Avati mälestustahvel haridus- ja kultuuritegelasele Riho Terasmaale

 Mustvee maantee alguses asuva endise koolimaja seinale kinnitatud mälestustahvlilt “Selles majas elas ja töötas aastatel 1928-1940 koolijuhataja ja kultuuritegelane Riho Terasmaa (Stahlberg)” eemaldasid  katte Riho Terasmaa tütar Astrid Vainu ja lapselaps Kristi Kubjas. Mälestustahvlit õnnistas EELK Laiuse koguduse õpetaja ja Kaitseliidu Jõgeva maleva kaplan Raino Kubjas, ilusad ja armsad lauluviisid kõlasid Laiuse koguduse segakoorilt Kristi Kubjase juhatusel. Tema vanaisa Riho Terasmaa (kuni nimede eestistamisele 1936. aastal Richard Stahlberg) on õpetaja ja koolijuhi ameti kõrval juhatanud paarkümmend aastat Jõgeva Haridusseltsi ja teisi koore. 1923. aastal osales ta haridusseltsi segakooriga üldlaulupeol, ta on dirigeerinud ka Jõgeva teisel laulupeol 1934. a Siimustis ning juhtinud eelmise sajandi kahekümnendatel-kolmekümnendatel aastatel koos Jüri Pastarusega  Laiuse laulupäevi, kus näiteks 1931. Aastal astus üles 200 lauljat.

“Muusika ja pillimäng saatis teda kogu elu. Juba 15-aastase koolipoisina hakkas ta laulupidudel käima ja tegi seda koorijuhina või lauljana, hiljem aga külalisena pikki aastakümneid. Meenub ilus hetk, kui ta 90-aastasena laulupidu vaadates võttis oma valge laulupeomütsi peast ja viibutas laululava poole. Ütles, et jätab nüüd laulupidudega hüvasti. Aasta hiljem, pärast 91. sünnipäeva ta suri. Avaldan tänu Jõgeva rahvale ja linnavalitsusele, kes minu isa auks ja mälestuseks sellise ilusa ürituse korraldasid, ning tänan oma õetütart Kristit, kes jätkab oma vanaisa tööd ning viib laulu ja muusika inimeste südametesse. Selles ilusas koolimajas möödus mu lapsepõlv, see sirelihekk, elupuu ja kased on mu isa kätega istutatud, muidugi aitasid teda ka koolipoisid,” meenutas Astrid Vainu.

Aatelist koolimeest, kultuuritegelast, Jõgeva alevi volikogu kauaaegset liiget ja aseesimeest, Kaitseliidu maleva propagandapealikku Riho Terasmaad (1989-1986) austasid ja meenutasid oma sõnavõttudes teiste hulgas ka Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev, ajaloolane Eino Veskis, Kaitseliidu Jõgeva maleva esindajad major Ants Nurk ja propagandapealik Ülo Pärn ning Riho Terasmaa kauaaegne naaber Ingrid Bender, endine õpilane  Erna Viirand, kes jätkas siin kooliteed 1936. aastal, ja Terasmaa koorijuhist ja kolleegist sõbra Jüri Pastaruse tütar Epp Järv.

Nüüd on Jõgeva linnas lisaks Betti Alveri, Enn Kippeli, Alo Mattiiseni mälestustahvlile ning Vabadussõja veterani ja Jõgeva aukodaniku Johannes Nahkuri mälestuskivile tähistatud ja tähtsustatud ka teeneka koolijuhataja ja kultuuritegelase Riho Terasmaa elu- ja töökoht.             

ARDI KIVIMETS      

blog comments powered by Disqus