Suure Paunvere Väljanäituse peaauhind läks sünnipäevalapsele

Palamusel peeti möödunud laupäeval üheksateistkümnendat Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata. Laadapääsmeid müüdi üle kaheksateistkümne tuhande, ent tegelikult oli laadalisi hinnanguliselt üle kahekümne tuhande: kuni kümneaastased lapsed ja oma valla inimesed said ju sisse ilma piletita.


Väljanäituse päevajuhiks oli seekord seriaalist “Naabriplika” tuntud Esna vallavanem Paavel Koosaar Harry Kõrvitsa esituses. Palamuse vallavanem Rait Persidski andiski väljanäituse avamisel võimu vallas sümboolselt Koosaarele üle. Päris- ja libavallavanem viskasid laval nalja ka Palamuse ja Esna valla võimaliku ühinemise teemal. Kui publikult “ühisvalla” võimalikke nimevariante küsiti, oli parim pakkumine Kentuki vald: ilus lutsuliku taustaga nimi ju!

Kauplejaid oli seekord pisut üle tuhande, ent võib arvata, et kõik kakskümmnend tuhat laadalist kõigi lettideni ei jõudnudki, sest eriti kauplemisala “kuumemates” punktides sai edasi liikuda vaid teosammul. Isegi pärastlõunal oli laat veel tükati “puusadest kitsas”. Aga mis seal imestada: ilm oli ju laada pidamiseks ideaalne.

Paunvere väljanäitusele on oodatud kõik ehe ja eestimaine. Viimasel ajal hakkab sealsetel müügilettidel aga üha enam kohtama suisa Palamuse vallas toodetud kaupa. Raadiveres tegutsev Olemari talu tõi tänavu näiteks esimest korda müügile oma kitsepiimajuustu. Tüüringi metsakitsed soetati tallu küll juba paar aastat tagasi, ent tänavu suveks kasvas kari ja piimatoodang lõpuks nii suureks, et tasus juustutegu alustada.

Väljanäituselt võis soetada ka Palamusel toodetud keraamikat, autoriteks ema ja tütar, Kaja Ivask ja Riin Pärn. Nende letilt võis soetada omanäolisi tasse, või- ja suhkrutoose, vaagnaid, seinakelli ja muud.

“Saime keraamikaga tegelemiseks innustust Tartus keraamikaringis käies,” ütles Kaja Ivask. “Kui huvi suuremaks kasvas, ostsime ära Voore aktiviseerimiskeskuses kasutusel olnud põletusahju ja seadsime tütre Palamuse kodusse — ma ise elan Voorel — sisse keraamikatöötoa.”

Kaja Ivask on põhiametilt Mustvee Konsumi juhataja, ent leiab õhtuti ikka aega Palamusel saviga mässata: see on tema arvates teraapiline tegevus.

Kuussada supiportsu

Väljanäituse publikule pakkus kehakinnitust üle kahekümne toitlustaja. Palamuse ajaloolises kirikumõisa aidas tegutsev Köstri Söögituba oli teistest pisut erinevas seisus, sest ait asub ju otse laada-ala keskpunktis.

“Päeva jooksul jõuame toitlustada umbes 1200-1300 inimest,” ütles Köstri Söögituba pidava OÜ Imre Köök omanik Imre Tõekalju. “Ainuüksi supiportsjoneid keetsid meie kokad kuussada: hernesuppi natuke vähem ja seljankat rohkem. Ka kohvi ja piruka soovijaid käis hommikul rohkesti.”

Kui prae soovijad pidid söögituppa leti taha minema ja natuke kauem ootama, siis suppi serveeriti aida verandalt ja selle sai kätte peaaegu järjekorrata. Hindki oli mõistlik. Nii et tahtjaid tõesti jagus.

Müüjaid ja ostjaid oli väljanäitusele tulnud mõistagi ka kaugemalt. Donel Lepik Mikitamäe vallast Zerna talust oli tänavuse Paunvere väljanäituse müüjate hulgas arvatavasti üks atraktiivsemaid esinejaid. Tegelikult õpib ta ehitajaks, ent viis, kuidas ta grillitud kartulispiraale neljas keeles (eesti, vene, soome ja inglise) esitleda oskas, andis tunnistust sellest, et tal oleks perspektiivi ka müügivaldkonnas. Tõtt-öelda oli päris raske aru saada, kas ta järgib tõsimeeli telekast tuttavaid reklaamikaanoneid või hoopis pilab neid, aga äri läks tal hästi.

“Oleme siin terve perega. Ema müüb näiteks hapukurki ja enda küpsetatud kooke,” ütles Donel. Ta on Paunvere väljanäitusel käinud lapsest peale ja võis oma kogemustele tuginedes tõdeda, et see paisub üha suuremaks.

“Paunvere väljanäitus on minu meelest superhästi korraldatud. Ning siin näed, kui palju on eestimaistel väiketootjatel entusiasmi ja potentsiaali,” ütles Donel Lepik.

Ka Pärnumaalt Tori-Seljalt koos kaasaga kohale sõitnud maaparandusettevõtja Kalev Põld ütles, et Paunvere väljanäitus on sündmus, kuhu tuleb ikka kohale sõita.

“Palamuse on tänu Lutsule ja “Kevadele” atraktiivne koht kõigi jaoks. Mina tulen siia aga ka nostalgia ja ilusate mälestuste pärast: õppisin omal ajal neli aastat siit mõned kilomeetrid eemal Luual,” ütles Kalev Põld. “Praegu pole me veel midagi ostnud, aga tühjade kätega me koju kindlasti ei lähe.”

Auhind pooleks

Parima laadakostüümi auhind jäi tänavu Palamusele. Vähemasti osaliselt. Võitjateks osutusid nimelt Reet Luuka Palamuselt ja Ronja Laurits Tartust.

“Olen ka mitmel varasemal aastal kostüümikonkursil osalenud, aga võit tuli esimest korda. Olen väga tänulik oma väikese sugulase Ronja emale, kes lubas tütre minuga koos võistlema. Auhinna teeme Ronjaga kenasti pooleks,” ütles Reet Luuka.

Nii enda kui ka Ronja kleidi oli Reet Luuka kaunistanud kaerakõrte ning Eesti ja Läti lipu värvides paeltega.

“Töötan Palamuse kooli sööklas ja taidlejad, sealhulgas lätlased, käivad ikka seal söömas. Mõtlesin neile väikese kummarduse teha,” sõnas Reet Luuka.

Väljanäituse pääsmete vahel loositi seekord välja John Deere’i murutraktor. Loosiõnn naeratas seekord jõgevalannale Terje Anierile, kel juhtus just väljanäituse päeval olema sünnipäev. Nii ootamatut, kogukat ja kallist sünnipäevakingitust polnud ta ilmselt kunagi varem saanud.

“Elame oma majas, nii et muru, mida niita, meil tõesti on. Senini oleme selle käsiniidukiga niidetud saanud, aga eks me siis nüüd hakka niitma traktoriga,” ütles Terje Anier.

Aasta pärast, täpsemalt 16. septembril 2017, peetakse Palamusel kahekümnendat Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus