Edukas firma lõpetas pankroti ja kohtuasjaga

 

Jõgeval tegutses aastaid edukas kauplustekett, mis kuulus kohalikku Reformierakonda esindava maavanema perele. Täna on see firma pankrotis ja kirjutatud surnud mehe nimele. Kõlavad süüdistused kantimise ja pettuse kohta. Tagatipuks algatati kriminaalasi.

1997. aastal asutatud KSK Jõgeva tegutses omal ajal edukalt ehituses ja kaubanduses. Tegu oli perefirmaga, milles osalus jaotus võrdselt Viktor Svjatõševi, Lidya Svjatõševa ja nende poja Veiko Peldese vahel. Kui Viktor Svjatõševist sai Jõgeva linnapea ja edasi Jõgeva maavanem, tõmbus ta aktiivsest ärist tagasi ning firma juhtimisega tegelesid abikaasa ja poeg, kuid osanikuks jäi maavanem edasi.

Rahva seas teati nende ettevõtet kõige paremini just tänu kauplustele, kus müüdi olmeelektroonikat ja aiatehnikat. Viimati paiknesid kaks nende poodi Jõgeval ja üks Põltsamaal. Tänaseks on see kõik kadunud.

Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ütles, et on ka piinlik, et asjad ei ole läinud nii, nagu nad tema kõige parema tahtmise juures oleksid pidanud olema.

Maavanem on kimbatuses ja löödud, hävis mitte ainult firma, mida ta nimetab oma elutööks, vaid afääri käigus läksid Svjatõševid kapitaalselt tülli mitme sugulasega. 

Küsimus kinnisvaras

Kogu tants ja intriig selles loos käib tegelikult ümber kinnisvara. Firmale KSK Jõgeva kuulus neli kinnistut Jõgeva ja Põltsamaa südames, mis olid kokku väärt 7,6 miljonit krooni. Aastal 2008, kui firmal olid masuga seoses juba tõsised raskused, leppis tegevjuht Veiko Peldes oma tädipoja Aivariga kokku, et viimane ostab ära ühe poehoone Jõgeval Aia 3a.

IT-äris tegev Aivar tahtis hoonesse rajada oma müügisalongi. Üleandmine aga venis, sest väidetavalt takistas majatehingut pank.

Nagu selgub hiljem koostatud pankrotihalduri aruandest, oli KSK 2009. aasta alguses juba tegelikult maksejõuetu. Tagantjärele ilmnenud tähelepanuväärne detail on, et samal ajal, kui firma KSK Jõgeva oli raskustes ja ei suutnud õieti maksta töötajate palku ega võlgu, võttis Veiko Peldes sealt miljon krooni laenu, et lõpetada oma eramu ehitus Pedja jõe kaldal.

Selle loo peateema pole aga kaugeltki ainult peretüli. Paralleelselt käis väga sarnane majatehing Põltsamaal. 14. aprillil sõlmis Veiko Peldes kokkuleppe OÜ-ga Romec Metall, et viimane ostab ära nende poehoone aadressil Tartu maantee 1a, millel lasus samuti panga hüpoteek. Hind oli 3,7 miljonit krooni, millest ostja kandis jällegi ettemaksuna üle 500 000. Lepiti kokku, et tehing viiakse lõpule hiljemalt 29. mail. Kuid ka siin asi takerdus. 

Imelikud vangerdused

Just siis algasid vangerdused, mida võlausaldajad ja pankrotihaldur nimetavad tagantjärele ebaausaiks ja koguni kriminaalseiks. Nimelt vaid päev enne, kui Veiko Peldes küsis ajapikendust, müüs maavanema pere oma firma koos kõigi varade ja kohustustega maha. Uus omanik oli avalikkusele tundmatu MTÜ Kiviaja Klubi.

Nii isa kui poeg raiuvad, et müügi momendil oli nende firma veel jätkusuutlik ja nad uskusid, et uus omanik paneb poed jälle käima. Samas on Veiko Peldes väga kidakeelne avalikustama, kes uus omanik oli ja kust ta tuli.

Nende kuude jooksul toimus aga KSK Jõgeva ümber rida huvitavaid tehinguid. Skeemi läbihammustamisega nägid vaeva mitu võlausaldajate advokaati ja pankrotihaldur, kuid kõigi nende jänesehaakide tulemus oli, et piltlikult öeldes läksid firma võlad ühes suunas ja väärtuslik osa ehk kinnisvara teises suunas.

Korduvate ümbervormistamiste lõpuks maandus firma juriidiline keha Tallinnas Koplis ja viimane juhatuse esimees oli keegi Igor Sjomin, kes suri vahetult enne pankrotiprotsessi algust narkootikumi üledoosi. 

Pankrotihalduri aruanne on karm

Kinnistud manööverdati läbi pika tehinguteahela uutele heausksetele omanikele.

2010. aasta jaanuaris algatati Maksuameti avalduse peale KSK pankrotimenetlus. Pankrotihaldur Sirje Taela aruanne on karm. Tema sõnul oli firma püsivalt maksejõuetu juba 2009. aasta jaanuaris ning edasised sammud viitavad varade kantimisele ja muudele võimalikele rikkumistele juhatuse liikmete poolt. Seetõttu tegi Tael avalduse prokuratuuri.

Puänt pankrotihalduri aruandes aga on, et kolm neljast kinnistust jõudsid tehinguahela lõpuks maavanema teise sugulase Margus Peldese kontrolli alla, kes nüüd üüriarveid esitab.

Svjatõševid küll kinnitavad, et müük ei olnud fiktiivne, aga pankrotiprotsessi käigus vande all ütlusi andes läks üks tehingute võtmetegelane, Kiviaja Klubi juhatuse liige “lõhki” ning tunnistas, et oli tankist, kelle tegemisi suunas tegelikult perepoeg Veiko.

Kokku jäi perefirma võlgu üle kaheksa miljoni krooni ja võlausaldajad pisaraid ei usu. Sõltumata sellest, kuidas kriminaaluurimine ja pankrotimenetlus lõpevad, ei looda nad tegelikult enam oma raha näha.

i

MIHKEL KÄRMAS, Pealtnägija

blog comments powered by Disqus