Suure peo eelprooviderea avasid noored tantsijad

Tänavu juuli algul Tallinnas peetav laulu- ja tantsupidu kannab pealkirja “Aja puudutus. Puudutuse aeg”. Meie maakonnas tundsid suure peo tugevamat puudutust esimestena laste ja noorte rahvatantsurühmad, kes kogunesid eile Jõgeva põhikooli Piiri tänava majja esimesele eelproovile.

 

“Püsti, püsti, härrased!” hõikab Agne Kurrikoff-Herman heatujuliselt, kui tasakesi võimlasse siseneme. Seal võetakse parasjagu Pala kooli 2.-3. klassi tantsurühma näitel läbi tantsu nimega “Mängulust” ning püsti peavad algklassipoistest “härrased” tõusma sellepärast, et on kükitanud paar takti varem kui tantsukirjeldus ette näeb. Selliseid väikesi vigu esimesel proovil silutaksegi. Ent see käib tõesti Agne Kurrikoff-Hermani (tema on suurel peol selle vanuserühma liigijuht) mõnusa aasimise saatel, nii et tuju ei peaks ära minema ühelgi väikesel tantsijal. Kaheksa meie maakonnast peole kandideeriva 2.-3. klassi tantsurühma juhendajad on aga see-eest kui tähelepanu kehastused: liigijuhi näpunäited kuluvad teiseks, aprilli algul toimuvaks eelprooviks valmistumisel marjaks ära.

Teeme treti ka aulasse, kuhu on kogunenud C-segarühmade ehk noorte segarühmade tantsijad. Selle liigi rühmi on meilt peole kandideerimas neli. Parasjagu on tantsu “Kiigelaul” ettetantsijaks valitud Jõgevamaa gümnaasiumi rühm. Nende näitel toob noorterühmade liigijuht Helena-Mariana Reimann välja proovialguse ettetantsimisel silma hakanud vead. Ning õpetab selgeks ka ühe tantsu algversioonile hiljuti lisatud liikumise. Selliseid parandusi tehakse tantsudes iga peo eel: selleks, et tants suurel väljakul paremini toimima hakkaks.

Tööd on tehtud kõvasti

Proovi lõppedes tõdevad Agne Kurrikoff-Herman ja tema assistant Linda Pihu, et Jõgevamaa 2.-3. klassi tantsurühmad on tublisti tööd teinud ja oma harjutamisjärjega just paraja koha peale jõudnud.

“Ehkki hääl kippus võimla tingimustes kajama, oli meil siin väga mõnus töötada, sest lapsed oskasid kuulata, tähele panna ja kaasa mõtelda,” ütleb Linda Pihu. “Selle eest suur kiitus juhendajatele!”

“Nüüd tuleb veel pähklid koore seest kätte saada ehk paremini tantsude tuumani jõuda,” lisab Agne Kurrikoff-Herman.

Helena-Mariana Reimannilt saavad kiita ka Jõgevamaa noorte segarühmad.

“Noored ja nende juhendajad on kõvasti tööd teinud ning nende tantsus on emotsiooni ja särtsu,” sõnab ta. “Eks nad närveerisid ka veidi, aga üldiselt oli nende tantsimist vaadata puhas rõõm. Eriti suurt kiitust on väärt Jõgeva põhikooli rühm: nooruse ja kogemuste nappuse tõttu pole neil lihtne gümnaasiumiõpilastest koosnevate rühmadega sammu pidada, aga neil on tubli õpetaja ja nad jõuavad teistele kindlasti järele.”

Põltsamaa noorte tantsurühma Zipelgad juhendaja Madli Teller tõdeb, et juhendatavad üllatasid teda meeldivalt.

“Kartsin, et ettetantsimisel tuleb suuremaid vigu sisse, aga noored said päris hästi hakkama. Hästi läks minu meelest ka teistel rühmadel. Mina küll ei oskaks sellest seltskonnast valikut teha, kes saab tantsupeole ja kes ei saa,” ütleb Madli Teller.

Tema sõnul on noorte ootused erinevad: kes pole kunagi tantsupeol käinud ega teagi sinna kuidagi eriliselt tahta, kes aga, vastupidi, oskab vägagi tahta, sest on kunagi peost osa saanud, seejärel aga pidanud mõnel korral valikust välja jääma.

Tuleb ilus pidu

“Nende pärast, kes väga peole pääseda tahavad, ma natuke muretsengi. Et nad jälle pettuma ei peaks. Mina saan nendega ju ainult n-ö poolele maale kaasa minna, lõpuks peavad nad aga tantsupõrandal ise hakkama saama,” sõnab Madli Teller.

Nii Linda Pihu kui ka XXVI laulu- ja XIX tantsupeo Jõgevamaa kuraator Pille Tutt leiavad, et peole pääsemisest või mittepääsemist ei maksa ka üle tähtsustada.

“Mõned juhendajad, eriti algajad juhendajad oskavad väärtustada juba ka tantsupeo protsessis osalemist: see annab oskusi, kogemusi ja julgust nii juhendajale kui ka tantsijatele,” ütleb Pille Tutt. “Tore on ka see, et meie laste- ja noortekollektiivide rahvarõivavarud on peo eel täienenud.”

“Usun, et suvisest tantsupeost tuleb väga ilus sündmus,” ütleb Agne Kurrikoff-Herman lõpetuseks.

“Selline, mis kõiki puudutab ja liigutuspisara silma toob,” lisab Linda Pihu.

Pärast väikesi kokkuvõtteid ja kehakinnitust alustavad tema, Agne ja Helena-Mariana sõitu Tartusse, kus ootavad ülevaatamist sealsed 2.-3. klassi ja noorte segarühmad. Tartust hakkavad neile aga vastu sõitma Andre Laine ja Ülle Feršel, et alustada kell pool kolm Piiri tänava koolimajas tööd Jõgevamaa 5.-6. klasside tantsurühmadega. Laupäeval on samasse majja oodatud Jõgevamaa täiskasvanute tantsurühmad.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus