Weroli eksjuhid ennast süüdi ei tunnistanud

Tartu Maakohtu Jõgeva kohtumajas kestab istung, kus arutatakse ASi Werol Tehased endiste juhtide Erki Aaviku, Helmo Hainsoo ja Tõnu Jaanimetsa süüasja. Eile teatasid kõik kahtlusalused, et nad ennast süüdi ei tunnista.

Esmaspäeval ja teisipäeval luges Lõuna ringkonnaprokurör Marge Püss ette Erki Aavikule, Helmo Hainsoole ja Tõnu Jaanimetsale inkrimineeritud kuritegusid käsitleva süüdistuskokkuvõtte.

Varusid liiga palju rapsiseemet

Süüdistuskokkuvõtte järgi ületasid Aavik ja Hainsoo juhatusele Werol Tehased nõukogu poolt antud volitusi rapsiseemne kokkuostuks 2004. ja 2005. aastal. Nõukogu nägi vastavalt majandusaasta eelarvele ette rapsiseemne varumist kokku 72 500 tonni ulatuses, kuid süüdistuse põhjal varusid süüdistatavad 2004. aasta juunist kuni 2005. aasta veebruarini eelarvet ja eevõtte igapäevase majandustegevuse vajadust ületades rapsiseemet kokku 49 005 092 tonni. Süüdistuse kohaselt tekitasid Aavik ja Hainsoo oma tegevusega Werol Tehastele 37 580 202 ja põllumajandusministeeriumile 13 870 000 krooni suuruse kahju.

Eile hommikul jätkunud istungil andis prokurör Marge Püss kohtule üle toimikud ja 22 pappkasti paigaldatud asitõendid ning lisaks sellele ka asitõendid, millel on politseiprefektuuri pitsat.

Kohtunik Ülle Raag küsis kahtlusalustelt, kas nad tunnistavad ennast süüdi. “Süüdistus on keeleliselt arusaadav, kuid süüdi ma ennast ei tunnista, ” teatas Erki Aavik.

Süüdi ei tunnistanud ennast ka Helmo Hainsoo, kes märkis, et ta lähtus Weroli juhatuse liikmena töötades äriühingu huvidest. Samuti vastas Weroli ostu-müügi agendina ja hiljem kommertsdirektorina töötanud Tõnu Jaanimets.

Vandeadvokaadid avaldasid seisukohad oma kaitsealuste tegude kohta. “Ma leian, et Erki Aavikule omistatud süüdistused pole põhjendatud ja tegudes, mis formaalselt on toimunud, pole kriminaalkuriteo tunnuseid,” ütles vandeadvokaat Monika Mägi.

Helmo Hainsoo kaitsja, vandeadvokaat Sirje Must märkis, et tegi pärast toimunuga tutvumist kirjaliku taotluse kriminaalasja lõpetamiseks. Must ei pidanud ka õigeks, et ringkonnaprokurör Marge Püss asus Weroli endiste juhtide süüdistust kommenteerima ning tõi näite Pavel Kostromini süüasjast (Riigikohtus õigeks mõistetud endine Mustvee linnapea – toim.).

Tõnu Jaanimetsa kaitsja vandeadvokaat Aadu Luuberg esitas kohtule ka taotluse kutsuda tunnistajatena istungile Weroli majandustegevusega seotud Venemaal elavad ärimehed.

Põllumajandusministeeriumi kui kannatanu esindajana esines kolmapäeval kohtuistungil kunagine Weroli nõukogu liige ja praegune ministeeriumi asekantsleri vanemabi Indrek Grusdam, kes vastas ristküsitluses nii prokurör Marge Püssi kui ka advokaatide küsimustele. 

Grusdam ristküsitluse all

Elavama arutelu põhjustas Indrek Grusdami selgitus Erki Aaviku kavatsusest riigi osalust Werolis vähendada.

Vandeadvokaat Monika Mägi juhtis tähelepanu, et selles pole midagi ebaseaduslikku, sest võõrandatud on ka teisi riigile kuulunud ettevõtteid ning hiljem müüdi ka Weroli aktsiad eraettevõttele-aktsiaseltsile Pere Leib Tootmine.

“Oluline on see, kuidas müüa, ” märkis Grusdam.

Kohtuistung Weroli teemadel jätkub ja pinget peaks Jõgeva kohtumaja saali jätkuma veel mitmeteks päevadeks.

JAAN LUKAS

 

blog comments powered by Disqus