Werol prognoosib rapsiseemne hinnalangust

ASi Werol Tehased juht Peeter Raudsepp (pildil) peab ees ootava hooaja planeerimisperioodi ettevõttele võrdlemisi keeruliseks, sest oodata on rapsiseemne hinnalangust, samuti kukub ka rapsikoogi hind.

“Mis saab tulevikus, pole täpselt võimalik prognoosida. Kui tänasest majandusolukorrast lähtuda, saab ennustada mõningast rapsiseemne hinna langust. Arvatavasti on ka õli ja rapsikoogi hinnatõus pidurdumas. Arvestades liha hinnalangust, ei tohiks ka rapsikoogi hind enam tõusta. Vastasel juhul võivad loomakasvatajatel, eriti seakasvajatel majandamisega raskused tekkida,” lisas ta.

Ühtlasi märkis Werol Tehaste juhataja, et kui müügihinnad lepiti eelmisel aastal kokku pooleks aastaks, siis praegu saab samaks ajavahemikuks leppida kokku koguseid, kuid hinnakokkuleppeid saab sõlmida vaid kuuks või kaheks.

Õli hinnatõus väiksem

Raudsepa sõnul arvavad mõned, et mis Werolil viga seoses toiduõli hinnatõusuga kasumisse minna. “Tegelikult on asjad keerulisemad. Möödunud aasta aprillist kuni tänaseni on rapsiseemne hind tõusnud umbes 1,7 korda, kusjuures õli hinnatõus on olnud väiksem. Kui rapsi hind on tõusnud, on õli hind sellele reageerinud umbes kuuajalise viivitusega.

Rapsiseemne hinnatõusule on kaasa aidanud ka oluliselt kasvav nõudlus selle toote järele, millesse on tuntava panuse andnud  biodiislikütuse tootmine, samuti laovarude vähenemine ja prognoositav rapsi külvipinna kahanemine Euroopa Liidus. Pealegi on nõudlust rapsi järele suurendanud teiste õlikultuuride, näiteks päevalille tagasihoidlikud saagid. Kui eelmise aasta aprillis oli rapsiseemne keskmine hind börsil 257 eurot tonnist, siis tänavu veebruaris tõusis vastav näitaja 515 euroni tonni eest. Peaaegu 11 kuud kestnud kasvutrend pidurdus märtsi teisel- kolmandal nädalal, mil toimus oluline hinnakorrektsioon,” rääkis ta.

Eelistab Eesti turgu

Raudsepp rääkis, et viimasel ajal on tekkinud väga suur huvi ka rapsikoogi vastu. “Suured kogused rapsikooki on läinud Norrasse, kus seda kasutatakse kalasööda valmistamiseks. Riskide hajutamiseks hoidume aga toodangut turustamast ainult sise- või ainult välisturul. Pikkadest vahemaadest tingitud transpordikulude vältimiseks on eelistuseks siiski Eesti turg nii toorme hankimisel kui ka toote realiseerimisel. Seda silmas pidades püüame mitmekülgselt arendada omamaiseid kliendisuhteid,” rõhutas Raudsepp.

Werol Tehased jõudis kasumisse

Kontserni Pere kuuluva ASi Werol Tehased möödunud aastal kasumisse jõudmise olulisemateks põhjusteks on märkimisväärne nõudlus ettevõttes toodetud toiduõli vastu. Skandinaaviamaades iseloomustatakse kõrgekvaliteetseid tooteid koguni väljendiga  “Kvaliteet nagu Werolil”.

Kasumini jõuda aidanud rapsiseemne hinnatõus on aga pidurdumas. Tänavu sõlmib Werol müügikokkuleppeid kuuks või kaheks.

AS Werol Tehased 2006.-2007. majandusaasta auditeerimata kasum 561 miljoni müügikäibe juures oli 400 000 krooni. Positiivse  tulemuse andis peamiselt 2007. aasta teine pool, mil ettevõte teenis  12,6 miljonit krooni kasumit.

ASi Werol Tehased juhataja Peeter Raudsepa sõnul on üheks oluliseks teguriks  heade näitajateni jõudmisel suur nõudlus Weroli toiduõlide järele. “Eriti nõutav on toiduõli liitrilistes pudelites, mille osas on läbimüük tähelepanuväärselt suurenenud. Ühtlasi kulgeb edukalt lahtise õli turustamine Euroopas. Muide, Skandinaaviamaades kasutatakse tipptasemel toote iseloomustamiseks ütlust: kvaliteet nagu Werolil. Selline hinnang teeb mõistagi rõõmu. Tunnustatud kvaliteeditaseme saavutamisele aitavad kaasa väärtusliku tooraine kasutamine ning terviklik tootmisprotsess – pressimine, rafineerimine ja pudeliõli puhul pakendamine ühes kohas. See välistab ohu, et õli määrdunud konteineritesse satub või mõnel teisel põhjusel rikutud saab.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus