Talgud ongi ukse ees

Teeme Ära talgulehel olid teisipäeva õhtuks talgud välja kuulutatud 91 Jõgevamaa paigas. 29 seltskonda oli juba oma loodetud suuruse saavutanud, kuid registreeruma oodati veel üle 1300 vabatahtliku.


Enamik talgutest on kavandatud 5. maiks, aga mõned on siiski juba toimunud ja mõned peetakse maikuu hilisematel nädalavahetustel. Nagu tavaks, tehakse enamasti koristustöid, töökad inimesed leiavad aga ka muud põnevat, kuhu käed külge lüüa.

Sel aastal on Teeme Ära korraldustoimkond pakkunud välja uue ja väga popiks osutunud teema – postkastitalgud. Neid on Jõgevamaal registreeritud 13. Postkastitalgute puhul oli võimalus tellida oma kogukonnale ka tasuta uus grupipostkast. Omniva pani neid talguteks välja 300 ja huvi nende vastu oli väga suur. Juba 17. aprilliks olid kõik juba broneeritud. Nendega, kes huvi üles näitasid, aga ilma jäid, tegeleb Omniva pärast talguid.

Teine selle aasta põnev teema on kihelkonnavärvide kasutamine ümbruse kaunistamiseks ja see kampaania on pühendatud meie riigi juubelile. Kihelkonnavärvidega kaunistab meie maakonda 19 talguseltskonda. Need kaks teemat võib ka üheks siduda, kaunistades näiteks uue postkastialuse kihelkonnavärvidega.

Eesti kihelkondade värvid

EV100 korraldustoimkonna eestvõttel valmis raamat „Eesti kihelkondade värvid“, mis jõuab stardipaketiga igasse talgupaika. Raamatusse on ERM-i teadurid valinud igale kihelkonnale välja ühe seal levinud värvikombinatsiooni, mida tasub kodukihelkonna kaunistamisel eeskujuks võtta, ning Vivacolor on välja töötanud vastavad toonikoodid, mille järgi saab toonida sise- ja välisvärve.

Iga kihelkonna lehel leiduvad värvikoodidega varustatud värvi- ja mustrinäidised. Kes soovib varem tegutsema asuda, saab värvi- ja mustrinäidistega tutvuda Teeme Ära kodulehe lingil. Trükis koos värvikoodidega on sirvimiseks olemas ka kõigis Bauhofi kauplustes. Kihelkonnavärvide algatuse head koostööpartnerid on EV100 korraldustoimkond, Vivacolor, Omniva ja Bauhof.

Halliku maanaiste seltsi talgujuht Egle Plato rääkis, et nemad teevad ettevalmistusi kevadsuvisteks üritusteks. Nad soovivad, et seltsimaja ümbrus oleks korras juba emadepäevaks, mil on kavas kohtumine Reet Piiriga ERM-ist, kes tuleb tutvustama muuseumis säilitatavaid Kodavere kindaid. Hiljem on kavas koostada kogumik praegu Kodaveres levinud kindamustritest.

Lohusuu aleviku postkastitalgu juht Toivo Kivi oli esimeste hulgas, kes oma talguid registreerides Omniva lubatud postkastist ilma jäi. „Omniva lubas järjega meieni jõuda teisel poolaastal,“ rääkis Kivi. „Me teeme oma postkastialuse talgupäeval siiski valmis ja värvime ära ka. Lubatud stardipakett raamatuga „Eesti kihelkondade värvid“ pole küll meieni veel jõudnud, aga Teeme Ära kodulehelt saime mustrid-värvid teada. Puit- ja katusematerjal on meil endal juba olemas, lähipäevil toon Tartust värvid ära. Oma talguseltskond on juba koos, sugulased, nagu me siin ühes kandis elame. Peamiselt meelitaski see kihelkonnavärvide teema talgutega ühinema, tundus kõigile väga huvitav:“

„5. mail on kavas korrastada Jõgeval, Turu tänaval Decora poe lähedal Jõgeva spordikeskuse hallatav mänguväljak, mis on kirjas jalgpalliplatsina. Seal on vaja põõsaid tagasi lõigata, liumägi korda teha, suurem lehepraht on juba riisutud,“ rääkis hiljuti sinnakanti elama asunud Kaire Sakjas, kes koos Jõgeva Spordikeskuse juhi Priit Toruga seal talgujuhiks on.

Piimapuki ehitamine Soldativäljal

Ivar Ilves, kes on talgujuht Soldativälja külas, rääkis, et nemad ehitavad taas üles vana Soldativälja (praeguse nimega Jõemetsa) küla ajaloolise piimapuki ja kaunistavad selle kihelkonna värvidega. „Eks ta minu lapsepõlvemälestus ole, kui siinkandis veel loomi peeti ja kogu küla oma piima siia piimapukile vedas. Piima küll praegu enam ei saa, aga piimapuki külge on kavas vanamoodne kombineeritud postkast tekitada, olgu siis piimamannergust või millestki muust. Et siiakanti on kavandatud matkarada, võiks piimapukk olla meeldejäävaks ajalooliseks tähiseks.

Praegu saab meiega veel ühineda. Loomulikult oleme arvestanud, et ka võõrad võivad tulla. Nagunii on seltskond juba rahvusvaheline. Kaasa kavatseb lüüa ka sõber Peterburist.“

Talgud Kuremaal näivad tulevat ühed rahvarohkemad Jõgevamaal. Väljakuulutatud osalejate maksimumarv on 100. „Aga loomulikult – EV100 ju,“ naeris talgujuht Raul Orav. „Meil on igal aastal olnud umbes nii palju osalejaid, ju on väga kokkuhoidev kogukond. Talgulehele panime kirja kõikvõimaliku, mida teha tuleks, natuke täpsemalt kavandatud nimekiri on Facebooki Kuremaa Külaseltsi lehel. Kindlasti teeme korda veski ja lossi ümbruse, küla ja pargi ning tahame minna ka koristama matkarada sügiseseks ümber Kuremaa järve jooksu 50. juubeliürituseks. Õhtul pääsevad talgulised talgumagnetiga tasuta Kuremaa ujula sauna.“

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus