Olümpialinnas õitsevad tulbid ja kirsid

Kui loete neid ridu, on 21. taliolümpiamängude tuli Kanada läänerannikul Vancouveris süttinud. Valget olümpiat võõrustab maailma üks ilusamaid linnu, mida võiks nimetada ka loojuva päikese linnaks, sest Vancouver tundub asuvat maailma serval – just seal, kus Jaapanist algavale päevale joon alla tõmmatakse.

Mis sest, et olümpialinna kliima meenutab praegu rohkem  kodust jürikuud kui talispordikeskust. Ligi kümme kaardi õhusooja, kergelt uduvines ja sajab vihma. Sajab südamest, hommikust õhtuni. Iga uus päev on toonud kraadi soojust juurdegi. Pole siis ime, et Vancouveris õitsevad lõunamaised kirsid ja linnavalitsuse hoone ees punetavad tulbid.

Tundub, et rahvusvaheline olümpiakomitee annab talimängude korraldusõigust aina soojematele linnadele. 2006. aasta olümpialinna Torinot ei seostanud talispordiga miski. Vancouveris, mis on vähemalt jäähokikuulsusega linn, pole talve peaaegu kunagi olnud. Ning jätkuna ootab 2014. aastal Sotši, mida teatakse eelkõige suvituskohana. Nii pole võimatu, et ühel hetkel jõuavad talimängud ka Dohasse.  

Olümpia algas Manhattanilt

Need valikud mõjuvad sama silmatorkavalt kui Eesti Vancouveri delegatsiooni olümpiariietus. Tunnustuseks Montoni loojatele. Rahvusvärvides olümpiajope on teeninud kiidusõnu, ka võõrastelt — vastupidiselt mõneks eelmiseks olümpiaks toodetud rohelisele ja roosale riietusele.

Teinud teel olümpialinna päevase vahepeatuse New Yorgis, astus Manhattanil minu kõrvale noorepoolne mees ja viitas mu rahvusvärvides jopele, öeldes, et sellise jope sai ka kiiruisutamise olümpiavõitja Ants Antson…?

Kõik see jutt käis nagu New Yorgis ikka, inglise keeles. Siis mõistsime mõlemad, et võib rääkida ka eesti keeles. Ootamatu kaaslane oli Tartust pärit Aivar, kes on viimased üksteist aastat elanud suurlinnas, mis ei maga kunagi. Tuli Ameerikasse ja on jäänudki siia. Eestis pole vahepeal käinud ega eestlastega kokku puutunud. Keeles oli kerge aktsent.

“Käisin töökaaslasega lõunal ja nägin seda jopet, mida mõned päevad varem olin internetis näinud olümpiavõitja Ants Antsoni käes. Siis otsustasingi, et jooksen järele ja uurin, kas eestlane,” kõlas kaasmaalase jutt.

Esimene samm olümpia suunas oli tehtud. 

Meenutus Peipsi uisumaratonist

Neljapäeva keskpäeval heisati Vancouveri olümpiaküla lipuväljakul Eesti lipp. Seekord oli olümpiast olümpiasse korduv lipuheiskamine tavapärasest pidulikum, sest esimest korda toimus see meie riigipea juuresolekul. Ülevat hetke olid tunnistamas vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves. Presidendipaar, kes sooritavad Vancouveris oma olümpiadebüüdi.   

“Vaatame kindlasti murdmaasuusatamist ja minu soov on külastada ka kiiruisutamise võistlusi Richmondis,” rääkis Evelin Ilves. Esileedil on kiiruisutamise vastu eriline huvi ja ta harrastab seda ala võimaluste piires isegi. “Mul on olemas varustus ja olen võtnud ka treeningtunde.”

Kahel korral Peipsi uisumaratoni stardis olnud Evelin Ilves avaldas kahetsust, et tänavune uisumaraton ära jääb. “Kahju, kui seda võistlust ei jätkata. Kuigi viimasel korral oli rada nii hull, et murdsin oma uisu ja katkestasin.” 

Justkui kaks olümpiat

Liputseremoonial koosnes Eesti delegatsioon sportlaste poolelt vaid neljast iluuisutajast. Sest teiste alade esindajaid olümpialinna olümpiakülas meil polegi. Ent see ei ole ainult Eesti küsimus. Tegu on viimastel aastatel olümpialt olümpiale süveneva trendiga, mis on eriti silmatorkavaks kujunenud algavatel mängudel.

Kui kokku elab seekordsete mängude ajal Vancouveri olümpiakülas 2730 sportlast, siis suusa- ja kelgualade võistluspaigas Whistleris on neid 2850. Lisades veel, et Vancouveris mängitakse välja medalid viiel, aga Whistleris kaheksal (kahel spordialal võisteldakse vahepeal asuvas Cypress Mountainis) erineval alal, tahaks tõsiselt küsida: kas need on Vancouveri või Whistleri mängud?

Märtsis toimuval paraolümpial kaldub vaekauss veelgi enam Whistleri kasuks. Siis elab lumises Whistleri olümpiakülas 1200, Vancouveris ainult 350 sportlast. 

Olgugi et selline kahestumine pole ehk oluline, vähendab see ühtse olümpiapere tunnet kindlasti. Suured nokitsevad omaette, väiksed samuti. Keskpõrandal enam kokku ei saada.  

Vancouveri või Whistleri olümpia?

*Vancouveri olümpiakülas 2730 sportlast

*Suusa- ja kelgualade võistluspaigas Whistleris on sportlasi  2850

*Vancouveris mängitakse välja medalid viiel alal

Whistleris mängitakse välja medalid kaheksal alal

*Kahel spordialal võisteldakse vahepeal asuvas Cypress Mountainis

*Märtsis peetaval paraolümpial elab Whistleri olümpiakülas 1200 sportlast

*Vancouveris elab sel ajal ainult 350 sportlast

TIIT LÄÄNE, Vancouver

blog comments powered by Disqus