Vahva veerandilõpp Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis

Enne kui muuseumipedagoog Aili Kalavus üleeile Voore ja Maarja Põhikooli ning Tabivere Gümnaasiumi esimese klassi lastele vana aja koolitundi pidama hakkas, said lapsed tuttavaks “abiõpetajate”, maavanem Aivar Koka ning Saare ja Tabivere vallavanema Jüri Morozovi ja Aare Aunapiga.

“Kuna mu väike tütar läks just tänavu kooli, siis tuleb mul õhtuti täpselt neidsamu asju õppida, mida teie päeva ajal koolis õpite,” ütles Aare Aunap. “Aga päris vahva on niimoodi kooliskäimist justkui jälle otsast alustada.”

 Jüri Morozov lisas, et kuigi kooliaeg on niigi tosin aastat pikk, peab tänapäeva inimene tegelikult kogu elu õppima.

 “Ka meie õpime,” ütles Jüri Morozov. “Voore kooli esimese klassi lapsed võivad aga uhkeldada koguni sellega, et nende õpetaja Anne Kana nimetati maakonna tänavuseks Aasta Õppijaks.”

Keisri nimekaim

Kuna maavanemal oli “juhuslikult” kaasas kitarr ja kaks vallavanematki on tublid laulumehed, lauldi koos lastega ära “Põdra maja”. Ning siis võiski tund alata.

Lugemisega ei jäänud hätta ükski laps. Kui, siis ainult juhul, kui tekstis veidraid “vanamoodulisi” sõnu ette tuli. Näiteks sõna “ümmardaja” polnud lapsed kindlasti enne kuulnud. Aga just söögilaua ümber istuvat pererahvast ning sulaseid ja ümmardajaid tuli matemaatika- ehk rehkendusülesandes kokku arvata. Appi võeti klassinurgas seisev suur jalgadega arvelaud. Arvelaua nuppe liigutama saadetud Maarja poiss Nikolai Tihhovski võis uhke olla, et teeb seda nimekaimust tsaari pilgu all: klassitoa seinal ripub ju, nagu Lutsu kooliajalgi, Nikolai II portree.

Kui mõistatuste lahendamiseks läks, ei osanud keegi ära arvata, mis kuus söövad inimesed kõige vähem. Tegelikult on vastus lihtne: veebruaris, sest see on lihtsalt kõige lühem kuu. Eriti lõbusaks läks siis, kui hakati tavalise sule ja tindiga endale vana aja koolitunnistust välja kirjutama. Pastakaajastu lastele polnud sugugi liigne seletada, mispidi sulg kätte tuleb võtta ning meelde tuletada, et kui sulg enam ei kirjuta, tuleb see uuesti tindipotti kasta.

Näpud tindised

Suuremal või vähemal määral tindiseks saamisest ei pääsenud vist keegi, aga pahandama sellepärast keegi ei hakanud. Maavanem ütles ärklisaalis hoopis, et raamatu saavad kingiks ainult need, kellel näpud tindised. Kuigi see oli muidugi nali, sest raamatuid jätkus kõigile, isegi õpetajatele. Voore, Tabivere ja Maarja lapsed said psühholoog Heiki Kripsi kirjutatud raamatud “Loomade seiklused”. Mõnede muude koolide lapsed said sama autori “Sirelikaru lood”.

“”Sirelikaru lugusid” lihtsalt kõigile ei jätkunud, seepärast tuli teist raamatut lisaks võtta,” ütles maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Heiki Sildnik. “Põhiline, et ühe klassi lapsed ühe ja sama raamatu saaksid: siis võivad nad tunniski sellest kõnelda.”

Tänu Kalevi ja Põltsamaa Felixi toetusele said lapsed suu ?okolaadist magusaks ja janu kõrrejoogiga kustutatud. Kui nende maitse ka ununeb, jääb koolipäev Palamuse vanas kihelkonnakoolis lastele kindlasti pikaks ajaks meelde. Maakonna esimeste klasside laste kihelkonnakoolimuuseumi kutsumise tava sai alguse möödunud aastal ning maavalitsusel on kavatsus seda koostöös omavalitsustega jätkata.

 RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus