Meeliko sulandus Avinurme meeskooriga ühendkooriks

Mustvee naiskoori Meeliko kolmekümnenda sünnipäeva kontserdil laulsid päevakangelased esmakordselt koos Avinurme meeskooriga.

Õnnitlemisel ja tunnustamisel toonitati Meeliko panust Peipsi pealinna laulutraditsioonide hoidmisse ja arendamisse. Huumoripitseri vajutas sündmusele selle toimumine enne volbriööd. 

Ämm ja minia koorivanemateks

Naiskoor Meeliko ja Avinurme meeskoor kohtusid esimest korda möödunud suvel laulu- ja tantsupeo  tuletseremoonial Ida-Virumaal Ulvil. Sünnipäevakontserdil esitasid Avinurme laulumehed mitmed palad külakostiks, koos Meelikoga moodustati aga improviseeritud ühendkoor ning lauldi mitmeid  tuntud ja populaarseid laule. “Ühisesinemine läks korda ja seda võiks proovida tulevikuski,” kinnitas Avinurme meeskoori dirigent Urve Tooming.          

Mitmed Meeliko algkoosseisu lauljad laulsid varem segakooris. Aktiivsetel naistel tekkis aga mõte oma koor luua. Kaasatulijaid oli rohkesti ja nii saigi mõte teoks,” meenutas esimene koorivanem Mare Kivimurd. Tema mõtles välja ka kujunduse koori lipule, mida kaunistavad Peipsi järv ja purjekas. Mare kutsus koori ka minia Egne Kivimurdi, kes on praegu koorivanemaks.   

Laule tuleb õppida sügavuti

Juubelikontserdi repertuaar koosnes eesti heliloojate erinevatel aegadel loodud lauludest, klaveril saatis kooliõpilane Anette-Mai Pirk-Birk. “Et kaunilt laulda, tuleb tublisti tööd teha, häält arendada, õppida mitte üksnes konkreetseid laule, vaid laulmist tervikuna,” ütles Meeliko dirigent Maris Laht.

“Meie koorijuht on oma töös väga põhjalik ja samas loomult rahulik,” tõdes Egne Kivimurd. Meeliko endistest dirigentidest astus tähtpäevakontserdil koori ette Merle Nisu. Hingekosutavat koostööd Meelikoga meenutas ka omaaegne dirigent Jelena Putškova.

“Laulmine on mulle alati südamelähedane olnud. Kunagi laulsin ise Mustamäe gümnaasiumi kooris. Laul on aidanud Eestimaa rahva eneseteadvust tõusta ja vabadust kätte võita,” toonitas Mustvee linnapea Max Kaur, kes andis aukirjad Meeliko staažikamatele lauljatele.

Jõgeva maavalitsuse haridus-ja sotsiaalosakonna peaspetsialist kultuuritöö alal Tiina Tegelmann andis edasi maavanem Viktor Svjatõševi tervitused. Ta rõhutas Meeliko pühendumist laulukultuuri edendamisel. “Meeliko on üks kollektiive, kes kindlustab Jõgevamaa rahvakultuuri tugeva alustala. “Soovin edaspidiseks okast kurku, lõbusat meelt ja palju meeleolukaid ja hingekosutavaid esinemisi,” lausus Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt. 

“Tunneme tõeliset rõõmu, et Meeliko meie majas proovi teeb ja sageli esinemas käib, ” ütles õnnitluskõnes Mustvee kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina, kes soovis, et huvi ja energiat laulmiseks jätkuks veel võimalikult kauaks.

Muusikalise tervituse tõi ka Mustvee kultuurkeskuse naisansambel Rodnik, kelle nimel võttis sõna üks selle lauljatest Valentina Jazõkova. Tervitamas oli ka Avinurme puhkpilliorkestri esindus ja Avinurme naiskoor, kes peatset volbripäeva silmas pidades kinkisid Meelikole luua. Ise esitasid nad maskeerituna ja luudadega lustlikult kareldes laulu “Nõia elu”.

Koori sünnipäeva sidus päevakangelaste kroonikaraamatust katkendeid lugedes ja laule teadustades tervikuks Mustvee kultuurikeskuse rahvakultuurispetsialist Tiia Tarto, kes ka ise Meelikos laulab.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus