Vägeva Kodus valmivad vaibad ja küünlad

Selli külas asuvas Vägeva Kodus elavad psüühilise erivajadusega täiskasvanud, kes on puudest hoolimata elujõulised, töötavad väljaspool asutust ning ka oma elupaigas.  Nende valmistatud käsitööd ja tarbeesemeid müüakse Tallinna ja Tartu kaubanduskeskustes ning mitmetel laatadel.

 

Vägeva Kodu haldab AS Hoolekandeteenused ning momendil elab seal kolmkümmend klienti. Kogu elamispind ongi täidetud. Kodu motoks on “Tegusam elu”, mis tähendab, et sealsed elanikud ei veeda oma päeva lihtsalt toas passides ja omaette nohistades, vaid tegelevad aktiivselt oma kodus ette antud ülesannetega, koovad kangastelgedel vaipu, valmistavad saunalava istumisaluseid ning küünlaid. Paljud neist on leidnud tööd ka väljaspool kodu.

Üheks populaarsemaks tööks on Vägeva Kodu elanike seas  kangastelgedel kudumine. Kodu keldrikorrusel on tuba kangastelgi täis, seal valmivad vaibad ja muu käsitöö.

Uueks trendiks ja müügiartikliks on kilevaibad ja saunalava istumisalused. Tööde valmistamisel on märksõnaks tänapäevaselt trendikas taaskasutus, nimelt valmivad sauna ning vannitoa kilevaibad ja saunalava istumisalused tarvitatud kilekottidest. “Ei pea see istumisalus olema ju ilmtingimata vahtplastist, väga hästi sobib ka selline variant,” näitas tegevusjuhendaja Maimo Kukk ühte istumisalust, mis nägi välja nagu pisike kaltsuvaip, kuid riide asemel oli kasutatud kilet.

Vaipade puhul võetakse vastu ka eritellimusi. “Mõni tahab vaibaga katta terve ruumi põranda, mõnel on vaja vaid kitsast riba,” rääkis Maimo. Vaiba ruutmeetri hind on 11 eurot. 

Küünalde valmistamiseks tarvis eraldi töötuba

Lisaks mainitud toodetele on tegevusjuhendaja välja mõelnud uue toote — riidest õlakoti, kuhu mahuvad vabalt ära näiteks A4 formaadis paberid. Praegu on valminud vaid mõningad näidised, kuid õige pea on lootust õlamärsse kaubanduskeskustest ja laatadelt osta.

Lisaks vaipadele valmistatakse Vägeva Kodus käsitööna ka lõhnaküünlaid. Neid on tehtud juba aasta aega ning esimene suurem kogus müüdi möödunud jõulude eel. “Praegu toodame küünlaid lattu,” ütles Vägeva Kodu juhataja Vaido Kütt. “Ka küünalde valmistamise juures on märksõnaks taaskasutus. Küünalde valmistamisel kasutame ära vanad ja poolpõlenud küünlad, tulemuseks saame huvitava värvigammaga lõhnaküünlad,” kommenteeris juhataja. Üks küünal maksab  kaks eurot.

Asutuse juhataja rääkis, et võimaluse korral tahavad nad küünalde valmistamiseks eraldi töötoa välja ehitada.

“Küünalde valmistamise töötuba peab olema hästi ventileeritav, et lõhnad ei leviks eluruumidesse. Kui tootmiskogust suurendada, siis on vajalik statsionaarne pind, kuhu paigutada küünalde vormid ja muud vajalikud vahendid ja tarvikud,” lisas juhataja. Valmiva toodangu müügitulust saavad valmistajad endale umbes viiendiku, ülejäänu läheb materjali-, tootmise- ja ka transpordikuludeks. “Eesmärk ei ole teenida suurt tulu, vaid hoida klienti aktiivse kogukonna liikmena,” märkis Vaido Kütt. 

Tööd leitakse kohalike talunike juures

Vägeva Kodu elanikud ei toimeta ainult majas sees, suviti viibivad nad just rohkem väljas. Nad kasvatavad peenramaal enda tarbeks aiasaadusi. “Hea on tõdeda, et juba kaks aastat pole me näiteks pidanud punapeeti poest ostma,” rääkis Kodu juhataja, näidates oma kontoriaknast hästi hoolitsetud põllulappi. Sügisel on plaanis Vägeva Kodu põllumaale maha panna suurem kogus küüslauku ning seda müügiks kasvatada. “Üksi me ei suuda suurt kogust kasvatada, proovime koopereeruda teiste ASi Hoolekandeteenused kodudega ning siis toodangut hulgi müüa,” lisas Kütt.

Paljud Vägeva Kodu elanikud on leidnud töö ka väljaspool asutust. Peamiselt tehakse hooajatöid kohalike talunike juures ja põllumajandusettevõtetes. “Oleme saavutanud kokkuleppe Vaimastvere Agroga, kes pakub meie klientidele pidevalt töö- ja praktikakohti,” rääkis juhataja.

Töö leidmisel on abi olnud ka töötukassast, kuid olukord pole selles osas just roosiline. “Kõik peab olema ametlik ning pahatihti ei soovita inimest talutöödele ametlikult tööle vormistada. Teiseks tuleb meil klienti veenda ja temas tööl käimise harjumus tekitada. Paljudel läheb tööl käimise tuhin kiiresti üle, siis proovimegi meie teda jätkama motiveerida,”   täiendas Kütt.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus