Muuseumiöö tähistab laupäeval kümnendat sünnipäeva

Sellel laupäeval, 19. mail toimub järjekorras kümnes üle-eestiline muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja „Öös on pidu”. Kümne toimumisaasta jooksul on muuseumiööst kujunenud Eesti suurim muuseumisündmus, millel on igal aastal järjest rohkem publikut. Eelmisel aastal tehti viie tunni jooksul üle terve Eesti rohkem kui 111 000 muuseumikülastust, mis oli senine rekord.

Eesti inimesele meeldib muuseum

Muuseumiöö programmijuhi Jelena Tšekulajeva sõnul on viimaste aastate külastajanumbrid  näidanud, et Eesti inimestele meeldib muuseumis käia. Tullakse tervete perede ja sõpruskondadega ning asi pole vaid tasuta sissepääsus. Muuseumikülastus aitab uusi asju avastada või olemasolevatele teadmistele uue nurga alt läheneda ning paljud eelistavad seda teistele, konkureerivatele vaba aja veetmise võimalustele, mis on muuseumide näituste ja eriprogrammide koostajatele ka suureks tunnustuseks.

Muuseumiöö tänavune peoteema on kantud Eesti riigi 100. aastapäeva tähistamisest. Muuseumid lähenevad teemale igaüks oma vaatenurgast ja räägivad sellest, mida tähendab pidu ja pidutsemine just nende muuseumi valdkonnas. Kuidas on Eestis läbi aja peetud sünnipäevi, lõikus-, sarika- ja pulmapidusid? Milliseid sündmusi me veel peo vääriliseks peame? Millised on meie peorituaalid ja kuidas on pidutsemine ajas muutunud?

Kas loomad peavad ka pidu? Millised on meie suurimad spordipeod, millised erinevate usundite pidulikud rituaalid ning mida üldse pidulikuks peame? Kuidas peost puhatakse ja kuidas pidu lõpeb?

Osaleb üle 200 muuseumi

Sel aasta toimub muuseumides kümneid eriekskursioone, peoteemalisi töötubasid, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud. Praeguse seisuga võtab tänavu muuseumiööst kokku osa üle 200 muuseumi. Lisaks teevad oma uksed viieks tunniks tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad ning isegi looduskeskused – ühel või teisel moel kultuuri, teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevad asutused ja organisatsioonid.

Korraldajad panevad huvilistele südamele, et kui kavatsete külastada väiksemaid muuseume, tuleks heita pilk nende ööprogrammile, sest pisemates muuseumides on muuseumiööks või eriekskursioonideks vaja end sageli eelnevalt kirja panna ning praeguseks on mõnel pool juba kõik kohad täis.

Programmis osalejad avavad muuseumiööl oma uksed kella 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. Kõige parema ülevaate, mis igas muuseumis täpselt toimub, leiab aadressilt https://www.muuseumioo.ee

Muuseumiööd korraldavad igal aastal Eesti muuseumid koos Eesti Muuseumiühinguga.

TRIIN MÄNNIK, muuseumiöö kommunikatsioonijuht

blog comments powered by Disqus