Andres Tarto ja päevinäinud peeglid

Betti Alveri Muuseum pakub 15. septembrist kuni 1. oktoobrini vaadata Andres Tarto fotonäitust „Päevinäinud peeglid”.

Kuidagi ladusalt ja möödaminnes sai muuseumi üles riputatud Andres Tarto fotonäitus. Fotod olid pakitud ja ootasid vaid kutset. Vaatajale olid need rõõmu toonud nii Tallinnas Raevangla fotokeldris, Kiek in de Kökis, Vanemuise Publikugaleriis kui ka näiteks Muhus Koguva Kunstitallis.
Andres Tarto näitus koosneb 22 fotost, millel on üles võetud 30-40 aastat vanad ja vanemadki eesti peeglid nende loomulikus keskkonnas – vanade majade seintel, saunades ja mujal. Põnev on vaadata nii peegleid endid kui ka nendest peegelduvat maailma.

Tööde autor on paari aasta jooksul pildistanud Eesti kodudes kasutatavaid peegleid. Tööde valiku aluseks pole olnud peegli ainukordsus ega aastakäik, vaid tingimus, et peegel oleks kuulunud majapidamisse juba aastakümneid ning oleks selle loomulik osa. Mööda Eestit ringi liikudes on ta lihtsalt palunud inimestelt luba sisse astuda ja peegleid pildistada. See on olnud omamoodi etnograafiline kogumisretk, kus jäädvustuvad hetked just selle perioodi elustiilist. Igaüks meist elab omas maailmas, märkamata nii paljusid erinevaid elukeskkondi enda ümber.

Näitusel eksponeeritavate fotode puhul ongi oluline dokumentaalsus. Ükski foto ei ole lavastatud, ühtki detaili pole muudetud – kõik oli nii, nagu oli, ning on ilmselt samamoodi tänaselgi päeval. Inimesi Andres Tarto fotodel tavaliselt ei ole, kuid ühele fotole on ka inimene peale jäänud. Lühikese läbirääkimise järel peegli omanikuga lepiti kokku, et perenaine võib siiski kaadrisse jääda, sest väitis, et see on tema tavapärane koht, ja keeldus sealt isegi pildistamise ajaks lahkumast. Ja eks olegi see just selle peegli lugu.

Huvitav on jälgida, milliseid esemeid kodudes peeglite juurde asetatakse. Ühelt poolt on peegel otsekui altariks, mille ümbrus alati kenasti korras ja sätitud peab olema, teisalt on peegli alla kapile kiireloomulised paberid pandud, nii et see koht on otsekui väike kodune infopunkt.  Mõnelt peeglilt on näha kogu tuba, mõni peegel on ise vaatamisväärsus. Mõne peegli pind on pragudest uuristatud nagu kortsulise inimese pale, kellele see mööbliese ehk üsna harva meelde tuleb.

Samas on tore ka kogeda, kuis peegel ruumi avaramaks muudab, sellel näha olev detail tuba elavdab ja kaunistab. Kõike seda ja palju muudki on võimalik näha ja kuulda 15. septembril kell 15, kui Betti Alveri Muuseumi külaliseks on Andres Tarto. Olete kõik oodatud!

HELI JÄRV

blog comments powered by Disqus