Dagny Kungus ja Jaanika Rähn võitsid juunioride sumo MMilt neli medalit

11.-12. oktoobrini viidi Rakvere spordihallis läbi 16. meeste, 7. naiste, 9. meesjuunioride ja 1. naisjuunioride sumo maailmameistrivõistlused.

Eesti võitis MMilt kuus medalit, kõik õrnema soo arvestuses. Põltsamaa Spordikooli kasvandikest sai pronksmedali absoluutkategoorias ja võistkonnavõistluses Põltsamaa Ühisgümnaasiumi tüdruk Dagny Kungus. Puurmani Gümnaasiumi õpilane Jaanika Rähn võitis pronksi kergekaalus ja võistkonnavõistluses. Need on esimesed Põltsamaa linna ja Puurmani valla MM medalid läbi aegade.

Esimesel päeval olid võistlustules kuni 18-aastased juuniorid. “Kui saame asjaarmastajatena selles tugevas konkurentsis kas või ühe medali, oleme eesmärgi kuhjaga saavutanud,” ütles Eesti sumokoondise vanemtreener Arved Külanurm võistluspäeva hommikul. Selgus, et vanemtreener pisut alahindas tüdrukuid. Kes neist sumoareenile astus, see ka medali võitis.

Medalisadu

Kergekaalus (kuni 60 kg) alistas Jaanika Rähn avaringis jaapanlanna Miku Yamanaga tehnikaga – tõstis vastase ringist välja ja viimane kukkus pikali. Teises ringis oli Jaanika vastaseks bulgaarlanna Anna Metodieva. Meie tüdrukul tuli sama tehnikaga vastu võtta kaotus, kusjuures ta sai tõsiselt haiget. Sportlikku viha täis, läks Jaanika Rähn vastu pronksimatšile. Mõne sekundiga oli Hong Kongi esindaja Man-Yiu Wong tehnikaga ringist välja tõstetud. Esimene pronks oli meie!

Jaanika Rähn elab Saduküla lähedal Pöörakülas ja õpib Puurmani Gümnaasiumis. Trennis käib Põltsamaal Arved Külanurme rühmas.

“Tänasel võistlusel saavutasin maksimumi. Teises matšis bulgaarlannaga sain haiget, aga see andis pronksimatšiks jõudu juurde. Mulle sumo meeldib ja ma tahan kindlasti selle spordialaga jätkata,” rääkis Jaanika.

Absoluutkategooria avaringis võitis Dagny Kungus tugeva venelanna Ksenija Gulakova tehnikaga. Teises ringis tuli Dagnyl vastu võtta kaotus tugevalt ukrainlannalt Anastassija Shutalt. Pronksimatšis oli meie neiu vastaseks Sheung-Yee Siu (Hong Kong). Dagny surus vastase haardeasendis selili.

“Tulin MMile võitma, kuid ukrainlanna osutus liiga tugevaks vastaseks. Tegime Shutaga enne maailmameistrivõistlusi Vinnis trenni ning juba siis sain aru, et kui temaga võistlustel kohtun, võin kaotada. Kuid pronksmedal on ka suur saavutus. Mulle meeldib sumo väga ning ma tahan jõuda seal üha kõrgemale,” rääkis Dagny Kungus.

Individuaalse pronksmedali võitis ka raskekaalu esindaja narvalanna Maila Veske.

Eestile tõi kõigi aegade esimese sumo MM kulla Tudu neiu Epp Mäe keskkaalus. 16-aastane Mäe võitis teisel päeval peetud täiskasvanute MMil Eestile ainsa medali – hõbeda — naiste keskkaalus.

Juunioride võistkonnavõistluses andis oma panuse Eesti pronksmedalivõitu ka Dagny Kungus. Esimeses ringis võideti Bulgaariat 2:1. Teises ringis tuli eestlannadel vastu võtta 1:2 kaotus tugevatelt ukrainlannadelt. Pronksimatšis võideti Poolat 2:1. Ka Jaanika Rähn sai varuvõistlejana pronksmedali.

Ka teised andsid endast kõik

Eesti koondises maadles MMil seitse Põltsamaaga seotud inimest. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilane Sander Kütt osales juunioride kergekaalus ja varuvõistlejana võistkonnavõistluses. Individuaalturniiri avaringis tuli tal kaotus vastu võtta egiptlaselt Mohamed Kamalilt. Esimeses lohutusringis võitis ta ungarlast Norman Nemethit, kuid teises lohutusringis kaotas šveitslasele Sami Haldile. Sellega oli Sandril kadunud võimalus maadelda pronksmedalile. Seitsmes koht tugevas konkurentsis on igati väärt saavutus. “Need vastased, kellele kaotasin, olid täiesti võidetavad. Ilmselt ei olnud minu päev. Ettevalmistus koos Ukraina koondisega läks igati asja ette. Saime näha professionaalset suhtumist treeningusse. Sumoga kavatsen igal juhul edasi tegelda. Loodan, et järgmisel võistlusel läheb paremini,” lisas Sander Kütt.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilane Joosep Mölder osales juunioride absoluutkaalus ja võistkonnavõistluses. Individuaalturniiril sai ta pidada kaks kohtumist. Mõlemad ta küll kaotas, kuid need olid väga võitluslikud matšid. Avaringis maadles ta jaapanlase Keisuke Yoshida ja esimeses lohutusringis ukrainlase Aleksei Pištšuliniga. Ka võistkonnavõistluses sai Joosep pidada kaks matši. Ka need olid võitluslikud, eriti teine, ukrainlase Arsen Junussoviga peetu.

“Vastased absoluutkategoorias olid natuke raskemad ja tugevamad. Ega mul ei olnud õnne ka. Viimase kohtumise võistkondlikus arvestuses oleksin pidanud võitma, kuid natuke jäi ikka puudu. Sumoga tegelen edasi, kuid järgmisel MMil saan osaleda täiskasvanute võistlusgrupis,” märkis Joosep Mölder

Täiskasvanute arvestuses sai kaks kohtumist pidada Andrus Kohv. Meeste keskkaalus (kuni 115 kg) domineeris ta egiptlase Hosam Omari vastu terve kohtumise jooksul. Lõpuks tegi ta heite, kuid astus ise esimesena ringist välja.

Meeskonnavõistluses oli Eesti loosi tahtel esimeses ringis vaba. Teises ringis saadi vastasteks brasiillased. Ka siin tuli Kohvil vastu võtta kaotus. “Sumoga olen tegelenud lühikest aega, varem olin teinud vabamaadlust. Ükskord kutsus noorem vend Indrek mind sumot proovima ja see hakkas meeldima. Individuaalvõistluse matši oleksin pidanud kindlasti võitma. Tegin rumala vea ja astusin kogemata ringist välja. Selline viga ei tohi enam korduda. Eks mul ole ka kogemusi vähevõitu. Põhiline on see, et MMil ei tulnud vigastust. Nüüd saan sumoga rahulikult jätkata,” nentis Andrus Kohv

Meeskonnavõistluses oli varuvõistlejana väljas Indrek Kohv, esimeste juunioride maailmameistrivõistluste medalimees.

Naiste raskekaalu (üle 80 kg) arvestuses osales MMil Põltsamaa spordiklubi nimekirja kuuluv tallinlanna Siiri Siimar (95 kg). Tal ei vedanud loosiga ja ta sai esimeseks vastaseks hilisema maailmameistri, ukrainlanna Olga Davõdko. 140-kilone naisvägilane palus kaalumist ilma pealtnägijateta. Seda ei lubatud, juures pidi viibima üks vabatahtlikuna MMil tegutsev neiu. Eks temalt imbuski välja “saladus”, et Davõdko kaalunäit ületanud 200 kilo piiri.

MMi sekretariaadis tegutses ja Eesti koondist aitas Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilane Sandra Tammiksaar, kes samuti sumoga “sina” peal.

,,Meie tüdrukud esinesid nii tugevas konkurentsis ennastületavalt. Nad on ära teeninud suure tunnustuse. Loodan, et linnad, vallad ja koolid ka seda mõistavad,” võttis igati kordaläinud MMi kokku treener Arved Külanurm:

“Tulin Rakverre Andres Jaadla kutsel ja selleks, et oma silmaga näha, kuidas taolisi võistlusi korraldada. Tahame ju järgmise aasta suvel Põltsamaal läbi viia rahvusvahelise sumoturniiri. Mastaabid on küll erinevad, kuid mingi kogemus on nüüd olemas,” lisas Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots

“Viibisin taolisel suurvõistlusel esimest korda. Mulle on see väga meeldiv kogemus. Tore, et maailmatase tuuakse koju kätte. Suurepäraselt esinesid Põltsamaa spordikooli võistlejad. Kindlasti toetame neid edaspidigi, eriti nüüd, kui on näha ka tulemusi,” ütles KG Baltic ASi juhataja Toomas Kulu.

Euroopa kadettide sumomeistri Henri Kukke ema Reeda Kukke sõnul oli võistlus organiseeritud väga hästi. “Usun, et sellise suurvõistluse nägemine ja seal osalemine motiveerib kõiki. Henril on kahju, et ta ei saa MMil jalavigastuse tõttu osaleda. Tal jäi selle tõttu ka Jaapanis treeninglaagris käimata. Kuid tema aeg veel tuleb. Olen selles kindel.”

JAAK VALDRE

blog comments powered by Disqus