Eesti Lasteaednike Liidu suvekool Viimsis

Eesti Lasteaednike Liit (ELAL) pidas oma traditsioonilist suvekooli sel aastal juuli alguses Viimsis Pargi lasteaias. Teiste seas osalesid seal ka lasteaednikud Jõgevamaalt: Aime Laurimäe ja Ene Kund Jõgeva lasteaiast “Rohutirts”, Mare Suviste, Ülle Saare ja Marge Põdra Jõgeva lasteaiast “Karikakar”, Heli Torm Siimusti lasteaed-algkoolist, Helve Sepp SOS Eesti Lastekülast.

Kaks suvesooja päeva olid küll üsna töised, kuid sellele vaatamata rõõmupakkuvad ja vahvad. Esimesel päeval esines meile riigikogulane Urve Palo, kes rääkis eesti rahvastikust alushariduse vaatevinklist. Lasteaednikele on tähtis teada, et Praxsise uuringu põhjal on noortele lastevanematele väga tähtis positiivne esmakogemus lastesõimest ja –aiast. See fakt omavat suurt kaalu, et perre sünniks veel lapsi. Samuti toonitas Urve Palo, et poisse tuleb kasvatada 21. sajandi meesteks. See tähendab, et on vähenenud nn naiste ja meeste tööd ja igaüks peab saama hakkama igasuguste eluliselt vajalike töödega.

Pärnu Kadri tänava lasteaia direktor Reeli Tänavsuu tutvustas tänu välissidemetele Eestisse jõudnud koolieelikute õppemetoodikat “Lähme Numbrimaale!”. Metoodika seisneb arvudemaailma tundmaõppimises läbi integreeritud tegevuste. Reeli Tänavsuu on metoodilise käsiraamatu ise eesti keelde tõlkinud ning Koolibri trükitud materjalina jõuab see lasteaedadesse 2013. aastal.

Esimesel päeval pidas ELAL ka oma üldkoosolekut, kus kuulati majandusaasta aruannet ning arutleti liidu arenguküsimuste üle. Õhtupoolikul tutvustas Viimsi lasteaia direktriss Margery Lilienthal meile uue “Karulaugu” lasteaia ruume ning selgitas Viimsi lasteaedade tööpõhimõtteid. Hilisõhtu veetsime mõnusas ringis, kus liidu liikmed võtsid üles lauluviise, jutustasid vanu lugusid, tantsisid rahvuslikke tantse ning mängisid rahvuslikke mänge.

Teisel suvekoolipäeval saime osa Ülli Kukumägi ja Veikko Tääri suhtluskoolitusest “Suhtle tööl sujuvalt ja stressivabalt”. Veikko Tääri värvikalt ja emotsionaalselt esitatud suhtlusolukorrad teenisid siiraid naerupahvakuid, kuid samas panid mõtlema ja analüüsima iseenda käitumist. Ülli Kukumägi jagas õpetusi just suhtlemisest koolieelikuga. Suhtlemistempo peab lastega olema teadlikult aeglasem. Lastega koos olles tuleb jälgida, kuidas kasutad oma kehakeelt, sest lapsed loevad suuresti sedagi, mida visuaalselt näevad. Motiveerida tuleb last alati positiivses võtmes (mitte kasutada sõnu ära tee, jäta järele jm, vaid selgitada, kuidas asju õieti teha ja normipäraselt käituda). Põhitõde on aga, et last mõjutab kõige rohkem inimene, kellega ta koos on. Laps võtab sellelt inimeselt üle käitumise, arvates, et see on õige (olgu see siis hea või halb). Nii et lapsi kasvatame eelkõige eeskujuga.

Saanud innustust meie lektoritest, pidades meeles Urve Palo sõnu “Kui sul ei ole eesmärki, siis pole kuhugi pürgida, mille nimel tegutseda ja areneda” ning Ülli Kukumägi sõnu “Kui  sa ise ei tea, kuhu minna, siis sind lihtsalt lükatakse kuhugi”, valmisid suvekooli lõpuks ka lasteaednike liidu eesmärgid, missioon, visioon. Tõdesime, et liit koondab endasse meie vahvad ja oma tööd armastavad lasteaednikud.

TIIA KAERAMAA,

Põltsamaa lasteaed “Mari” direktor

 

blog comments powered by Disqus