Linnamäel selgusid parimad hobikrossisõitjad

Laupäeval sõideti Jõgeva lähedal Linnamäe krossirajal Eesti Hobikrossiklubi korraldatava karikasarja neljas etapp. Ilusale ilmale vaatamata ei meelitanud terve päeva kestnud võidusõidud Linnamäele siiski väga suuri pealtvaatajate masse ning senisest tagasihoidlikumaks jäi ka starti tulnute arv.

Linnamäe krossirada võõrustas hobikrossisarja esmakordselt. MTÜ Eesti Hobikrossiklubi juhatuse liikme Oliver Sepa sõnul valitakse võistlusrajad tavaliselt eelmise aasta lõpus toimuval üldkoosolekul. “Üldkoosolekul tehakse pakkumised, millistel radadel meid soovitakse näha,” ütles Oliver Sepp. “Enamasti on kaheksa etapi kohta 10-12 pakkumist, valime tavaliselt parimad rajad ja need, kus on aktiivsemad klubid. Radu valides oleme me alati ka selle eest seisnud, et vahepeal staadionikrossiradadeks tehtud rajad saaksid taastamise järel suhteliselt lihtsamad ja ohutumad. Ka Linnamäel oli osaleda soovijatel võimalik enne treenida ning oma silmaga veenduda, milline see rada täpselt on, nii et kellel ikkagi tahtmist oli, ei pidanud tundmatus kohas vette hüppama.”

Vihmane ilm ja porine rada ei kutsu

Kui möödunud aastal käis hobikrossisarja etappidel erinevates masinaklassides kokku rajal keskmiselt 250 sõitjat ning ka tänavustel etappidel on alati vähemalt 225 startijat olnud, siis Jõgeval oli seekord osavõitjaid vaid 182. Oliver Sepa sõnul vähendab osavõtjate arvu ühe tegurina võimalik vihmane ilm ja sellest tulenev porine rada. “See pärsib sõitjate arvu alati 20 kuni 30 protsendi võrra,” ütles Sepp. “Inimesed on tänapäeval nii mugavaks läinud, et ei taha enam vihmaga või porisel rajal sõita. Kuna teati, et Jõgeval on hiljuti palju vihma sadanud, siis need, kellele punktid tähtsad ei ole, starti ei tulnudki.”

Ka pealtvaatajaid oli Linnamäel vähem kui varasematel aastatel. “Kahjuks oli sel aastal märksa vähem rahvast kui eelmisel aastal kolmapäevasel showkrossil,” lausus MTÜ Linnamäe Krossiklubi juhatuse liige Peeter Laur. “Vaatajaid oli 800-900 ringis, tuhandet ei tulnud kindlasti täis. Mõju avaldasid kindlasti varasem vihmane ilm ning samal ajal toimunud Jõgeva põhikooli lõpuaktus.”

Oliver Sepa sõnul hobikrossiklubi oma üritustele väga suurt reklaami ei teegi. “Tele- ja raadioreklaami pole me üldse teinud, mõnikord oleme kasutanud ajalehereklaami,” ütles ta.

Samas reklaami puudumine tema sõnul pealtvaatajate arvu hobikrossivõistlustel väga ei mõjuta. “Kui näiteks võrrelda Eesti meistrivõistluste etappidega, siis oleme me mõnel krossil müünud sama palju pileteid kui meistrivõistlustelgi. Samas on meistrivõistlustel olnud kõvad reklaamid, aga see ei tõmba ikkagi rahvast.

Krossipublik on Eestis viimastel aastatel üldse kokku kuivanud.”

Linnamäe etapiga jäid korraldajad rahule

Samas jäid hobikrossiklubi juhid Linnamäe etapiga väga rahule. “Meie jäime päevaga rahule ning rada oli ettevalmistuse poole pealt väga hea,” ütles Oliver Sepp. “Täname Linnamäe Krossiklubi ja võistlustele kaasa elama tulnud Jõgeva rahvast.”

Peeter Lauri sõnul ütlesid hobikrossiklubi juhid ka neile, et tegemist oli siiani kõige paremini korraldatud hobikrossisarja üritusega. “Hea oli seda muidugi kuulda,” ütles Peeter Laur. “Samas oli see meie jaoks tavaline töö – nii, nagu me seda tavaliselt teeme.”

Vaatamata võistluste õnnestumisele, sooviks Peeter Laur järgmisel aastal Linnamäel siiski Eesti meistrivõistluste etappi korraldada. “Me ei välista, et me teeme taas hobikrossiga koostööd, aga minu isiklik arvamus on selline, et me pöördume järgmisel aastal uuesti tagasi Eesti meistrivõistluste etapi korraldamise juurde. Mulle tundus, et rahvas tahaks näha ikkagi kiiremat ja atraktiivsemat sõitu,” ütles Laur.

“Oleme siiani pakkunud inimestele kiireid sõite, nüüd oli vaid üks klass selline. Isiklikult mulle ei paku MX D klassi sõit midagi, kuigi seal oli üle 40 osaleja. Kui võrrelda näiteks eelmise aasta showkrossiga, siis isegi kümme võistlejat tegid tookord kõvema etenduse kui terve see üritus. Aga inimestele peabki vahepeal näitama ka seda suurt harrastajate massi, siis nad oskavad vahet teha, mis on hea ja mis mitte.”

Juba 20. juulil võib Linnamäel taas näha hobikrossisõitjaid, seekord aga külgkorvidel. Toimub Korvikunnide karikasarja seitsmes etapp ning Peeter Lauri sõnul on starti oodata umbes 40-50 korvipaari. Lisaks on võistlustules ka soolorattad ning välja selgitatakse Jõgevamaa parimad. “Üle tüki aja pole siinkandis näiteks sõitmas nähtud 50-65cc rattaid,” ütles Peeter Laur.

Hobikrossisarja IV etapi parimad kahe sõidu kokkuvõttes:

MX A               Priit Rätsep

MX Junior         Christopher Talli

MX B               Asko Lihtsa

MX C               Leonid Luter

MX D               Rauno Mägi

MX30               Raimo Koppel

MX40               Alan Truus

MX50               Reijo Rosnell

Retro                Aadu Sikk

Retro Open       Tarmo Tomson

85cc                 Robert Saun

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus