Võtikvere raamatuküla kutsub sünnipäevale

Ülehomme kutsub Torma vallas  tegutsev Võtikvere raamatuküla kõiki raamatuhuvilisi oma 10. sünnipäeva peole, kus jätkub tegevust nii täiskasvanutele kui ka lastele ning kus saab taas soodsalt täiendada oma raamatuvarusid.

Raamatuküla uueks patrooniks saab seekord luuletaja Doris Kareva, kes vahetab sel postil välja luuletaja ja lastekirjaniku Leelo Tungla. Lisaks Karevale on raamatuküla sünnipäevapeol lubanud osaleda kirjanik, ajakirjanik ja veiniasjatundja Kalev Kesküla, teleajakirjanik ja kirjanik Kadri Hinrikus, luuletajad Kätlin Kaldmaa, Jürgen Rooste, Karl Martin Sinijärv ja Mihkel Kaevats, kirjanikud Eeva Park ja Tiina Laanem, eesti keeles kirjutav soomlasest lastekirjanik Mika Keränen ning matemaatik ja mälu-uurija, Eesti juudi muuseumi looja Mark Rõbak, kes on kirjutanud raamatu huvitava saatusega Guido Pandist – eesti juudist, kes jäi Saksa okupatsiooni ajal ellu tänu oma eestlastest sõpradele. Oodata on ka üllatuskülalisi.

Päeva juhib ja külalisi usutleb Võtikverest pärit ajakirjanik, kirjanik ja filmilooja Imbi Paju, kes oli kümme aastat tagasi ka raamatuküla loomise algataja. Kirjandusjuttudele pakuvad vaheldust Tallinna vanalinna restoranis Olde Hansa tegutsevad noored vanamuusikud. Regilaulu abil aitab pidulistel ühtset vaimsust leida Mikk Sarv. Torma Põhikooli draamaring OFF astub üles lavastusega “Pokud otsivad kodu” ja sünnipäevapidu lõpeb Väike-Maarja harrastusteatri etendusega “Ärapõlatud peigmehed”. 

Pigem puhkus

Selle aja, mil täiskasvanud Võtikvere kunagise metskonna- ja praeguse külamaja õuel tarku kirjandusjutte räägivad, saavad lapsed veeta külamaja laste lugemispesas, kuhu Soome Instituudi esindajad kujundavad raamatupeo ajaks muinasjutu- ja joonistamistoa. Selles toas loevad Heleen Vennika ja Kristel Dambe soome lastekirjanike poolt kirjutatud lugusid ning innustavad lapsi nende põhjal pilte joonistama. Soome kunstiõpetajad ja harrastajad eesotsas Iiris Salorantaga haaravad nii väikesed kui ka suured peolised kaasa perfonmace’iga “Pilt on keel. Tagasi lapseliku rõõmu juurde”.

Nagu ikka, on Võtikverre raamatuküla peo ajaks oodata erinevate Eesti kirjastuste esindusi oma raamatulettidega. Võtikveres pakuvad TEA, Eesti Entsüklopeediakirjastus, Varrak, Maalehe ja Eesti Päevalehe kirjastus ning teised kirjastajad oma trükiseid mõnevõrra odavamalt, kui neid kauplustes müüakse.

“Kirjastuste esindajad võtavad meie kutse alati lahkesti vastu: paljud neist on öelnud, et raamatuküla peol raamatute müümine polegi töö, vaid pigem puhkus,” ütles Võtikvere raamatuküla eestvedaja Imbi Paju.”Võtikvere küla inimestele aga meeldib jälle väga külalisi vastu võtta, eriti kirjandusest ja raamatutest lugu pidavaid inimesi. Ettevalmistusi raamatuküla peoks tehakse alati suure õhinaga ning peo eel ja ajal vallandunud sünergia toidab küla vaimu veel tükk aega pärast pidugi.” 

Tuleb südamest

Kümne aasta tagune külaseltsi loomine ja raamatuküla käivitamine tõid Imbi Paju sõnul Võtikvere külla n-ö uue hingamise. Ühise eesmärgi nimel tegutsemine on külarahvast liitnud ja Võtikverest kõrgkoolidesse õppima läinud noored on saanud kodukülast kaasa unikaalse kultuurikogemuse.

“Me pole professionaalsed kultuuritöötajad ega saa raamatuküla peo korraldamise eest palka, kuid see, mida me teeme, tuleb meil südamest,” ütles Imbi Paju. “Mulle endale on raamatuküla peo korraldamine kujunenud hingetõmbepausiks, mil ma muudest tegemistest — mul on peatselt valmimas film Eesti ja Soome naiste sõjaeelsest koostööst ning mu raamat “Tõrjutud mälestused” on mitmes keeles ilmumas — puhkan ja oma küla rahvaga koos tegutsemisest rõõmu tunnen. Raamatuküla peo avastavad enda jaoks aga üha uued huviliste grupid. Näiteks kavatseb Tallinnas tegutsev ning rohelist ja säästlikku maailmavaadet levitav Uue Maailma Selts laupäeval ette võtta jalgrattamatka Võtikverre.”

Sissepääs raamatuküla peole on kõigile tasuta. Pidu algab keskpäeval ning kestab umbes kella viieni õhtul. Pärast paaritunnist pausi järgneb külaseltsi ja raamatuküla kümnendale sünnipäevale pühendatud grilli- ja tantsupidu pargis. See on küll mõeldud eelkõige külarahvale, ent ka külalised on sinna oodatud.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus