Sügavate laante elanikud kolivad näljaga linna

 

Käesoleval talvel on rohkesti teateid händkakkudest linnas. Paks lumevaip teeb näriliste tabamise raskeks, menüüsse tuleb võtta rohkem linde. Rohkesti on neid just asulates. Ilmselt seetõttu on sügavate laante kakk metsast linna asunud.

Ühel pakaselisel laupäeval astus Piiri pargis naine, händkakk kaenlas. Lind puhkas lume peal uue tenniseväljaku lähedal ja loomasõber tahtis lindu aidata. Kakk ärkas, püüdis ennast küüniste ja noka abil kaitsta. 

Koolipargis olnud lind suri

Kaitsealuse liigi isendi kaitse kehtib kõikjal ja  linnu loodusest eemaldamine võib toimuda ainult tema abistamiseks.

Kuna lind tundus olevat terve ja erk, siis proovisime, kas ta suudab ise kuusevõrasse peitu lennata. Üks hallvares juhtus kakku nägema ja hakkas kraaksuma. Kakul oli jõudu lennata kuuskedesse ja probleem lahenes.

<span lang=”ET” style=”FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Arial”>Talvel oli kooli pargis näha vähemalt kahte söödud varest. Varestest toituvad kullilised, harvem suuremad kakud. Vareste hädakisa põhjustab enamasti kulliline, kakk või mõni teine röövloom.

18. märtsi varahommikul kostis koolipargis vareste hädakisa. Tund hiljem leiti kerapaju all lumel tukkuv händkakk ja mõni meeter eemal söödud peaga künnivares. Kakk oli veidi nõrk, kuid avas silmad ja haaras varvastega oksast kinni. Peitsin linnu tiheda kuuse okste varju. Keskpäeval tulin lindu kontrollima, kuid tema eluküünal oli juba kustunud. Et kaitsealustest liikidest peaks teavitama keskkonnaametit, siis anti lind ametnikele üle. 

Veetornis elab händkakk

Laupäevases Vooremaas oli teade händkakust, kes reedel kesklinnas õunapuuoksal puhkas. Ain Malm aga teatas kakust, kes on juba üle nädala  inimestele silma hakanud raudtee veetorni avatud aknaaugus. No on ikka suure “pesatüüka“ endale valinud! Puuduvad ju Jõgeva linnas õõnsad vanad puud, kuigi Teedevalitsuse park on linna vanim.

Samas elab siin suur ja lärmakas künnivareste koloonia, veetorni katuse tuulekast on hakipesi täis, vaid kodutuvid on siit kadunud.

Händkaku pesitsemise aeg peaks olema juba saabunud: täiskurna leiab pesast enamasti märtsi lõpul või aprilli alguses, siis on pesaõõnsuses tavaliselt 2-4 valkja koorega muna.

Kas veetorni kakk on endale ka partneri leidnud? Kas tõesti kavatseb metsavaikust armastav lind linnas pesitseda? Igal juhul ei tohi kaitsealuseid linde pesitsusajal häirida ja inimesed peavad tagama talle elamiseks soodsad tingimused.

iii

VELLO KEPPART

blog comments powered by Disqus