Vooremaa vokaalansamblite festivalidega alustati Kuremaal 1997. aastal. Seega möödub järgmisel aastal kakskümmend aastat selle traditsiooni algusest.
Vooremaa viisid
Ansamblitepäeva korraldaja oli taas Kuremaa kultuuriselts Jensel eesotsas Vello Pütsepaga, kes on olnud ka kõikide seniste ansamblite kokkusaamiste eestseisja. Olgu need siis peetud vokaalansamblite festivali või nagu viimastel aastatel peamiselt vokaalansamblite päeva nime all, on peamine eesmärk ikka olnud üksteisega laulurõõmu jagamine.
Aastad ja võimalused pole olnud ühesugused ja seepärast ei ole ka ansamblitepäeva organiseerimine alati just kerge olnud, aga päris katki pole traditsiooni siiski jäetud. Vastavalt oludele ja vahelduse mõttes on neid päevi üritatud pidada vaid erineval moel. Viimasel ajal on näiteks üle-eestilised ansamblite kokkusaamised vaheldunud oma maakonna ansamblite päevaga. “Esimesel korral olid ka eelvoorud. Kohustuslike paladena olid kõigil Vooremaa laulud. Edaspidi hakkasime korraldama üle aasta juba laululoomingu võistlusi. Kolmanda korra järel leidsime, et aitab küll, sest laule oli kogunenud juba piisavalt, nii et saime kokku lauliku ?Vooremaa viisid?,? meenutab Vello Pütsep.
Rekordarv ansambleid tuli Vooremaa ansamblite festivalile kokku 1995. aastal, mil osales 39 ansamblit üle Eesti, neist viis olid pärit Jõgevamaalt. ?1993. aastal oli üleüldine bensiinikriis ja kaugemalt tulijatel liikumisega raskusi. Seekord olid ainult oma maakonna ansamblid. 2001. aastal ei õnnestunud kultuurkapitalilt toetust saada ja siis jäi jälle ülevabariigiline ansamblitepäev ära,? mäletab Vello Pütsep. Edaspidi ongi kujunenud nii, et kord peetakse Kuremaal üle-eestilist, siis jälle maakonnasisest ansamblitepäeva. Ega ansamblilauljatel praegu polegi eriti kokkusaamise võimalusi, ka ansamblijuhtidele ei ole enam koolitusi ega kursusi, mida varem regulaarselt korraldati. ?Repertuaariga on raskusi ja lauluseadjaid on vähe,? muretseb Vello Pütsep, kes kõigele vaatamata peab ennast jätkuvalt ansamblite fänniks.
Ühtlaselt tugev tase
Tänavusel ansamblitepäeval osalejate seas oli nii pika staa?iga ansambleid kui ka hiljuti looduid. Viimaste hulgas ka vähem kui kaks kuud tagasi loodud Torma segaansambel Merle Nisu juhatusel, kellel oli Kuremaal esimene avalik esinemine. Kaasaegset helikeelt tõid valdavalt traditsioonilise ansamblilaulu sekka uute ansamblitena Lustivere neidude ansambel Sirje Pääslase juhendamisel ning Voore naisansambel Sulnis Sekstett Heveli Ivaski käe all. Omapärasena mõjus d?ässiliku stiiliga Tähtvere naisansambel, kelle laulu ilmestas ka ansambli juhi Valdek Volteini trompetimäng.
Kuremaa naisansambel on Vello Pütsepa juhatusel laulnud alates 1969. aastast ning on mõistagi osalenud kõikidel senistel ansamblipäevadel. Enamikust ansamblitest oli nii lauljate ea kui ka tegevusaastate poolest vanem Ilmatsalu naisansambel Heldur Jõgioja juhatusel, kuigi esinedes see küll välja ei paistnud. Jõgevamaa ansamblitest on ka mitmetel varasematel ansamblipäevadel osalenud üheksa aasta eest loodud Tabivere naisansambel, keda juhendab Liia Koorts.
Korraldajate ja ?ürii (koosseisus Olga Tättar, Kaido Laasi ning mentorina Kadri Leppoja Tartust) arvates oli seekord osalejate tase ühtlaselt tugev. Vigala meeskvintett, kes lõppkokkuvõttes laureaadiks tunnistati, eristus siiski teistest ning pani ennast eriliselt kuulama. Lauldakse alates 1997. aastast ning juhendaja on Olavi Meeles. Esinetud on seni peaaegu kõikjal üle Eesti ning lisaks ka Soomes, Norras, Rootsis ja Saksamaal. Laulumeestelt on ilmunud ka heliplaat “Meeste laul”.
Eriliselt tänavad korraldajad päeva juhti Vahur Kukke, kes oskas mõnusaks muuta isegi korraldajatest mitteolenenud mõningase viivituse. Ansamblipäeva läbiviimist toetasid Jõgeva vallavalitsus, Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp ning Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus.
VAIKE KÄOSAAR