Jõgevamaa piirist mitte kaugel, Ida-Virumaal Avinurmes peetakse sel pühapäeval kevadlaata. Peale laadakauba uudistamise ja ostmise on seal võimalik osa saada maitsetaimede alasest koolitusest, munavärvimise ja munakorvi meisterdamise õpitoast, tordioksjonist ja sisukast kultuuriprogrammist.
Avinurme kevadlaat kannab lustakat nime Kevadmätas ning seda peetakse juba teist korda. Sealkandis on peale metsanduse ja puitkäsitöö ikka au sees olnud aiandus, sestap on ka Kevadmätas tugeva aianduskallakuga: müügiplatsile on oodatud eelkõige need, kes aiandusega seotud kaupa pakuvad ning seda osta soovivad.
Et Avinurme asub kolme maakonna — Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa ja Jõgevamaa — kokkupuutekoha lähedal, korraldavadki Avinurme Elulaadikeskus ning Avinurme Kultuuri ja Hariduse Selts Nurmetuled nende maakondade aiandushuvilisi silmas pidades.
“Ka müüjaid on oodata kõigist kolmest maakonnast, sealhulgas puukoolide rohkusega tuntuks saanud Jõgevamaalt,” ütles Kevadmätta projektijuht Lii Karro.
Toimib ka rohevahetus
Peale taimede ostmise on Avinurmes võimalik neid vahetada või lihtsalt tasuta saada, sest Kevadmättal toimib ka rohevahetus. Sinna võivad aiandushuvilised tuua ilu- ja tarbetaimi, pistikuid, seemneid, sibulaid või juurikaid, samuti taimeanumaid (potid ja kastid) ning aiakirjandust. Rohevahetusele toodud kraami võibki ainult vahetada või ära anda, mitte müüa.
“Lisaks laadamelule tahame iga Kevadmätta ajal oma teadmiste- ja oskustepagasit suurendada,” ütles Lii Karro. “Kui eelmisel aastal õppisime valmistama komposti, siis sellel aastal on õpiõue teemaks ürtide kasutamine, kasvatamine ja ürdiaia rajamine. Lektoriks on suurte kogemustega maitsetaimede kasvataja Heli Viedehof.”
Et Kevadmätas saab teoks nelipühal ehk suvistepühal, mille toitumistavad sarnanesid ülestõusmispühade omadega, pole midagi imelikku selles, et laada töötubades saab mune värvida ja munakorvi meisterdada. Ka tordioksjon on kantud suvistepühade hõngust: kõigi müügile toodavate tortide valmistamisel tuleb nimelt kasutada kohupiima, mis on ikka olnud kõnealustele pühadele omane toiduaine.
Kogu laadapäeva juhatab sisse kell 11 algav heategevuslik kontsert-jumalateenistus Avinurme kirikus. Teenistusel esineb üle-eestiline Suzuki laste viiuliorkester, milles mängivad Jaapani pedagoogi Shinichi Suzuki metoodika järgi viiulit õppivad lapsed. See metoodika võimaldab juba varases eas häid tulemusi saavutada.
Eestis saab Suzuki metoodikal põhinevat pilliõpet Tallinnas, Sauel, Viimsis, Tartus, Raplas, Rakveres ja Pärnus ning valida saab kahe instrumendi, viiuli ja klaveri vahel. Eesti Suzuki Ühingu eestvõttel kogunevad nn Suzuki lapsed kaks korda aastas (kevadel ja jõulude paiku) mõnda Eestimaa paika, et anda seal ühine kontsert. Seekord saadakse siis kokku Avinurmes.
Kevadine kohtumispaik
Noorte viiuldajate ja pianistide kõrval astub kontsert-jumalateenistusel üles kohaliku koguduse ansambel, milles laulab Kaidi Alberi juhendamisel kaheksa hingelt noort inimest, kes esitavad nii vaimuliku kui ka ilmaliku sisuga laule. Kontsert-jumalateenistuse ajal ja kogu laadapäeva jooksul kirikus tehtud annetused lähevad koguduse suvise lastelaagri toetuseks.
Kevadmätta pargiprogrammis esinevad tantsuklubi Stiil Jõgeva filiaalis treenivad noored võistlustantsijad Agneta Pukk ja Uku Orupõld ning Dani-Nicole Kuusk ja Aleksei Kartašov. Agneta ja Dani-Nicole õpivad Avinurme gümnaasiumis, Uku ja Aleksei vastavalt Jõgeva gümnaasiumis ja Mustvee gümnaasiumis. Veel esinevad pargiprogrammis Avinurme gümnaasiumi rahvatantsurühm Avinurmikud ja Avinurme heal tasemel puhkpilliorkester.
Laadapäeva viimaseks ettevõtmiseks on kell 16.15 algav ekskursioon Avinurme koduaedadesse. Nagu maitsetaimede koolituselegi, pääseb ka ekskursioonile eelregistreerimisega ja väikese tasu eest.
“Soovime, et Kevadmätas saaks kolme maakonna taimemüüjate ja aiandussõprade kevadiseks kohtumispaigaks,” ütles Lii Karro. “Kohamaksu taime- ja istikumüüjatel meie laadal pole, küll aga loodame, et nad panevad oma kaupa välja õnneloosi auhindadeks.”
Lähemat infot Kevadmätta kohta saab kodulehelt www.elulaadikeskus.ee.
i
RIINA MÄGI