Vooremaa poolmaraton toimub taas

Tuleval pühapäeval võib näha spordihuvilisi Kuremaalt Jõgeva aleviku poole kõndimas ja jooksmas. Toimub järjekorras teine Vooremaa poolmaraton.

Spordisündmus algab kell 12 Kuremaal lossi ees ning teekond viib läbi Laiuse Jõgeva suunas. Jooksjad läbivad 21,1 kilomeetrit ja kõndijate teekonna pikkuseks on umbes 15‒16 kilomeetrit. Mittetulundusühingu KS Vanaveski juhatuse liikme Reine Koppeli sõnul on teine poolmaraton üpriski sarnane eelmisega. „Rada on sama, meeskond on sama ja kõik toimib loodetavasti samamoodi nagu varem,“ ütles ta.

„Kui nüüd Eesti jooksukalendrit vaadata, siis maratone on hästi palju, näiteks ka 10 km jookse on palju, aga poolmaraton tundus oma distantsi pikkusega meile sobivat. Maratone ei jaksa nii paljud joosta kui näiteks poolmaratone,“ rääkis Reine.

Idee viie silla jooksult

Poolmaratoni idee sai alguse mihklipäeva viie silla jooksust. „Kui meil toimus kümnes mihklipäeva viie silla jooks, rääkisid osalenud, et tahaksid pikemat maad ka joosta kui 3,2 kilomeetrit, nagu see mihklipäeva pikem jooks on. Kuna meil siin organiseerijate seas on selliseid pikamaajooksjaid, siis mõtlesimegi, et teeme poolmaratoni,“ selgitas Koppel.

Joostakse Kuremaa alevikus ja järve ääres, läbi Vilina küla Laiusele ning üle Laiuse mäe Mustvee maanteelt Jõgeva suunas. Tiirutatakse Jõgeva linnas ning jõutakse finišisse Jõgeva aleviku võistluskeskuses, mis on Eesti Taimekasvatuse Instituudi peahoone kõrval. „Valisime selle marsruudi sellepärast, et kõik, kes jooksma tulevad, näeksid neid ilusaid Vooremaa vaateid. Kuremaa järv on juba iseenesest ilus, samuti ka Kuremaa alevik ja park ning vaated nii tuuliku juurest kui ka Laiuse mäelt Jõgeva poole,“ ütles Koppel ja lisas, et eelmisel aastal kiitsid jooksjad ja kõndijad kaunist loodust.

„Meil on ettevõtmine mõeldud kultuurijooksuna. Rajal on ära märgitud kümme siltidega varustatud kultuuri- või loodusobjekti. Näiteks on ära märgitud Kuremaa järv, Betti Alveri muuseum, Pedja jõgi ning nende kohta on kirjas mingi fakt, näiteks Laiuse mägi kui Vooremaa kõige kõrgem punkt. Kõik sellised meie kandi tähtsad kohad, mis raja äärde jäävad, on ilusti siltidega tähistatud. „Eelmisel korral saime positiivset tagasisidet, öeldi, et näe, olen siitkandist pärit, aga ei teagi kõiki neid fakte või kohti,“ ütles Koppel.

Heategevuslik eesmärk

Tänavu on poolmaratoni eesmärk aidata soetada Laiuse koolile uiske. „Sellel aastal tegime Vooremaa poolmaratoni särgid. Igalt müüdud särgilt paneme vähemalt 3,33 eurot heategevuseks,“ rääkis Reine. „Tahtsime teha nii, et heategevus oleks seotud kuidagi selle piirkonnaga. Kuna jooksjad tulevad Laiuselt läbi, siis oleks just see koht, kus me aitaksime seekord midagi teha, kasvõi natukene.“

Särgid on ainulaadsed ning neid tehakse täpselt nii palju, kui palju on tellijaid. Särke saab soetada ja oma abikäe Laiuse koolile uiskude soetamiseks anda võistluspäeval kohapeal.

„Meil on hästi suur vabatahtlike kogukond, kes meil aitab siin seda teha. Tegijaid on praegu kokku ligikaudu viiskümmend,” ütles Reine. Tema kinnitusel on hästi, et paljud kohalikud inimesed nii Palamuselt, Kuremaalt kui ka Jõgevalt appi tulevad. „Üks naine tuleb isegi Tallinnast appi, sest tema mees jookseb ja ta tahab ise lastega kuidagi kaasa aidata, et üritus hästi korda läheks. Selle üle on mul väga hea meel.“

Et liiklust maratoni jaoks eraldi kinni ei panda ning jooks toimub ka teedel, kus on tihedam liiklus, siis on kõrvaklappide ja teiste väliseid helisid summutavate vahendite kasutamine jooksu ajal rangelt mittesoovitatav. „Muidu ei kuule, mis ümberringi toimub,” nentis Koppel.

DEIVI SUISTE

blog comments powered by Disqus