Loodusringi laager Läänemaal

25. ja 26. aprillil viibisid Puurmani gümnaasiumi loodusringi õpilased Läänemaal. Neljapäeva hommikul kell kaheksa oli väljasõit ning õppereis võis alata. Kõige sagedasem küsimus, mida võis lastelt kuulda, oli: “Millal me juba kohale jõuame?”, millele õpetaja Rohtla vastas alati: “Siis, kui jõuame.”

Esimesel päeval olime Matsalu rahvuspargis, kus toimus programm “Igal linnul oma laul, aga pesa?”. Seal oli väga huvitav, kuna kuulasime erinevate lindude laulu. Penijõe mõisas näidati meile ka erinevate lindude pesasid. Vaatlesime linde ka binokliga. Üks lind, keda me põllul nägime, oli talvike. Meile näidati ka nahkhiire varjekasti ning lendorava pesakasti, mis olid väga huvitavad. Saime teada palju uut ja huvitavat ka Matsalu rahvuspargi ajaloost.

Umbes kell kolm hakkasime sõitma „Gabriela” motelli, kus ööbisime. Juba hommikul olime kõik väga põnevil ning ootasime, millal kohale jõuame. Penijõe mõisast oli motelli umbes tunnine tee, aga kannatasime selle ära. Motell asus väga kaunis kohas, kus olid männimetsad ja väga ilus loodus.

Kohale jõudnud, anti meile kamba peale tuba ning üsna varsti ootas õhtusöök. Hiljem jalutasime mere äärde ning nautisime merd ja ilusat ilma. Pärast jalutuskäiku olime oma toas ning ajasime juttu ning mõned ka mängisid. Öörahu algas kell 23.00, aga nii mõnigi ei pidanud alguses sellest kinni ning jooksis ikka ringi, kuid öö saabudes jäime kõik magama, et järgmiseks päevaks välja puhata.

Teisel päeval toimus programm “Metsad mere meeltevallas”. Kohtusime RMK giidiga, kes viis meid Veskijärve karjääri, kust kaevandati kunagi liiva. Nüüd on sinna tekkinud väikesed veekogud, kuhu on asunud elama juttselg-kärnkonn, kes on Eestis väga haruldane. Seal olid ka liivaluited, mis olid päris suured. Kõik jooksid sealt alla ja see oli väga lõbus. Giid näitas meile ka metsa, mis põles 2008. aastal. Saime teada, et tules hävis umbes 800 hektarit metsa.

Hiljem käisime Nõva looduskeskuses, kus räägiti, kui kaua võtab aega põlenud metsa taastumine. Samuti näidati meile erinevaid kivimeid. Nägime meres suurt bretša kivi, millele saime ise peale ronida. Bretšad on kosmilist päritolu kivimid, mis kukkusid sinnakanti umbes 500 miljonit aastat tagasi. Seal lähedal Osmussaare juures asub ka Eesti suurim meteoriidikraater.

Järgmisena viidi meid männimetsa, kus pidavat elama metsahaldjas ja kus kasvas viieharuline kuusk.

See õppereis oli väga põnev ja teadmisterohke. Saime teada palju uut ja huvitavat ning kõik jäime sellega rahule. Tagasiteel käisime ka Tuhala nõiakaevu juures. Meie õppereisi rahastas KIK.

i

KAISA VAHT, Puurmani gümnaasiumi 9. klassi õpilane

blog comments powered by Disqus