mitte ainult Põltsamaa või Jõgevamaa, vaid ka kogu Eesti jaoks olulist ajaloolist tegelast seovad peo oma vahetekstidega ühtseks tervikuks.

Janne Karu sõnul teeb peo eriliseks see, et selle lõpus koonduvad Põltsamaa muusikakooli keelpilliorkester ja Põltsamaa linnaorkester sümfooniaorkestriks ning ühendkoor ja tantsijad esitavad nende saatel Tõnis Mägi “Palve” ja Ülo Vinteri “Põhjamaa”. “Palvet” tantsivad naisrühmad ja C-segarühmade neiud, “Põhjamaad” nais- ja segarühmad.

“Muusikakooli keelpilliorkestril ja linnaorkestril on juba päris mitu ühisproovi olnud ja nad on saavutanud hea kokkukõla,”

Kodune pidu

Laulupeo üldjuht on Meeli Nõmme ja tantsupeo üldjuht Kaja Kivi. Peo kunstilisse toimkonda kuuluvad veel Põltsamaa kultuurikeskuse rahvakultuurispetsialist Keiu Kess  ja kunstiline juht Vilve Piht ning Põltsamaa ühisgümnaasiumi huvijuht Sirje Ange. Kui mõnel varasemal maakondlikul suurpeol on seisnud Jõgevamaa kooride ees ka mõni nimekas külalisdirigent, siis tänavu juhatavad lauljaid-pillimehi ainult oma maakonna dirigendid.

“See oli peotoimkonna ühine otsus. Seekord on meil selline kodune pidu,” ütles Janne Karu.

Tantsijatele, lauljatele ja pillimängijatele algab peopäev proovidega lauluväljakul, selle kõrval asuval staadionil, kooli sisehoovis ja kunstmuruväljakul. Esimesed harjutajad peavad platsis olema juba hommikul kell 9. Peaproov algab lauluväljakul kell 13.35.

Kell 16.30 süüdatakse Lossi tänava pargis Karl August Hermanni mälestussamba juures laulu- ja tantsupeo tuli. Sellel tseremoonial osalevad omavalitsuste esindajad ning Kamari noorkotkad ja kodutütred. Taidlejad on selleks ajaks juba Lossi tänavale kolonni moodustanud (selle pea asub muusikakooli juurde hiljuti rajatud Emilie Beermanni lipuväljaku juures) ning peotule saabudes marsitakse üle jõe ja läbi linna lauluväljakule, kus kell 17 algab peokontsert. 

“Rongkäiku on soovitav kaasa võtta sinimustvalgeid lippe ja lipukesi. Kohapeal müüakse siniseid, musti ja valgeid õhupalle. Ka linn pannakse lipuehtesse: linnavalitsus on esitanud põltsamaalastele üleskutse heisata majadel riigilipud,” ütles Janne Karu.

Peoplats korras

Põltsamaa lauluväljak on tema sõnul taidlejate ja publiku vastuvõtuks valmis. Ehkki kevade saabumine venis, jõuti väljakul enne pidu hulk tööd ära teha: vahetada välja pinke ja lavalaudu. Esimesed kolm pingirida võeti aga üldse ära. Nüüd on tantsijail lava ees piisavalt tantsuruumi.

“Korraldasime möödunud kolmapäeval lauluväljakul ka talgud, millel osalesid ringijuhid ja paljud vabatahtlikud abilised. Ilm oli küll tuuline, aga saime päris palju tööd tehtud. Nii et nüüd näeb väljak juba päris kena välja,” ütles peotoimkonda kuuluv Keiu Kess.

Tema ning Vilve Pihti ja Sirje Ange ülesandeks on olnud peokava ühtseks tervikuks sidumine. Sirje Ange on ka rongkäigu peakorraldaja.

“Sirje on selles ametis kogenud, täpne ja korrektne,” ütles Keiu Kess.

Peopäeval on kõvasti tegemist ka helimeestel. Maakondlikku pidu tuleb helindama Imre Mihhailov oma firma Parim Pidu meeskonnaga ja hõivatud on ka Põltsamaa kultuurikeskuse heli- ja valgustehnik Karl Lomp.

“Neil on kõvasti tegemist nii õhtuse peo kui ka hommikuste proovide ajal: kvaliteetse heliga peavad olema ju varustatud harjutusväljakudki,” sõnas Keiu Kess.

Publikule pakutakse lauluväljakul söögi- ja joogipoolist, osta saab ka käsitööesemeid.

“Tahame oma peoga edasi anda sõnumi, et oleme uhked oma rahvuse ja kultuuri üle ning naudime seda, et meie riik on vaba,” ütles Keiu Kess. “Loodame, et ilm tuleb ilus ning kutsume kõiki jõgevamaalasi pidu vaatama-kuulama.” 

Jõgevamaa laulu- ja tantsupidu “Kolme koduvärviga”

  • Toimub 23. mail Põltsamaa lauluväljakul.
  • Peorongkäik algab kell 16.30 Emile Beermanni lipuväljaku juurest.
  • Peokontsert algab kell 17.
  • Laulupeo üldjuht on Meeli Nõmme, tantsupeo üldjuht Kaja Kivi.
  • Peol osaleb 14 mudilaskoori, 5 lastekoori, 2 poistekoori, 10 segakoori, 4 naiskoori, 1 meeskoor, 3 puhkpilliorkestrit, 1 keelpilliorkester, 6 rahvamuusikaansamblit, 6 lasteaia tantsurühma, 7 esimese-teise klassi tantsurühma, 2 kolmanda-neljanda klassi tantsurühma, 1 viienda-kuuenda klassi tantsurühm, 2 seitsmenda kuni üheksanda klassi tantsurühma, 2 C-segarühma, 1 B-segarühm, 4 D-segarühma ja 12 naisrühma ühtekokku ligemale 1400 taidlejaga.
  • Laulu- ja tantsupidu toetavad Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Eesti Kultuurkapital, Rahvakultuuri Keskus, Hasartmängumaksu Nõukogu jt.

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus