E-Piim investeeris tipptehnoloogia rakendamiseks 7,8 miljonit

 

Piimandusühistu E-Piim Põltsamaa Meierei investeeris pool miljonit eurot ehk 7,8  miljonit krooni ning võttis vadakust vee eraldamiseks senise vaakumaparaadi (evaporaatori) asemel kasutusele pöördosmoosi meetodi ehk membraantehnoloogia.

 

E-Piim Põltsamaa Meierei juhataja Uno Saksa sõnul paigaldati membraantehnoloogia seadmed  ettevõttesse  käesoleva aasta juunis ning lõplikuks töössehäälestamiseks kulus neli kuud.

“Vadaku tihendamine pöördosmoosi meetodil põhineb  membraanide süsteemil, mis laseb teatud rõhu all läbi ainult vee. Kui vadakut piisava rõhuga membraanile pressida, siis läheb vesi membraanist läbi, teisele poole jääb vajaliku tiheduseastme saavutanud vadak. Piltlikult öeldes on pöördosmoosi membraanid  selliste avadega filtrid,  kust mahuvad läbi  veemolekulid  või veelgi väiksemad molekulid. Kondensvadakut tarnime kõige rohkem aktsiaseltsile Põlva Piim,” ütles Saks.

“Uue meetodi kasutuselevõtmine vähendab energiakulu ning silub suurt soojusenergia hinnatõusu. Kui suured on energia kokkuhoidmise võimalused, pole praeguseks täpselt veel teada, kuid juba võib öelda, et E-Piima soojaarved vähenevad tänu membraantehnoloogia rakendamisele ligi veerandi võrra. Pöördosmoosi meetodi kasutuselevõtuks tegi E-Piim Põltsamaa meierei laenurahaga poole miljonit euro ehk 7,8 miljonit krooni suuruse investeeringu.

“Membraantehnoloogia seadmeid on Eestis veelgi. Põltsamaal  kasutatav variant on sobitatud meie oludesse, ” rääkis Uno Saks, kes lisas, et  järgmiseks plaanitsetud investeeringuks on neil juustu väikepakendamise edasiarendamine. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus