Vudilasse kerkis vaatetorn

Tänavu suve hakul avati Kaiaveres kunagise vutifarmi territooriumil Vudila-nimeline kogupere mängumaa. Nüüdseks on mängumaa külje alla kerkinud 22 meetri kõrgune palkidest vaatetorn, kust avaneb suurepärane vaade nii mängumaale kui ka ümbruskonnale.

OÜ Vudila Mängumaa tegevjuhi Kajar Lemberi sõnul võeti vaatetorni ehitamine ette sellepärast, et Kaiavere järve äärne kõrge koht oli Vooremaa maastiku imetlemiseks sobiv. Kui praegu kipub järveäärne võsa vaadet Kaiavere järvele segama, siis tulevikus tahetakse kallast järk-järgult puhastada ja vaadet paremini avada.

Vaatetorn on 22 meetrit kõrge, vaateplatvorm asub paar meetrit madalamal ehk umbes 20 meetri kõrgusel maapinnast.

“Veelgi kõrgema ehitise tegemine oleks olnud juba oluliselt keerulisem,” ütles Kajar Lember.

Tema sõnul on tegemist avalikuks kasutamiseks mõeldud torniga, kuhu pääsevad inimesed ka ilma Vudila mängumaale sisenemata. Tulevikus on mängumaa rajajatel plaanis ehitada Vudilasse lausa tornide linnak: torne omavahel ühendavad laudteed võiksid õhus asetseva seikluspargi mõõdu välja anda.

Torni rajamine võttis aega peaaegu pool aastat. Põhiehitajaks oli Harjumaa firma Sobek Ehitus OÜ. Koos elektri sissetoomise ja juurdepääsuteega läks torn maksma üle miljoni krooni. Osa sellest summast tuli PRIA kaudu maaelu arengukava meetmest 3.2, millest toetatakse külade uuendamisele ja arendamisele suunatud investeeringuid.

Ehitamise ajal sekkusid torni valmimisprotsessi paraku kohalikud kajakad: enne kui torn katuse peale sai, jõudsid sajad linnud seal avarat vaadet nautimas käia ja torni üsna valgekirjuks “disainida“. Kajar Lember avaldas lootust, et torni rajajate ja loodusjõudude ühiste pingutuste tulemusena on torn ametliku avamise ajaks (ehkki torn on päris valmis ja omab kasutusluba, korraldatakse avamispidu võib-olla alles kevadel) jälle ühtlase roheka tooni omandanud.

Täitis olulise niši

Küsimusele, kuidas Vudilal esimene töösuvi läks, vastas Kajar Lember, et väga hästi. Ühest küljest tänu uskumatult soojale ilmale, mis inimesed välja meelitas, teisalt tänu sellele, et Vudilal õnnestus täita oluline turunišš: sedasorti kogu perele aktiivse puhkamise võimalust pakkuv kompleks Lõuna-Eestis senini ju puudus.

“Vudilat külastas tänavu suvel üle 20 000 inimese ning see on meie andmetel maapiirkonnas asuva turismiobjekti esimese hooaja kindel rekord Eestis,” ütles Kajar Lember. “Usun, et Vudila näol on Tabivere vald ja Jõgevamaa saanud taas ühe objekti, mis toob sellesse valda ja maakonda väga palju inimesi üle Eesti ja ka teistest riikidest.”

Vudilas on tänu heale koostööle Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi ja Elistvere loomapargiga juba praeguseks käinud inimesi kümmekonnast välisriigist. Külastajate arv kujunes suureks ka tänu paljudele kampaaniatele. Näiteks pakuti mitmele Eesti lastekodule mängumaa tasuta kasutamise võimalust.

Sel hooajal oli Vudila viimast päeva avatud 25. septembril. Uuesti tehakse väravad lahti 3. detsembril: siis alustab seal tegevust jõulumaa. Nädala sees oodatakse sinna õpilaste ja lasteaialaste gruppe, nädalavahetustel kõiki huvilisi. Jõulumaa programm tuleb Kajar Lemberi sõnul umbes kahetunnine ning selle jooksul saab üht-teist meisterdada, võistelda omavahel rahvuslikel aladel, katsuda päris jõulusokku jms. Lisaks saab Vudila peotallis jõulurooga maitsta, sõita reega ning loomulikult kohtuda jõuluvanaga.

Atraktsioone juurde

Lisaks jõulumaale valmistavad Vudila omanikud ette ka uut suvehooaega. Kui tänavu oli mängumaa territooriumist kasutusel viis hektarit, siis järgmisel suvel on külastajatele avatud ala juba paari hektari võrra suurem ning kindlasti lisandub mängumaale ka uusi atraktsioone.

“Järgmiste aastate suuremad plaanid on seotud veeatraktsioonide laiendamisega ja seda nii kaldal kui ka järvel,” ütles Kajar Lember. “Tõenäoliselt hakkame järgmisel aastal ka teist söögikohta rajama, sest tagasiside Vudila bistroo köögist pakutava kohta on olnud väga hea ning see annab julgust toitlustamise osa veelgi suurendada.”

Lisaks mängumaa avamisel kingiks saadud vutiperele tuuakse Vudilasse tuleval suvel arvatavasti veel mõned loomad, kellele lapsed saavad näiteks lihtsalt pai teha. Ka ratsutamisvõimalust tahetakse pakkuda.

Vudila edasiarendamisel pole omanikel kahjuks enam toeks võtta teatrikunstnik Mihkel Ehalat, kes teatavasti hukkus 8. augusti tormisel hilisõhtul Tartumaal Tõrvandi-Roiu-Uniküla maanteel, kus temast suisa mitu autot üle sõitis.

“Loomulikult tunneme Mihklist kui oma heast sõbrast ja oma põlvkonna ühest andekamast teatrikunstnikust suurt puudust,” ütles Kajar Lember. “Mihkli panus Vudila omanäolisuse kujundamisse on hindamatu ning tema poolt kahe aasta jooksul tehtu on vaatamist väärt. Loodame, et tema maalinguid püsivad Vudilas veel pikka aega ning nii saame anda oma panuse tema mälestuse hoidmisel.”

Järgmisel aastal on omanikel plaan avada Vudila juba mais koolidele mõeldud kampaaniaga. Täpne avamisaeg sõltub ilmast ja selle mõjust ehitustöödele, mis kevadel lume sulades kibekiirelt käima lähevad.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus