Maarja-Magdaleenas peetakse V kevadlaat

 

Laupäeval peetakse Maarja-Magdaleenas Kurepesa talu ehk endise meierei õuel taas laata.

Laadatraditsiooni algatas kohalik maarahvaselts 2009. aastal ja tol kevadel peetigi esimene kevadlaat. Et kohaliku rahva huvi võrdlemisi elav oli, korraldati taolist müügipidu edaspidi ka sügiseti.

Igati sobiv müügi- ja lustipaik

Laadaplatsina pakkus Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi juhatuse liige Ilme Roosmäe kohe alguses välja oma kodu Kurepesa talu õue ja see paik ongi tõesti ideaalne.  Siin on piisavalt ruumi müügilaudadele, meiereitrepp ja selle esine sobib hästi esinejatele ning suure hoone kõrval on paraja suurusega rohumaa, kus lapsed ponisõitu proovida saavad. Seda lõbu on neile juba mitmel korral võimaldanud Uhmardu küla hobuse- ja poniomanik Elvi Libba ja tulemata ei jää ta ülehomsele laadalegi.

Mõne aasta eest lasi Kurepesa talu perenaine meiereiõuele ka piimapuki teha – nonde aegade mälestuseks, kui veel iga väikemajapidamise piim hommikuti autotsisterni korjati ja kombinaati viidi. Nüüd saab seda kena mälestusmärk-piimapukki tarvitada laadateadete mahahõikamiseks, aga selle võib  pidulikul puhul ka lihtsalt lilledega kaunistada.

Ilme algatusel on kevadlaadal alati organiseeritud ka rohevahetust, kus peenras laiutama kippuvad lillesibulad ja –taimed endale mõnes teises aias uue kodu leiavad. Kui saajal midagi  haljendavat-õitsevat vastu anda on, seda toredam, kui aga pole, siis aitab tänamisestki.

Loomulikult on alati oodatud needki, kes taimi ja istikuid müüa soovivad, sest ostjaid praegu jätkub.

“Müüjaid on registreerunud päris palju,” ütles maarahvaseltsi juhatuse esimees ja laada peakorraldaja Tiia Pärtelpoeg.  Kaubaga on tema kinnitusel tulemas  mitmed taimede ja istikute, mee, käsitöötoodete ja ravimtaimede müüjad. Ei puudu ka riidekaup, sink, vorst ja muu toidukraam.

“Meil on juba välja kujunenud seltskond kauplejaid, kes nii kevadel kui sügisel Kurepesa talu õuel kohal on,” rääkis Tiia.  

Esitletakse hiigelmaskotti

Ükski täisverd laat ei saa teatavasti läbi õnneloosita ega sooja toiduta. Laadasupi toob kohale Elistvere loomapargis tegutsev Karoliina kohvik.

Ja Maarja-Magdaleena rahvas võib uhkustada ka sellise luksusega nagu oma küla pillimees: Kalmer Põld on oma akordioniga igal laadal mänginud ja ei puudu sealt tänavugi.

“Meie rahvas nii ootab laata, kindlasti ei tohi me neid kevadel ega sügisel vahele jätta. Aga mina arvan ka, et igal laadal võiks mõni uuendus või üllatus olla,” rääkis kohalik ideedegeneraator Ilme Roosmäe. Nii valmis tema tellimusel  kohaliku puutöömeistri Raivo Kooli käe all hiigeltoonekurg.

“Puumaterjali viisin osaliselt ise kohale, osa oli olemas meistril. Nalja ja janti on selle linnuga palju saanud, aga nüüd on ta valmis ja mul värvimine käsil,” rääkis Ilme nädala alguses. Kurepesa talu maskott saab meie heitlikke ilmaolusid silmas pidades pähe mütsi, kaela salli ja jalga kummikud, linnu sulestiku elutruu värvimustri saavutamise huvides ostis nutikas ja elurõõmus proua aga hiljuti binokli, et modelli ehk meiereikorstna otsas kõrguva pesa  asukat täpsemalt seirata saaks. 

“Idee pole minu enda oma, vaid laenatud. Nimelt juhtusin raamatukogus ajakirju sirvides kusagilt lugema, et just taoline jalanõudes ja mütsiga kurekuju püstitati igiammu Narvas loodusteadlase Karl Linne auks rajatud aeda,” lisas ta.

Mida hiigelkurg laadalistele pakkuda või näidata kavatseb, see jääb Ilme sõnul ülehomseni saladuseks.

Laadamelu algab Maarja-Magdaleenas laupäeva, 18. mai hommikul kell 10 ja kella 14-ks pärastlõunal on kaup tavaliselt omanikku vahetada jõudnud.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus