Vutifarmi asemele tuleb mängumaa

Lastekaitsepäeval 1. juunil avatakse Tabivere vallas Kaiaveres kogu pere mängumaa Vudila, mille nimi on inspireeritud asjaolust, et kunagi asus samal kohal vutifarm.

OÜ Vudila tegevjuht Kajar Lember loodab, et uue turismi- ja puhkeettevõtte  toel saab uue hingamise ka Kaiavere küla. Eelkõige on Vudila suunatud aga siiski lastele. Sellele, muide, viitab ka Vudila nimi, mis on sümbioos sõnadest vutt ja mudilane. Asus ju nõukogude ajal siin Eesti suurim vutikasvatus.

Lemberi hinnangul läheb kogu kompleksi väljaehitamine maksma kuni 20 miljonit krooni, sellest umbes poole moodustab vana vutilauda asemele plaanitud Mängude maja koos söögikohaga, mis kannab nime Vuti restoran ja peab saama osaliselt avatud juba esimeseks juuniks. Juba praeguseks on Vudilasse investeeritud mitu miljonit krooni. “Vajalikku finantstuge oleme saanud läbi Leader meetme ning PRIA maapiirkonna majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse.” ütles ta. Suurim investeering, mis lähiaastatel plaanis, on ujumisbasseinidega veepargi rajamine ning selle väljaarendamiseks loodetakse samuti eurotoetustele. 

Mitu meelelahutuspaika lähestikku

Vahva mängumaa idee taga on kaks pereisa, kes tahtsid lastele midagi tõeliselt lahedat teha ja nii otsustasidki Kajar Lember koos ehitusettevõtja Jaago Roosmanniga mängumaa justnimelt Kaiaverre rajada. “Viimased kümme aastat oli minu kodu  Tabivere vallas ja seetõttu ka sellise investeeringu tegemine siiakanti suhteliselt loogiline.  Mõjutas ka kogu Eestis ja kaugemalgi populaarse Elistvere loomapargi lähedus, sest turistidel on mugav, kui looduskaunis kohas on lähestikku  mitu meelelahutuspaika. Samuti mängis  kohavalikul olulist rolli asjaolu, et kunagise vutifarmi kompleks oli tõsiselt lagunenud ja räämas. Viimane aeg oli sellega midagi ette võtta,” rääkis Kajar Lember.

Tema sõnul on kokku seitsmel hektaril paiknev Vudila tulevikus suurim kogu pere mängumaa Eestis.

Erinevaid mängumaid ja analoogseid keskusi on mängumaa rajajad vaatamas käinud mitmel pool maailmas ning seal nähtu ja meeste endi fantaasia tulemust saabki alates juunist Vudilas uudistada. “Lõuna-Eestis on Vudila kindlasti ainus omataoline. Eestis saab meid võrrelda vast Vembu-Tembumaaga Harjumaal, mis tegutseb juba üle kümne aasta,“ ütles Lember. “Anname endale aru, et meil algab alles esimene hooaeg ning et me avame alles oma mängumaa esimese etapi.“  

Kogu pere mängumaa

Lisaks mängumaa rohketele lõbustustele teeb selle atraktiivseks kindlasti asukoht imekauni Kaiavere järve kaldal, kuhu Vudila restorani terrassilt võrratu vaade avaneb.

“Vudila pakub tegevust väga mitmel rindel, siia on plaanitud muuhulgas moto- ja ATV-rada, paintball ja vaateplatvorm, ent ka forellitiik, kust noor kalastaja saab endale ise kala püüda ja ning selle siis abilistele suitsutamiseks anda. Ka ei puudu Vudilast mängude- ja motomaja, peotall, batuut-takistusrada, ronimistorn, sky-jump ning veejalgpalli mängimise võimalus. Lisaks on kõrval asuval platsil võimalik mängida paintballi ja panna oma oskused proovile kolmel erineva raskusastmega motorajal.

Päikese käes saab kümmelda nii päevitusalal kui mitmel järveäärsel piknikuplatsil, mudilastele on ette nähtud oma mänguala ning väikelaste basseinid. Kohapeal on olemas elektriautod, saab laenata paate ja vesijalgrattaid, einestada Vuti restoranis. 

Juba praegu on alanud tihe koostöö nii Elistvere Loomapargi kui ka Palamuse Kihelkonnakoolimuuseumiga.

“Tänavu lastekaitsepäeval avame Vudila esimese etapi ja  2011. aastal plaanime avada vigurpuudepargi ja loodusraja ning tasapisi arendame ka muid uusi atraktsioone. Kogu mängumaa peaks valmima 2012. aastaks, kuid kindlasti tekib ka edaspidi uusi ideid selle edasiarendamiseks,” rääkis Lember. Vudilas maksab  täiskasvanu pilet 100, lapse pilet 150 krooni.

“Sageli küsitakse, miks lapse pilet kallim on. Me tahame, et lapsega tuleksid kaasa mõlemad vanemad. Kui täiskasvanu pilet on liiga kallis, siis tuleb kaasa vaid üks lapsevanem, et raha kokku hoida. Vudila on aga kogu pere mängumaa,” selgitas Kajar Lember.

“Ootasime ammu, et Elistvere loomapargi lähedusse tekiks teisigi huvitavaid ja atraktiivseid turismiobjekte. Vudila  on väga teretulnud, see tõstab kahtlemata Tabivere valla populaarsust turismi- ja puhkepiirkonnana. Vudila toob valda ka uusi töökohti. Ja mine tea, ehk juhtub sedagi, et mõnele Vudilat ja Elistvere loomaparki külastavale noorele perele hakkab Tabivere vald sedavõrd meeldima, et ta otsustab siia endale kodu rajada,” ütles vallavolikogu esimees Kalev Kurs.

Laste mängumaa rajamisel olid eeskujuks Vembu-Tembumaa Harjumaal ja mitmed samalaadsed keskused väljaspool Eestit. Ka Vudila mängumaa lastele tegutseb põhiliselt ikkagi ainult suvel, kuid laste sünnipäevade pidamiseks mõeldud ruumid võiksid olla avatud aastaringselt. “Loodetavasti saab mängumaa olla avatud vähemalt neli kuud aastas, sest lähedal on Elistvere loomapark, kuhu hakkavad kooliekskursioonid käima juba maikuus,” rääkis Lember.

Tema sõnul on Vudila eelkõige Lõuna-Eesti peredele mõeldud koht, kuhu oodatakse aga külastajaid ka väljastpoolt Eestit.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus