Aasta ema Rita Kaasikule on esmatähtis ausus ja mõistmine

Jõgeva maavalitsuse ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu korraldatud tunnustamisõhtul pälvis aasta ema aunimetuse kahe lapse ema Rita Kaasik, kes elab Põltsamaa vallas, Annikvere külas ja töötab sotsiaalkindlustusametis ohvriabi peaspetsialistina. Peres peab Rita väga oluliseks austust, vastastikust mõistmist, traditsioonide hoidmist ja arendamist ning huumorimeelt.


Agara täiskasvanud õppijana oli Rita Kaasik möödunud nädalal sessil, reedel tuli teha vastutusrikas arvestus. Nii ei andnud Rita Puurmani lossis peetud tunnustamisürituse korraldajatele päris kindlat vastust kohaletulemise kohta. “Kui minuga reedel ühendust võeti ja küsiti, kas ma olen tulemas, tekkis küsimus, mis põhjusel selline huvitatus. Pikk tee sõita ja mõtlesin, et kui mina peaksin olema aasta ema, mida oleks mul öelda.”

Austab põlvkondade tarkust

Rita Kaasik märkis, et emana võimalikult hästi hakkama saamiseks austab ta eelnevate põlvkondade tarkust. “Olen olnud avatud vanavanemate, ema, meheema ja ka toredate naabrimemmede õpetustele. Minu ema on tark naine ja oskab õpetada nii, et ei teki jonni “ma tean ise ka”.”

Rita nimetab ennast selliseks reeglite emaks, kes on mõnikord isegi liiga karm. “Olen puberteedieas lastelt tihti kuulnud ütlust, et teiste vanemad lubavad. Kui on tekkinud arusaamatusi ja lahkhelisid, siis üritasime need selgeks vaielda. Oleme abikaasaga kasvatanud oma lapsi endaga võrdväärsetena ‒ reeglid ei ole ainult nende jaoks vaid tervele perele, kaasaarvatud vanematele. Aus peab olema, kui millegagi hakkama saadi, oli mõistlik kohe ära rääkida. Olen üritanud lahendada probleeme ikka pigem huumoriga. Vahest on mul kurb vaadata lapsi, kes saavad mingi eksimuse korral negatiivset tähelepanu kõigilt oma lähedastelt, seega karistus mitmekordistub, piisab ju kui üks vanem seda teeks.”

Poeg trikirattur, tütar suusataja

Rita Kaasiku kahekümne viie aastane poeg Madis on aastaid sõitnud trikirattaga ja mänginud jalgpalli, olles väravavaht võistkonnas, mis mängib IV liigas. “Uhke emana olen rõõmus, et just emadepäeva õhtul saavutas nende võistkond 4:0 võidu Kalevi staadionil. Samuti on tema üheks uueks lemmikuks jooga. Seitsmeteistkümneaastase tütre Hanna-Brita tegevusi suusarajal toetan hetkel väga aktiivselt, olles abiks taustajõuna. Sellel aastal sain ise suusad alla ühel korral, aga detsembrist märtsikuu lõpuni olin igal nädalavahetusel suusaraja ääres. Hanna-Britale meeldib tegeleda majapidamistöödega, mis on ainult rõõmuks emale. Me teeme koos süüa, küpsetame ja hoidistame. Olen ka lapsed kasvatanud korilaseusku,” rääkis Rita oma laste harrastustest.

Mõistev kodu tagab edu töös

Ohvriabitöötajana märkis Rita Kaasik, et tal on vedanud, sest on palju lapsi, kellega kohtumine rõõmustab siiralt. “Ma olen saanud panustada oma töödesse ja tegemistesse laste aitamisel just sellepärast, et mul on kodus väga mõistlikud ja suure südamega lapsed ning abikaasa. Olen üritanud jätta töömured kabinetti ja peret mitte kurnata,” ütles ta.

“Ma tänan inimesi, kes otsustasid just minu valida aasta emaks. Soovin, et meil oleks tarkust kuulata oma lapsi, neilt õppida ja olla meid ümbritsevate inimeste suhtes märkav ja leplik,” ütles Rita Kaasik.

T-särk, mida uhke kanda

“Kinkisime koos vennaga emale T-särgi tekstiga “Maailma parim ema”, sest arvasimegi, et ta on maailma parim ema ja võib uhkusega sellist särki kanda. Meie ema on igati tiitlit väärt. Ema on meile õpetanud väga palju vajalikke oskusi, kas või seda, milliseid seeni metsast korjata. Sügisel käime koos seenemetsas ja valmistame igal aastal 100 purki marineeritud seeni, mida jätkub nii pere toidulauale kui sõpradele kinkimiseks. Ema eestvedamisel oleme rajanud ka kauni koduaia,” lausus tütar Hanna-Brita.

Ei ütle kunagi “ei”

“Rita on naine, kellega kohtumine muudab iga päeva päikeselisemaks. Tema ind maailma paremaks paigaks muuta paistab välja igas suhtluses ja ettevõtmises. Oleme koos tegutsenud nii laste kui vanemate ümarlaudu planeerides ja läbi viies. Empaatilise ja positiivse suhtlejana on ta oodatud mõttekaaslane nii noortele kui vanematele inimestele. Rita Kaasik ei ütle kunagi “ei”, kui on vaja kedagi toetada, tegemistes kaasa lüüa või siis lihtsalt sõpra ära kuulata. See, kuidas ta oma tütre tegemistele kaasa elab, toetab ja kogu pere mõnusasti ühes hingamises hoiab, on tore vaadata. Rita on suurepärane naine, kellega lihtsalt kohvi joomiseks on keerulisem aega leida, kui teda heategudele kaasa lööma saada,” ütles terviseedendajast sõber Maiu Veltbach.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus