Küüslaugufestival tunnistati Ülenurme valla aasta sündmuseks

Jõgevalt alguse saanud küüslaugufestivalile leidsid korraldajad möödunud aastal teatavasti uue toimumispaiga: see koliti Tartumaale Ülenurme valda Eesti Põllumajandusmuuseumi territooriumile. Nüüdseks on selgunud, et Ülenurme valla rahvas hääletas küüslaugufestivali mulluseks aasta sündmuseks.


Kaheksas küüslaugufestival leidis MTÜ Kombe- ja Kultuuriklubi korraldusel aset möödunud aasta 15. augustil ja seda külastas umbes viis ja pool tuhat inimest. Rohkesti oli ka neid, kes festivalilaadal küüslauku ja muud köögivilja, toidukraami ja käsitööd müüa soovisid.

“Küüslaugukoormatega autodel polnud just lihtne muuseumi hoonete vahel manööverdada. Aga järgmisel korral oleme targemad ja oskame kindlasti asju paremini korraldada,” ütles küüslaugufestivali peakorraldaja, MTÜ Kombe- ja Kultuuriklubi juhatuse liige Aimar Pihlak.

Ülenurme vallavalitsuse ja põllumajandusmuuseumi rahvas oli tema sõnul väga koostööaldis ning korraldusmeeskonna Jõgevalt saabunud tuumikule igapidi toeks.

“Väga liigutav oli, kui festivali eelõhtul helistati vallavalitsusest ja küsiti, kas on veel midagi, millega nemad saaksid meile abiks olla,” ütles Aimar Pihlak.

Poole rohkem

Ülenurme valla mullust aasta sündmust said vallakodanikud valida, täites vallalehe jaanuarinumbris avaldatud hääletussedeli. Peale küüslaugufestivali kandideeris aasta sündmuse tiitlile veel kaheksa üritust, näiteks garaažimüük ja kodukohvikute päev Männi elurajoonis, Ülenurme muusikakooli korraldatud muusikapäeva kontserdid, Tartumaa noortepäev, uue ekspositsiooni “Rukkiküün” avamine põllumajandusmuuseumis jne. Valida sai ka aasta tegu ja tegijat. Kes pabersedeliga jännata ei soovinud, sai oma lemmiksündmuse, -teo ja -tegija kasuks hääle anda internetis.

Ülenurme vallasekretäri Reet Saki sõnul kogus küüslaugufestival umbes poole rohkem hääli, kui aasta sündmuse valimisel teise koha saanud ettevõtmine. Nii et tegemist oli kindla, mitte “kobina peale” tulnud esikohaga. Aasta sündmus, tegu ja tegija kuulutati välja vabariigi aastapäevale pühendatud kontserdil, mis toimus 23. veebruaril Reola kultuurimajas. Aasta sündmuse korraldajate nimel käis vastavat tunnistust ja väikest rahalist preemiat vastu võtmas Aimar Pihlak üksinda, sest teistel polnud aega kohale minna.

Tuli ja võitis

“Küüslaugufestival on tugev ja hästi korraldatud sündmus ning meil on väga hea meel, et see meie valda tuli,” ütles Ülenurme vallavanem Aivar Aleksejev. “Ütlesin juba autasustamisel ja ütlen ka nüüd, et küüslaugufestival tuli, nägi, tegi ja võitis. Ning aasta sündmuse tiitli väärtust tõstab see, et valiku tegi kohalik kogukond.”

Aivar Aleksejevi sõnul on põllumajandusmuuseumi territooriumil juba aastaid septembrikuus sügislaata ja tõuloomanäitust peetud. Seepärast oli enne küüslaugufestivali väike kahtlus, kas rahvas teistsugusel ajal uudsele sündmusele kohale tuleb. Aga tuli nii arvukalt, et autode parkimisega tekkis probleeme.

“Peame parkimisasjad tänavu uuesti üle vaatama,” sõnas vallavanem.

Küüslaugufestival koliti Ülenurmele sellepärast, et korraldajate arvates jäid Jõgeva linn ja siinse kultuurikeskuse park selle jaoks mitmes mõttes kitsaks. Kuna kohapealt paremat festivalipaika ei leitud, löödi käed põllumajandusmuuseumiga. Tänavu 20. augustil peetakse Ülenurmel üheksandat küüslaugufestivali, millele tuleb meeleolu looma Kaunimate Aastate Vennaskond.

RIINA MÄGI

 

blog comments powered by Disqus