Ameerika suursaadik istutas Sõpruse parki puu

 

Päev enne meie taasiseseisvuspäeva ja ühtelaulmist külastas Põltsamaad USA Eesti suursaadik Michael C. Polt, kes istutas Sõpruse parki tamme ning asetas pärja USA esimese Eesti suursaadiku Robert Frazure mälestuskivi juurde. Samuti külastas suursaadik E-Piima Põltsamaa Meiereid.

USA Eesti suursaadik Michael C. Polt lausus Sõpruse pargis, et tal on hea meel istutada sellesse parki puu, mille juured, kasvades kokku teiste selles pargis kasvavate puude juurtega, sümboliseerivad parimal moel kahe rahva  — ameeriklaste ja eestlaste — sõprust. Michael C. Polt lausus, et ta tahab selle puu jätta Sõpruse parki kasvama ka USA esimese Eesti suursaadiku Robert Frazure auks ja mälestuseks, kes andis oma elu vaba ja parema maailma nimel.  USA suursaadiku sõnul oleme me 21. sajandil asutund täiesti uude maailma, kus nii Eestil kui Ameerika Ühendriikidel, kes on mõlemad NATO liikmed ja tegutsevad käsikäes Euroopa Liiduga, tuleb koos vastu võtta uusi väljakutseid. Sellised pargid on Michael C. Polti sõnul parim side praeguste ja tulevaste põlvede vahel, kandmaks edasi rahvaste sõprust ning soodustades ajaloolist järjepidevust. USA suursaadik kinnitas, et vaatamata juba headele sidemetele USA ja Eesti vahel, on neil praegusest veelgi paremaid ideid ja mõtteid kahe riigi vaheliseks koostööks.

Sõpruse pargi rajaja Ants Paju lausus, et inimesed ei peaks häbenema unistada, sest just siis, kui julgetakse unistada, suudetakse teha suuri tegusid. Maavanem Viktor Svjatõšev lausus, et Sõpruse park mõjutab läbi sinna istutatud puude ja kivisse raiutud mõtete meid kõiki, kes me sellesse parki satume.

Suursaadik andis Vooremaale ka lühiintervjuu. 

Mis ajast diplomaatilises teenistuses olete ja millal Eestis ametisse asusite?

Töötan diplomaatilises teenistuses alates 1977. aastast. Suursaadikuna asusin esimest korda ametisse Serbias 2004. aastal. Eestisse saabusin mullu 7. detsembril. 

Millised muljed on Teile võrdlemisi napi meie riigis töötatud aja jooksul  Eestist jäänud?

Pean olema väga tähelepanelik, et saada teie maast võimalikult hea ülevaade.  Esimese mulje Eestist sõnastaksin nii: Eesti on küll väike maa, ent sellel maal on hiiglase süda.  

Mil määral olete kursis Eestis toimunuga enne meie taasiseseisvumist?

Ma olen Eesti kohta palju lugenud ja nüüd oli mul võimalik külastada ka siin asuvat okupatsioonide muuseumi. Olen suhelnud ka nende inimestega, kes on selle raske perioodi läbi elanud.  

Kes Teie seekordse Jõgevamaa-visiidi kava kokku pani?

Mul on toredad kolleegid, kellega me saatkonnas perioodiliselt nõu peame. Sellistel nõupidamistel arutletakse sageli selle üle, kuidas suursaadikule paremini Eestit tutvustada. Seal sünnivad ka ideed ja mõtted sellest, milliseid Eestimaa paiku millisel perioodil suursaadikul külastada tasuks. Minul oli väga tähtis tulla just siia Põltsamaale, kus on valmis õmmeldud teie esimene sinimustvalge rahvuslipp. Ma tahan edaspidi kindlasti näha ka seda maja, kus see lipp valmis õmmeldi, ning ma tahan kuulda selle naise nime, kes selle lipu õmbles. Meie Ameerikas hindame kõrgelt selle inimese mälestust, kes meie rahvuslipu valmis õmbles.  

Millised muljed jäid Sõpruse pargist, aga ka E-Piima Põltsamaa Meiereist?

Sõpruse park on tähtis väga mitmel moel. Esiteks on see park hea näide inimeste suhtumisest loodusse. Teiseks on väga oluline, et midagi nii suurt ja olulist nagu Sõpruse park on loodud erainitsiatiivil. Selles pargis väljendub ka Eestlaste alaline vabaduseihalus,  mis on kestnud läbi sajandite.  

Põltsamaa Meiereis nähtu kinnitas mulle juba ette teada olnud fakti sellest, et eestlased on väga lühikese aja jooksul võimelised oma tegevuse ümber korraldama, et maailmas edukalt toime tulla. Siinses firmas nähtu kinnitab ka tõsiasja, et inimesed suudavad selles ettevõttes edukalt ja efektiivselt töötada. Nende kätega ja moodsa tehnoloogia abil loodud toodang  vastab täielikult maailmas kehtivatele standarditele.  

Teie pereliikmed elavad samuti Eestis. Kuidas nemad siinse eluga kohaneda on suutnud?

Minu kaks täiskasvanud last elavad Ameerika Ühendriikides. Eestis oleme koos abikaasaga. Ostsime siin endale hiljuti jalgrattad, millega sõidame sageli Tallinnas Pirital ranna äärsel teel ja näeme, kui ilus on Eesti. Ühtlasi tõdesime, et tänavuse suve kohta antud prognoos osutus valeks. Läks vastupidi – suvi oli nagu troopikas! 

Külastate Jõgevamaad esimest korda, kui palju Te üldse Eestis ringi olete jõudnud sõita?

Jõgevamaale ja sealhulgas Põltsamaale tulin ma esmakordselt. Sain kutse istutada Põltsamaal asuvasse Sõpruse parki puu  päev  enne teie taasiseseisvumispäeva.  Lisaks Jõgevamaale ja Põltsamaale olen külastanud veel Tartut, Narvat, Viljandit, Rakveret, Haapsalut, Pärnut, Saaremaad ja Hiiumaad, samuti väikest Abrukat. Suurepärase mulje jättis meile ka Lahemaa Rahvuspark. Olen Eestis päris palju ringi saanud liikuda ja võin kinnitada, et elate väga ilusal maal.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus