Vooremaa toimetusse helistasid eelmisel nädalal murelikud rapsikasvatajad, kellel on Werol Tehastega sõlmitud rapsiseemne ostu- müügilepingud. Põllumehed kardavad, et kui nad rapsiseemne Werolisse viivad, ei saa nad selle eest enam raha kätte. ?500 000 ? 600 000 kroonist ilmajäämine on aga talule väga tõsine hoop, mis võib ka pankrotiga lõppeda,? rääkis üks anonüümsust palunud helistaja. Veel märkis teine helistaja, et Werolile seemne müümata jätmine tähendaks talle kopsakat trahvi.
Weroli nõukogu esimees Raul Rosenberg kinnitas, et ettevõte peab tasuma rapsiseemne eest kümne päeva jooksul. ?Kõik rapsimüüjad saavad oma raha kätte,? lausus Rosenberg.
Weroli pearaamatupidaja Kaja Pärn ütles, et tema kannab tootjatele raha üle lepingus ettenähtust varem ja et praeguse seisuga pole ettevõte võlgu ühelegi Eesti rapsikasvatajale.
Mees müüs esimesed kolm koormat rapsi Werolile 14. septembril. “Kümne päeva lubadus peab paika küll,” kinnitas ta.
Jõgeva lähedal tegutsev osaühing Perevara alustas Werolile rapis müüki 26. septembril. Perevara juhi Alo Tederi sõnul ei saagi neil seetõttu veel olla mingit raha laekunud.
Vooremaale teadaolevalt kasutavad konkurendid Weroliga seotud segadust ja ostavad praegu rapsi kokku, makstes 20 -30 eurot (312 – 470 krooni) tonni eest vähem kui Painkülas.
Valitsus on otsustanud Werol Tehased erastada. Müük kuulutatakse välja oktoobris. Esialgsete tingimuste kohaselt peab uus omanik Weroli senist tegevust jätkama vähemalt kolm aastat. Ka tuleb erastajal investeerida firmasse aktsiakapitali suurendades vähemalt 30 miljonit krooni.
Põllumajandusministeeriumi haldusalasse kuuluv Werol ei ole ligi kümnendipikkuse tegevuse jooksul kordagi kasumit teeninud.
HELVE LAASIK