Alatskivi lossi päevad meelitavad erinevate tegevustega

Alatskivi lossi päevad toimuvad tänavu kuuendat korda. Seitsmepäevane üritus on jagatud teemapäevadeks: kaunite kunstide kooli päev, foto- ja filmiõhtu, talutööde päev, vanade meistritetööde päev, romantika, rahutuste ja ekskursioonide päev.

Esmaspäev on kaunite kunstide kooli päev. Hommikupooliku sisustavad õpilased ja õpetajad. Südapäeval ja kell 15 on kontserdid. Kell 15 avatakse Alatskivi lossis näitus kooli suvelaagris valminud töödest. Kell seitse õhtul on lossipäevade avamine, misjärel esineb ka Alatskivi naisansambel Merle Nisu juhendamisel kavaga “Armastuslaulud III”.

Lossi õuele tuleb öökino

Teisipäeval on foto-ja filmiõhtu. Kell kuus õhtul algab kolm päeva kestev loodusfoto lühikursus, mida juhendab Arne Ader. Kursusel osalemiseks on vaja eelnevalt registreeruda. Tund hiljem saabub Alatskivile kinobuss. Samal päeval on kinobuss teises Eestimaa otsas, ent lossipäevade korraldajad kutsusid endale ekstra kino külla. Lossis näidatakse lastele filmi Peter Timmi filmi “Minu vend on koer”. Lossi õuel öökinos saab vaadata Kaljo Kiisa 1968 aastal Alatskivil filmitud toest “Hullumeelsus”.

Kolmapäev on pühendatud talutöödele. Ennelõunal niidetakse tõllakuuride juures lambaid, mida juhendab Silvi Poolakese. Lisaks on ka kanga kudumise töötuba Marju Jänese juhendamisel. Kohapeal tehakse ja müüakse käsitöid. Kell üks päeval räägib Marju Jänes sõbatehnikas vaiba “Emajõgi” tekkeloost. Kaheksateist meetri 37 sentimeetri pikkust vaipa saab imetleda lossis. Vaibal on kujutatud Võrtsjärvest kuni Peipsini kihelkondade rahvariiete motiivid.

Kell kolm pärastlõunal õpetab Karl Margusson vilja niitmist sirbiga ja vihku köitmist. Huvilised saavad silitada väikesi koduloomi.

Teatritükk Alatskivi ajaloost

Kolmapäeval saab alguse ka laupäevani kestev laste lillering Leili Aaboja juhendamisel. Samal päeval alustab tegevust ka väike maalilaager “Võluvad värvid” suurtele ja väikestele Eva Krivonogova-Krosmanni käe all.

Neljapäev on vanade meistritööde päev. Kell 11 tutvustab Eesti Kunstiakadeemia Restaureerimiskooli magister Artur Ümar Alatskivi lossi paruni kabineti ahju restaureerimisprotsessist. Artur Ümar tegi oma lõputöö puudu olevatest kahhelkividest.

Kaks tundi hiljem esitletakse loodusfotosid. Hommikupoolikul osalejad analüüsivad isekeskis oma töid ning pärast esitlevad vähemalt üht oma töödeldud loodusfotot lossis avatud näitusel. Kell kolm avatakse stuki ja aaderduse töötoad, mida viivad läbi Ain Ilves ja Annes Hermann. Kell kuus on Alatskivi Keskkooli näiteringi etendus “Vanad värvid”, etenduse lavastaja on Reet Kruup.

Reede on pühendatud romantikale. Keskpäeval korraldatakse lilleseaderingis osalenute vahel kaunima lilleseade võistlus. Kell kolm toimub lossinoorhärrade konkursi esimene voor, teine voor toimub laupäeval. Varasemal kolmel aastal valiti lossipreili, tänavu sellele vastukaaluks noorhärra. Hetkel on lubanud osaleda kindlalt neli noormeest.

Õhtul esinevad ja mängivad tantsuks külalised Järva-Jaanist. Laval on Priitahtlike Pritsimeeste Pasunapoiste punt ja tantsuansambel Marid-Jürid.

Laupäev nimetati rahutuste päevaks. Pärastlõunal kell kaks esineb Eesti ajaloo korraline professor Tiit Rosenberg loenguga “Mõisad ja mõisarahvas Eestis 1905. aasta paiku. Kell neli on lossinoorhärrade konkursi lõppvoor. Kell seitse õhtul on Hirveaias iga ilmaga ajalooline etendus “1905. aasta talurahvarahutused Alatskivi mõisas”, mille on kirjutanud ja lavastanud Reet Kruup. Stsenaariumi kirjutamiseks hankis Reet Kruup materjali arhiividest ja ajalehtedest, etendus põhineb ajaloolisel taustal. Etenduses mängivad alatskivilased.

Pühapäeval tehakse ekskursioone – külastatakse Alatskivi lossi, vaadatakse lähemalt Alatskivi mõisa teisi säilinud hooneid. Külastatakse ka Kokora ja Vara mõisahooneid.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus