Allahindlused aitavad säästa neljandiku toidukorvi maksumusest

Viimasel aastal on tulnud tarbijatel alla neelata mitmeid rahakotti räsivaid uudiseid alates elektrihinna kallinemisest seoses elektrituru avanemisega kuni toiduainete hüppelise hinnatõusuni eelmise aasta lõpus. Sarnased uudised panevad pea kõiki ostjaid oma kulusid veelgi rangemalt kontrollima ning sooduspakkumisi uurima.

Palju on kõlanud väiteid, et võrreldes Läti ja Leedu elanikega ei hoia  eestimaalased poekettide sooduskampaaniatega kuus eriti märkimisväärset summat kokku; et igakuise toidukorvi sääst võib ulatuda parimal juhul 3-4 protsendini. Julgen sellele väitele vastu vaielda ning anda mõned soovitused, kuidas kaupmehe poolt pakutut oma pere rahakoti huvides parimal viisil ära kasutada.

Tundub teada ja tuntud tõde, et kokkuhoiu saavutamiseks tuleks vältida emotsioonide põhjal ostmist, kuid tegelikkuses on seda päris keeruline järgida. Parim viis oma kulusid kontrolli all hoida ning hetketujust sõltuvaid oste vältida on aga ikkagi planeerimine. Mõistlik on koondada oma pere iganädalased ostud nädala ühele päevale ning osta tõesti ainult vajalikku. Veelgi olulisem on see peredele, kes peavad kaupluseni jõudmiseks ette võtma pikema teekonna või autosõidu.

Kord nädalas sisseostude tegemise eelduseks on mõistagi kogu nädala menüü eelnev läbimõtlemine. Kui sellega harjuda, ei valmista see mõne nädala möödudes enam suurt peavalu ning aitab nn igaõhtustelt poekülastustelt oluliselt kokku hoida. Iseenesest mõistetavalt ei piirduta ju poodi tulles tavaliselt näiteks puuduva kohvikoorepakikese ostmisega, vaid igaks juhuks ostetakse veel näiteks juustu, mis kohe hakkab otsa lõppema, või dušigeeli, sest ahvatlev uus toode on silmatorkavale kohale välja pandud.

Planeerimise hulka kuulub kahtlemata ka vajalike toodete sooduspakkumiste väljauurimine ja hindade võrdlemine. Iganädalase poenimekirja koostamine ja vajalike toodete eelnev väljavalimine võimaldab kaupluste sooduspakkumisi maksimaalselt ära kasutada. Nii toimides ja sealjuures kas või ainult kahe üksteise lähedal asuva poeketi pakkumisi kombineerides on võimalik säästa kuus märkimisväärne rahasumma.

Kui arvestada näiteks viimase aja Maxima “Eesti parima hinnaga” kampaaniatooteid, siis oleks olnud võimalik juba nende najal kokku panna mitmekesine ja tervislik nädalamenüü alates kanalihast ja täisteraleivast tatra ja jogurtini. Ainuüksi nende pakkumiste ärakasutamine oleks andnud säästu neljandiku tavahindadest. Kui veel arvestada, et iga nädal on pakkumises erinevad kampaaniatooted, mis on välja valitud just keskmise eesti pere toidukorvi sisu silmas pidades, ning et soodustusi pakuvad ka teised kauplused, siis saab toiduvalmistamiseks mitmekesise tootevaliku, ja seda väga mõistliku hinnaga.

TNS Emori poolt märtsi teisel nädalal avalikustatud uuringu kohaselt oli 2013. aasta veebruarikuus põhitoiduainete ostukorvi maksumuseks 69,35 eurot ühe inimese kohta, mis tähendab ühe keskmise neljaliikmelise Eesti pere toidukorvi maksumuseks ca 300 eurot kuus. Lisaks eelnevatele, on soovitusi soodsaks ja mõistlikuks poeskäiguks  teisigi, näiteks kindla nädalaeelarve fikseerimine, kõikide kulutuste ülesmärkimine, poeskäigu vältimine kogu perega jne.

i

TY LEHTMÄE, Maxima Eesti

blog comments powered by Disqus