Klaasikoda mõjutavad masu ja euro

Palamusel neliteist aastat tegutsenud klaasikoda ei tasu nüüd enam otsida selle algsest asupaigast, arhailise õhustikuga Rehe-Möldre aida õuest, ent endiselt püütakse seal aus hoida eestimaise tarbekunsti ja kunstkäsitöö traditsioone.

Kaks aastat tagasi kolis klaasikoda ettevõtja Riho Jaanuskale kuuluvatesse ruumidesse, kus kunagi tegutses Riina pood. Hetkel klaasikojas väga aktiivset tegevust ei toimu, ent MTÜ Palamuse Klaasikoda juhatuse liikme Ene Luik-Mudisti sõnul ongi klaasikoda algusest peale olnud eelkõige tehniline baas, kus inimesed, kellel on häid ideid, neid teostada saavad.

“Kursusi oleme viimasel ajal korraldanud tagasihoidlikult, sest ühest küljest olen ise olnud üsna hõivatud tööga Luua Metsanduskoolis ning teisest küljest on inimesed majandussurutise ja euro tuleku tõttu eneseharimisele vähem kulutama hakanud. Läheb veel pisut aega, enne kui inimeste rahakotid kosuvad ning nad ise eurohindadega harjuvad ja taas leivateenimise kõrvale midagi enamat tahtma hakkavad,” ütles Ene Luik-Mudist.

Portselanimaalimise kursus on kestnud siiski suvi otsa: igal neljapäeval kella 14st on klaasikoja uksed lahti olnud ning huvilised soovi korral Tiina Laanesoolt juhiseid saanud. Tulevikus tahaks Ene Luik-Mudist käivitada aga klaasikojas kunstistuudio, kus ümbruskonna lapsed ja noored saaksid kunstialast üldõpet (värvusõpetus, kompositsioon jne) ning tegeleksid tarbekunstialadega, mida klaasikoja tehniline pagas võimaldab (klaasikunst, keraamika, portselanimaal).

“Kui saaksime kusagilt kasvõi ühegi õpetaja palga jagu toetust, võiks stuudio käivitada ning sinna kaugemalt õpetajaidki kutsuda — nii oleks lastel huvitavam,” ütles Ene.

Kursuste korraldamise kõrval on Palamuse klaasikoda täitnud olulisi tellimusi, näiteks valmistanud vallavalitsusele meeneid, mida kinkida kodu- ja välismaistele koostööpartneritele. Rahule on nende kvaliteediga jäänud nii kinkija kui kingisaajad.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus