Voorel suletakse postkontor

Saare valla ainus postkontor, Voore postkontor sulgeb 31. oktoobril oma uksed. Postiteenusteta selle valla rahvas siiski ei jää, sest 3. novembril avatakse postipunkt valla keskuses Kääpal tegutsevas “A ja O” kaupluses. Nii et ühtedest kolib postiasutus kaugemale, teistele tuleb jälle lähemale.

“Minu jaoks on see küll halb uudis,” ütles Voorel elav põllumajandusettevõtja Vello Kana postkontori sulgemise kohta. “Mul on ajalehed senini postkontorisse käinud. Ning kirjade saatmiseks olen saanud postmargid ja ümbrikud kenasti kohapealt kätte.”

“See on loll värk,” oli postkontori sulgemise üle pahane ka Raul Sõstar. “Postkontoris tegutseb praegu ka postipank. Käin seal sularaha välja võtmas ja pangaülekandeid tegemas. Meie kandis on palju vanu inimesi, kelle jaoks on Jõgeval või kusagil mujal sularaha järel käimine keeruline. Selline edasi-tagasi sõitmine on kulukas ka.”

Oli ka neid, kelles postkontori sulgemise uudis erilisi emotsioone ei tekitanud. Näiteks Voore kaupluse juhataja Veronika Halgma ütles, et tema käib postkontoris vahel harva paki järel, maksud maksab aga ära internetipangas.

Eesti Posti/Omniva kommunikatsioonispetsialisti Erki Varma sõnul otsustas postifirma oma teenused postkontorist kauplusse kolida nende parema kättesaadavuse huvides.

“Voore postkontor on avatud vaid tööpäeviti kella poole üheksast kaheteistkümneni, Kääpa kaupluses avatavas postipunktis saab inimene postiteenuseid tarbida aga seitsmel päeval nädalas ja märksa mugavamatel kellaaegadel: esmaspäevast laupäevani kella 8-18 ja pühapäeviti kella 10-18. Oluline on ka see, et inimesed saavad oma postitalitused ära teha poeskäigu kõrvalt,” ütles Erki Varma ja lisas, et ka mujal maailmas, näiteks Saksamaal, Taanis ja Soomes liiguvad postiteenused nende parema kättesaadavuse huvides kohtadesse, kus inimesed oma igapäevatoimetusi teevad.

Kirjakandja saab koju tellida

Varma sõnul pidas Eesti Post postipunkti avamise asjus läbirääkimisi nii Voore kui ka Kääpa kauplusega. Mõlemad on “A ja O” tüüpi poed ja kuuluvad Jõgeva majandusühistule. Leping otsustati sõlmida siiski vallakeskuses Kääpal tegutseva kauplusega. Seal hakkab postiteenuseid osutama kaupluse müüja. Eesti Post omalt poolt tagab mööbli ja muud vahendid, väljaõppe ja tasu teenuse osutamise eest. Postipanga teenust, mida Voore postkontoris praegu pakutakse, Kääpa postipunkt vähemasti esialgu osutama ei hakka. Küll aga võtab postipunkt seitsmel päeval nädalas vastu makseid ning võtab vastu ja annab välja mitmesuguseid postisaadetisi. Samuti saab seal ajalehti-ajakirju tellida.

Erki Varma kinnitas, et postiteenuste tarbimiseks ei peagi alati postkontorisse või postipunkti kohale minema, vaid kirjakandja toob need soovi korral koju kätte. Kirjakandja võtab elu- või asukohas vastu kuni 2 kg kaaluvaid kirisaadetisi, kuni 20 kg kaaluvaid postipakke, makseid, ja perioodika tellimusi, toob kohale kuni 20 kg kaaluvad postipakid, pensioniraha ja postimaksevahendid ning tema kaudu saab ka rahakaarti saata.

Kirjakandja saab koju tellida, helistades telefonil 661 6616, saates e-kirja aadressil info@omniva.ee, registreerides oma soovi Omniva e-teeninduses (www.omniva.ee</a>) või pannes kirjakasti vastava kutsekaardi. Kui inimene elab lähimast postkontorist või postipunktist kaugemal kui 5 kilomeetrit (aga Voorelt Kääpale on 7 km), on kirjakandja kojutellimine tema jaoks tasuta.

Sularaha saab poest

Kui Eesti Posti kommunikatsioonispetsialist rõhus eelkõige sellele, et poes postiteenuste tarbimine on inimestele mugavam, siis Saare vallavanem Hannes Soosaar ütles, et temaga asju arutanud Eesti Posti töötaja viitas ka sellele, et väikeses kohas postkontori pidamine ei tasu end majanduslikult ära.

“Kahju on mul sellest muidugi, et postkontor kinni pannakse, aga selle vastu midagi teha ma ka ei saa,” ütles Soosaar. “Voore ja Kääpa vahet ei liigu kuigivõrd ühistransport ja ka autodega seda vahet suurt ei sõideta. Ent loodan, et meie inimesed saavad ikka kuidagi hakkama.”

Kui postiteenuste saamiseks võib, nagu eelpool öeldud, kirjakandja koju kutsuda, siis sularaha saavad Voore inimesed soovi korral kätte kohalikust poest.

“Sularaha väljastavad kõik meie kassasüsteemiga ühendatud poed, mööblipood välja arvatud,” ütles Jõgeva majandusühistu juhatuse esimees Toomas Vahur. “Sularaha saamiseks peab inimesel olema Säästukaart Pluss.”

Pärast seda, kui Voore postkontor suletakse ja Kääpa postipunkt avatakse, on Eesti Postil Jõgevamaal 12 postkontorit, 3 postipunkti ja 2 pakiautomaati.

“Universaalset postiteenust osutavate postiasutuste arv on Eesti Postile seadusega ette kirjutatud ja sõltub elanike arvust omavalitsuses,” ütles Erki Varma. “Selliste postiasutuste arv ei ole viimase viie aasta jooksul Jõgevamaal muutunud, küll on aga juurde tulnud pakiautomaadid. Eesti Post otsib jätkuvalt koostööpartnereid, kes oleksid huvitatud postiteenuste osutamisest. Läbirääkimised käivad mitmes Eesti paigas, kuid Jõgevamaal järgmisi kokkuleppeid veel sõlmitud ei ole.”

Vello Kana, Voorel elav põllumajandusettevõtja:

Minu jaoks on see, et Voore postkontor suletakse, halb uudis. Mul on ajalehed senini postkontorisse käinud. Ning kirjade saatmiseks olen saanud postmargid ja ümbrikud kenasti kohapealt kätte.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus