Kuusemüük kestab jõululaupäevani

Vaatamata sellele, et maa on lumevaba ja ka metsakuuskedele ligipääs suhteliselt hea, kui just teed vihmast läbimatuks pole muutunud, käib Jõgeval kuusemüük üsna hoogsalt. Ostetakse nii poodide juurde püstitatud kuuseaedikutest naturaalseid kui ka ehituspoodidest kunstkuuski.


Pae keskuse esisel kuuseplatsil keskpäeval väga suurt sagimist ei olnud. Müüja oli ennast just rõskuse eest autosse istuma sättinud, kuid väljus sealt peagi, sest huvilised olid silmapiiril. Kaubavalikust jäid silma nii harilikud kui ka torkivad kuused. Olgu siinkohal öeldud, et torkiv kuusk on see kuuseliik, mida rahvas tavaliselt hõbekuuseks peab. Valikus on ka üha populaarsust koguv ja meiegi mail hästi kasvav serbia kuusk.

Müük kahes aedikus

Kuusemüüja, põllumees Kalju Tamm, kes on sellega tegelenud juba viis aastat ja käib äiale abiks, rääkis, et on müünud Jõgeva rahvale kuuski alates 13. detsembrist. Ta leiab, et see on täitsa õige aeg müügiga alustada. „Kõige minevam kaup on ikka harilik kuusk,” sõnab Tamm, kes müüb küll ainult ühes kohas. Osta saab ka kohapealt Pruuli puukoolist Põltsamaa lähedal. „Otse istandustest me ei lase ise võtta.”

Kuuse hind on kõikjal sarnane. Kahemeetrise okaspuu saab jõuluks tuppa 20 euro, natuke kõrgemad aga 30 euroga. Tamm sõnas, et selline hind on püsinud juba viimased kolm aastat ja mingit kõikumist ei ole siin olnud ega pole ka näha. Inimesed on sellega harjunud. Kõige minevam ongi just see kahemeetrine puu.

Ostjate hulgas on nii noori kui ka vanu, mehi ja naisi. „Kõik võtavad,” ütleb Tamm. „Pensionäridele lähevad tavalised väiksemad kuused, 75 cm kuni 1,5 m ja kellel on oma maja, võtavad suuremaid puid. See kahene ongi selline korterimõõt.”

Kuusemüüjad tänaval pakivad puu mugavalt ka võrkpakendisse. Nii on palju lihtsam seda koduni transportida ja ka autos võtab vähem ruumi. Needki kuused, mis juba on pakitud, saab aedikus paluda lahti teha. Müüjad pakivad pärast vajadusel kuuse alati tagasi. Osad puud on pakitud varem seetõttu, et võtaks aedikus vähem ruumi.

Estemi parkla kuused Tormast

Tehnikapoe Estemi parklas oleva aediku kuused tulevad maakonnakeskusse Tormast. Sealne kuusemüüja Ain ütles, et reeglina saabki müüa 8–10 aasta vanuseid kuuski. Nende valikus on ainult harilikud kuused, teisi sorte ja liike ei kasvatata. Kuuski hoitakse võimalike putukate eest. Ka Ain töötab tavaliselt metsamasinate peal. Kunstkuuske suhtus aga metsamees kerge põlastusega. „Mis selle tootmine küll maksma läheb, lisaks selle utiliseerimine. Eks see ole selline kahtepidi asi. Naturaalne on ikka ilusam. Kõik, mis meil järele jääb, läheb hakkesse.”

Kuuseostja Karin ütles, et tema valis konkreetse kuuse just seetõttu, et ta tundus olevat kõige ilusam, mis polnud pakendatud. „Ma olen kuuskedest väga teadlik ja tahtsin saada just harilikku kuuske, see on meie traditsioon. Okaste ajamine pole mitte mingi probleem, see käib jõulude juurde,” sõnas naine, kelle valiku abikaasa autosse toimetas. Kuuse ost sooritati varem just seetõttu, et ametikohustused ei lase seda hiljemaks lükata ja see ongi kõige tavapärasem aeg jõulude ettevalmistusteks.

„Muidu saaks seda siginat ja saginat korraga liiga palju.”

Kunstkuused ehituspoest

Kõige mugavamad kuusetarbijad armastavad ikka kunstkuuske. Coopi Pae tänava ehituskeskuse juhataja Kaivo Kohala rääkis, et huvi kunstkuuskede vastu on aastatega tõusnud ja põhjuseks peab ta kvaliteedi tõusu. „Kliendid huvituvad ennekõike kuusest, kuhu on juba kaunistused peale pandud ja seda ka koos valgustusega,” rääkis Kohala.

„Võtmed kätte printsiip – lükkad kuuse juhtmega stepslisse ja kõik särab. Meie oleme küll müünud pigem vähem, sest ruumi pole olnud palju. Tegime väikese valiku ning sellest on alles jäänud mõned üksikud.”

Küll aga liigub Kohala sõnul üles kuusekaunistuste ja tulede müük. „Vanasti olid kõik tuled hõõgpirnide põhised, nüüd on kõik LED-dioodid ja uue põlvkonna diood ei ole ainult tavaline punane või sinine, vaid vahetab värvi, mis on väga suur eelis,” selgitas Kohala ja lisas, et tehniline areng kajastub ka kindlasti hinnas.

Kuuse enda hind, mida kaupluses vaatasime, oli natuke üle 60 euro, millele tuleb lisaks hankida ka kard ja tuled. Kuused koosnevad kolmest osast. Nii tuleb neid igal aastal uuesti kokku kruttida – alumine, keskmine osa ja tipp. Populaarsemad tuledega kuused on jäävad pikkuselt kuni 1,5 meetri juurde, sest kõrgema puhul kasvab ka hüppeliselt hinnaklass. Kohala sõnul võiks 1,2 m kuuse kätte saada 60 kuni 80 euroga. „Hinnad on aga paraku tõusujoonel,” ütleb kaupluse juhataja. Miks see nii on, ta kommenteerida ei osanud, kui lisaks elatustaseme ja transporditasude tõusule määrab ka kvaliteedi tõus kõrgema hinna.

„Kui mina kümmekond aastat tagasi tööle tulin, olid kunstkuused parajad pesuharjad, nüüd on materjal väga korralik. Kuusk võiks vastu pidada vähemalt 2–5 aastat. Oleneb säilitamistingimustest ja sellest, kes kuusele ligi pääsevad, lapsed, koduloomad jne.”

Mõlemad väljas asuvad kuusemüügi aedikud pakuvad toailu 24. detsembrini, nii nagu muistsed kombed nõuavad. Päris kuuse väljaviskamise aeg jääb aga traditsiooniliselt kuuenda jaanuari paiku, siis kui kalendritesse on kirjutatud kolmekuningapäev.

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus