Libedus ja lombid kiusavad kõndijaid

Suure sula sünnitatud lombid sunnivad paljusid jalakäijad oma marsruuti hoolikamalt valima ning otsima kaubandusest kummikuid ja naeliktaldu.


Pärast korralikku lumesadu ning kargeid külmakraade saabunud sula on tekitanud Jõgeval paljudesse kohtadesse suured ja sügavad lombid, mis muudavad jalakäijate elu ebamugavaks. Et varbad kuivaks jääksid, on paljud  otsustanud talvesaapad kummikute vastu vahetada.

Suur osa vanemaealisi on muretsenud kummisäärikute taldadele lisaks naelikrihmad, sest kohevast lumest on saanud jää, millel omakorda peal veekiht. Selline kooslus tähendab ülilibedat pinda, millel vastavate abivahenditeta kõndimine võib lõppeda väga valusalt. Teiseks, kui vesisel ja libedal pinnal kukkuda ning seejuures luud-kondid terveks jäävadki, on tulemuseks ikkagi märjad riided.

Kuigi libedaid kohti on Jõgeval küllaga, ei saa väita, et libedatõrje oleks lausa tegemata. Kesklinnas ning elamurajoonide juures on kõnnideedele puistatud graniitsõelmeid ja teid on ka soolatatud. Siiski tasub neis paigus, kus liiklemist vähe või siis pole tegemist ametliku kõnniteega, ettevaatlik olla. 

Toeraamiga keset sõiduteed

Seeniorkodanikud, kel tasakaalu hoidmisega juba mõningaid raskusi, otsivad tuge jäänaelaga varustatud jalutuskepist või  ratastel toeraamist. Üks üleeile loo autoriga vestelnud vanem naisterahvas tunnistas, et ilma kõnniraamita ta väljas käia ei julgekski.

“On vähemalt, millest kinni hoida, saan oma ringid tehtud. Poes on ju vaja käia. Enda pärast võib-olla ei lähekski, aga kassike tahab ju süüa. Mul naabrinaine ei käigi talvel väljas, kardab kukkumist. Kevadel alles, kui lumi läinud, tuleb korterist välja,” rääkis julgelt üle kaheksakümne aasta vana Jõgeva elanik.

Samas on kõnniraamiga jalutajad hädas Jaama tänaval ja Mustvee maanteel. Üks vanem naine kõndis üleeile oma rulaatoriga keset sõiduteed, sest kõnniteed on seal sedavõrd kehvas seisukorras, et auklikul teel toeraami lükata ta ei jõa. Sõidutee serva tekkinud  lombis ta ilmselt jalutada ei tahtnud ning parim võimalik lahendus oli kõndida keset sõiduteed. Kahjuks ei õnnestunud hulljulgelt naisterahvalt tema teguviisi kohta kommentaari küsida. 

Pritsimisega võib kaasneda karistus

Üleeile Jõgeval liikudes tuli kõnniteedel liiklejail silm peal hoida sellelgi, mis toimub sõiduteel, sest kui sealsetest lompidest hooga läbi sõideti, ulatus üles pritsinud vesi sageli ka kõnniteeni. Aia tänaval oli vähemalt kolm sellist lõiku, kus ühel sõidurajal hiiglaslik lomp. Hea oli näha, et enamik autojuhte põikas lombist mööda või vähendas selleni jõudes kiirust, et jalakäijad märjaks ei saaks. Kahjuks oli ka erandeid, kes kiirust vähendamata lompidest läbi uhasid ja jalakäijad porise veega üle pritsisid.

Pahatahtlik või hooletu juht võib aga sellise teo eest karistada saada.

“Sellest võib politseile teate saata e-posti teel või pöörduda avaldusega lähimasse politseijaoskonda. Pöördumises tuleks ära märkida juhtumi toimumise aeg ja koht, sõiduki täpne registreerimisnumber ja värv ning võimalusel kirjeldada ka sõiduki juhti. Politsei otsustab sellisel juhul, kas on alust algatada väärteomenetlust. Sellise rikkumise puhul on sõidukijuhti võimalik karistada rahatrahviga,” selgitas politsei pressiesindaja Maria Gonjak.

Libeduse tõttu osteti sel nädalal Jõgeva poodidest tavapärasest tihemini jalanõudele paigaldatavaid naelikrihmu.

Neljapäeval oli Kaubahalli teise korruse müügisaalis vaieldamatult kõige populaarsemad kummikuriiulid. Poe klienditeenindajad kinnitasid, et naelrihmade ja kummikute müük on neil päevil veidi kasvanud, kuid suuremat kogust vett pidavaid jalavarje nad selleks perioodiks kauplusse ei tellinud. “Kummik on hooajaringne kaup, mida ostetakse igal ajal,” nentis üks müüjatest. Praegusel ajal pööravad kliendid kummiku ostmisel rohkem tähelepanu sellele, kas jalanõu tald ka libisemiskindel on.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus