Vooremaa kevad on kulutuledes ja suitsuvinene

Tänavune kevad on mitme eelmisega võrreldes veidi hilisem ja külmem, kuid see-eest tule- ja suitsurohkem. Jonnaka järjekindlusega käib Vooremaa põletamine. Kuigi seaduse järgi on kulupõletamine keelatud juba 21. aprillist saati, käib see usinasti edasi. Ei kutsu inimesi mõistusele kõrged trahvid (eraisikule kuni 18 000 krooni, ametiisikule võib määrata aga ligemale kolm korda suurema trahvi), meedia manitsused ega kurvad näited, kui kulutuli ronib hoonete räästasse ja mitmed majad põlevad maha. Näib, et mõni inimeseloom kohe ei saa muidu, kui peab kuivanud rohtu nähes tikust tuld tõmbama.

?Aastad pole vennad, kuid see kevad on meie teenistusele jälle raske. Nii palju maastikutulekahjude kustutamisi pole meil juba paar aastat olnud. Õnneks on eriti laiaulatuslikud õnnetused, kus külas hävinevad korraga mitmed majapidamised, meie maakonnast mööda läinud. Mõned kõrvalhooned on küll hävinud, kuid külad on päästetud. Jõgevamaal olid eriti põlengurohked päevad 30. aprill 1. ja ka 13. mai. Kui sahmaks vihma tuleb ja rohi jõuab kulust üle kasvada, raugeb ka maastikupõlengute laine,? lootis Jõgevamaa päästeosakonna juhtivspetsialist Tõnu Vare. Aprilli lõpupäeval, kui Vägeva raudteejaama lähedal põlesid kulu ja liiprid, oli Põltsamaa vallas Vitsjärve külas vana laut täisleekides. Kulupõleng ähvardas süüdata kahte lähedalasuvat talu. Põltsamaa pritsimeeste ja paarikümne kohaliku elaniku abiga päästeti talud tuleküüsist. Volbripäeval jõudis kulutuli ka metsa: Ruskaveres ja Aidus põles veidi männinoorendikku ja metsa. Metsa- ja võsaalust on kustutatud veel Kursi ja Vahi külas, Põltsamaal ja mujalgi.

Praegu valitsebki eriti suur tuleoht krõbekuivades metsades. Kuid teisipäeval tegid Kantkülas metsamehed lõket ja põletasid oksi. Väga ohtlik tegevus, kuigi lõkketuli oli valve all. Turbasse läinud tuld on tulnud kustuda Pikknurmes ja Kärdes, Palamuse komando kolm meest olid kaks päeva kustutustöödel Sangla turbarabas.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus