Dokumendivahetusele peaks aegsasti mõtlema

Teisipäeva hommikul ootas Lõuna prefektuuri kodakondsus- ja migratsioonibüroo Jõgeva teeninduses järjekorras vaid kolm inimest, eelmisel nädalal oli  isikut tõendava dokumendi taotlejaid veidi rohkem olnud.

Lõuna prefektuuri kodakondsus- ja migratsioonibüroo (KMB) Jõgeva teeninduse peaspetsialist Greti-Karmen Kalmus ütles, et kõik inimesed, kes teavad, et neil dokumendid tänavu aeguvad, võiksid neile ikkagi pilgu peale visata ning mitte jätta dokumendivahetust kaheteistkümnendale tunnile. Samuti tasuks üle vaadata ka kõik laste isikut tõendavate dokumentide kehtivusajad. 

Kuu algul järjekorrad

Tänavu saab aeg täis  nii kümne- kui ka esimestel viieaastase kehtivusajaga dokumentidel, mis toob endaga kaasa pingelisemad ajad kodakondsus- ja migratsioonibüroo teenindustes. Pöördumiste rohkust on KMB Jõgeva teeninduses juba täheldatud, märtsi alguses pensionipäeva paiku oli lausa järjekord ukse taga. Kuu keskpaigaks on pikad järjekorrad taas möödanik ning oma paberitega tulnud inimesed pääsevad nüüd kiiresti teenindajate jutule.

2012. aastal  lõpeb ligikaudu 10 900 Jõgevamaa inimesel dokumentide kehtivusaeg.

Dokumente taotledes peab arvestama sedagi, et Jõgeva teeninduses praegu veel fotosid teha ei saa, sellepärast peaks enne fotograafi juurest läbi käima. Enamik on sellega kursis ning enne KMB Jõgeva teenindusse jõudmist käiakse Kesk-Eesti Ärikeskuses fotograafi juures ära.

Greti-Karmen Kalmuse kinnitusel peaks ka Jõgevale tulema fototeenuse võimalus. Vastavalt Politsei- ja Piirivalveameti sõlmitud lepingule paigaldatakse kõikidesse maakondlikesse teenindustesse fotoboksid  selle aasta aprillikuu lõpuks.

Isikutel, kellel on vaja vahetada ainult ID-kaart, soovitame taotlus edastada posti teel või panna täidetud taotluseblankett teeninduse ruumis olevasse postkasti.

Dokumendi kättesaamiseks peab taotleja isiklikult teenindusse pöörduma, liikumisraskustega inimeste puhul võib kohalik omavalitsus volitada töötajat dokumenditaotlusi esitama ja ka dokumente kätte toimetama. Milliseid lisadokumente sellisel juhul taotlusele on vaja lisada, selle kohta leiate info Politsei-ja Piirivalveameti kodulehelt. 

Inimesed harjuvad ID-kaarti kasutama

Enamik Jõgevamaa hoolekandeasutusi toob oma kliente KMB Jõgeva teenindusse kohale, ka ratastooliga pääseb praegu kenasti teenindaja jutule. Ainult voodihaigete paberid toob sotsiaaltöötaja vallavalitsuse volikirjaga või hoolekandeasutuse juhataja volikirjaga, millele on lisatud arstitõend liikumisvõimetuse kohta. Kalmuse kinnitusel keegi ilma dokumentideta ei jää.

Tihtipeale soovivad vanemad inimesed ka passi, aga et uude biomeetriliste andmetega passi kantakse ka dokumendi kasutaja sõrmejäljed, tuleb inimestel passisoovi korral ametiasutusse  kohale tulla.

Greti-Karmen Kalmus ütles, et inimesed on harjunud üha rohkem ID-kaarti kasutama. Just digiretsepti tulek suurendas selle isikut tõendava dokumendi populaarsust. Samas on inimesed harjunud, et peab olema ka pass. Ta ütleb, et ma olen eluaeg passiga harjunud ja ma tahan teda nüüd ka,” rääkis Kalmus.

Paraku on ka inimesi, kes neli-viis aastat kehtiva dokumendita elanud. “Kui nüüd pensioniaeg hakkab kätte jõudma, avastatakse, et polegi dokumenti,” tunnistas Kalmus. Tema kinnitusel tuleb taolisi juhtumeid küll ette haruharva.

Tegelikult võib inimene pöörduda mistahes teenindusse üle kogu vabariigi, olenemata oma elukohast, kuid siinjuures tuleb silmas pidada, et suurtes keskustes nagu Tallinn ja Tartu on pikad ootejärjekorrad. Kõige vähem kulub isikut tõendava dokumendi vahetajal praegu aega just Jõgeva teeninduses.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus